Data publikacji:

Weekend na Mazurach. Gdzie wyjechać?

Mazury to niezwykle piękna kraina pełna czystych jezior, wspaniałej przyrody i ciekawych zabytków. Nie bez powodu wiele osób wybiera ten region na urlop czy krótki wypoczynek. Ty również do nich należysz? Zastanawiasz się, gdzie spędzić weekend na Mazurach? Sprawdź w artykule!

W naszym serwisie znajdziecie też masę innych pomysłów na weekend w Polsce. Nie tylko nad jeziorem.
weekend na mazurach

Co warto zobaczyć na Mazurach?

Mazury, zwane również Krainą Tysiąca Jezior, to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Są doskonałym miejscem dla miłośników pływania, żeglarstwa, a także dla zapalonych rybaków oraz grzybiarzy. Piękna przyroda, bogactwo flory i fauny i niepowtarzalne zabytki – to wszystko znajdziesz w tym wyjątkowym regionie Polski.

Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach? Poniżej znajdziesz naszą listę ciekawych miejsc, które musisz odwiedzić!

Mikołajki - idealne na urlop na Mazurach

Mikołajki to jedna z najpopularniejszych mazurskich miejscowości. Znajduje się nad dwoma jeziorami rynnowymi – Tałty oraz Mikołajskim. Można w nich pływać, uprawiać sporty wodne, a także opalać się na brzegu.

Co robić na Mazurach? Mrągowo

Mrągowo wielu osobom kojarzy się głównie z Piknikiem Country, który organizowany jest w miejscowości już od ponad 20 lat. Nieopodal miasta znajduje się mnóstwo pięknych jezior oraz lasów. Można tu również udać się do Miasteczka Mrongoville utrzymanego w klimacie Dzikiego Zachodu!

Co zwiedzić na Mazurach? Wilczy Szaniec

Zastanawiasz się, co zwiedzić na Mazurach? Udaj się do Wilczego Szańca, który pełnił rolę głównej kwatery Hitlera. Jeśli jesteś miłośnikiem historii współczesnej, koniecznie odwiedź to ciekawe miejsce.

Co zobaczyć na Mazurach? Węgorzewo

Węgorzewo to kolejne niezwykle popularne miasteczko na Mazurach. Położone jest nad Jeziorem Mamry, w którym można pływać czy też żeglować. Ponadto w mieście znajdują się liczne zabytki, takie jak zamek krzyżacki, XIX-wieczny pałac oraz piękne kościoły.

Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach? Iława i Jeziorak

Jeziorak znajdujący się na terenie warmińskiej Iławy to miejsce znane wszystkim fanom żeglarstwa. Nad jego brzegiem znaleźć można liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także strzeżone plaże. Warto zwiedzić również urokliwy ratusz i udać się na spacer do pobliskich lasów.

Frombork - na Mazury z dzieckiem

Frombork to miasteczko, w którym żył i działał słynny polski astronom, Mikołaj Kopernik. Można odwiedzić tutaj muzeum poświęcone tej postaci oraz ciekawe planetarium, które z pewnością spodoba się dzieciom.

Giżycko - na Mazury na żagle

Giżycko to doskonała baza wypadowa dla miłośników żeglarstwa. Stąd właśnie wiele osób rozpoczyna wakacyjną podróż jachtem. Ponadto w mieście znaleźć można liczne zabytki (np. zamek, wieżę ciśnień oraz Twierdzę Boyen), a także plaże oraz tereny zielone.

Co warto zobaczyć na Warmii i Mazurach? Lidzbark Warmiński

Zastanawiasz się, co zwiedzić na Warmii i Mazurach? Wybierz się na wycieczkę do Lidzbarka Warmińskiego. Znajdziesz tutaj mnóstwo pięknych zabytków, np. Zamek Biskupów Warmińskich, letni pałacyk, oranżerię oraz wspaniałe kaplice i kościoły.

Gdzie na ryby na Mazurach?

Gdzie łowić ryby na Mazurach? Warto próbować szczególnie na dzikich jeziorach. Możesz zarzucić wędkę również na Jezioraku, jeziorze Kisajno czy Roś. Zanim udasz się na połów, sprawdź, jakie ryby występują w danym zbiorniku i kiedy oraz pod jakimi warunkami można je łowić! Zaopatrz się również w odpowiedni sprzęt wędkarski.

Gdzie na grzyby na Mazurach?

Mazury to doskonałe miejsce dla grzybiarzy. Grzyby występują tu praktycznie we wszystkich lasach. Szczególnie warto zwrócić uwagę na okolice Rucianego-Nidy. Na Mazurach znajdziesz m.in. kurki, podgrzybki, borowiki, maślaki czy koźlaki.

Weekend na Mazurach – co spakować?

Wybierasz się na Mazury? Koniecznie zabierz ze sobą:
 • wygodne buty sportowe,
 • sandały lub klapki,
 • kostium kąpielowy,
 • spray na komary,
 • kurtkę przeciwdeszczową,
 • kalosze,
 • czapkę lub kapelusz,
 • krem do opalania,
 • sweter lub bluzę,
 • krótkie spodenki i/lub sukienkę,
 • wszystko, co będzie ci potrzebne do uprawiania sportu lub hobby!
Autor: Olga Wacholc