Data modyfikacji:

Wędkowanie gruntowe – rady dla początkujących

Wędkarstwo to pasja i sport, której oddaje się coraz więcej osób. To sposób na spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, obcowanie z przyrodą i odpoczynek. Łowienie ryb relaksuje, uspokaja, pozwala zapomnieć o codziennych problemach. Złowienie ciekawego okazu przynosi ogromną satysfakcję. Wędkarstwo ma wiele rodzajów. Bardzo lubiane i popularne jest wędkowanie gruntowe. Na czym polega i jaki sprzęt jest niezbędny, aby złowić wymarzoną rybę?
wędkowanie gruntowe

Przeczytaj również: Wędki feeder - ranking polecanych modeli

Wędkowanie gruntowe – na czym polega?

Wędkarstwo gruntowe to bardzo popularna forma łowienia ryb. Aktywność nie wymaga doskonałej kondycji ani dużego przygotowania, ale mimo to dostarcza niezapomnianych przeżyć, pozwala na bliski kontakt z przyrodą. Wybierana jest często przez osoby starsze oraz przez wszystkich, którzy zaczynają przygodę z wędkowaniem.

Podstawą techniki jest nęcenie przed samym łowieniem oraz donęcanie. Przynętę podaje się na dnie. Musi tam spoczywać również ciężarek oraz przepona z haczykiem. Po zarzuceniu należy napiąć żyłkę, a wędkę umieścić w podpórce. W trakcie łowienia można wygodnie siedzieć nad wodą i czekać, aż ryba złapie przynętę.

W metodzie gruntowej nie wykorzystuje się spławika. Branie sygnalizuje swinger, sygnalizator dźwiękowy lub uginająca się w kierunku wody wędka. Wędkarstwo gruntowe ma kilka odmian, które różnią się używanym sprzętem. Najpopularniejsze to metoda karpiowa i wędkarstwo feederowe.

Wędkowanie gruntowe na feeder jest bardzo uniwersalne, polega na zastosowaniu koszyczka zanętowego i drgającej szczytówki lub bombki, zawieszonej pomiędzy przelotkami. Pozwala na łowienie zarówno małych płotek, leszczy, jak i drapieżnych węgorzy czy szczupaków.

Technika gruntowa – co warto wiedzieć

W wędkarstwie gruntowym bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Najlepiej wybierać takie miejsce, które umożliwia zarzucanie wędki zarówno blisko brzegu, jak i dużo dalej, nawet 40 m od linii brzegowej. W wędkowaniu na grunt stosuje się naturalne przynęty, tj. białe i czerwone robaki, ochotki, rosówki, groch, kukurydzę. Popularny jest również pellet, chleb oraz kulki proteinowe.

Metoda pozwala na złowienie wielu gatunków ryb, takich jak leszcze, karpie, liny, karasie, płocie, jazie, brzany . W wędkarstwie gruntowym łowi się ryby przy użyciu wędziska, kołowrotka, na którego szpulę jest nawinięta żyłka, ciężarka i haczyka z przyponem. Taki zestaw gruntowy będzie odpowiedni zarówno na jezioro, jak i rzekę.

Wędkowanie gruntowe – zestaw dla początkujących

Każdy rodzaj wędkarstwa wymaga innego sprzętu. Do metody gruntowej odpowiednie będą następujące elementy.

Jaka wędka do wędkowania gruntowego?

Standardowe wędki mają długość od 3,5 do 4,5 metra. Można wybierać różne akcje wędziska, np. paraboliczne, półparaboliczne albo szczytowe. Dla początkujących amatorów wędkowania gruntowego polecane są wędki o akcji parabolicznej, które pomogą wyrzucić zestaw odpowiednio daleko. Najbardziej popularnymi wędziskami jest picker oraz feeder, używany do łowienia większych okazów, tj. węgorz, szczupak czy królewski sandacz.

Kołowrotki

W metodzie gruntowej sprawdzą się kołowrotki o rozmiarze od 3000 do 6000, na których zmieści się 200–250 metrów żyłki. Ważna jest praca kołowrotka, która powinna być płynna.

Żyłki

Te przeznaczane do pickera powinny mieć grubość 0,16-0,20 mm, a przeznaczone do feedera grubość 0,22-0,30 mm. Do metody gruntowej zalecane są żyłko mało rozciągliwe.

Rurki antysplątaniowe

Zapobiegają splątaniu się zestawu.

Koszyczki zanętowe

Koszyczki zanętowe montuje się w odległości ok. 30-45 cm od haczyka. Są wypełnione zanętą, przeznaczaną do łowienia określonych gatunków ryb. W wodach stojących można zastosować koszyczki otwarte, a w rzekach – zamknięte, kwadratowe lub trójkątne, z dociążeniem do 100 g.
Aby zestaw gruntowy był komplementy, przydadzą się jeszcze drobne akcesoria, tj. mocne haczyki zagięte do wewnątrz, krętliki, gumowe koraliki, sprężyny zanętowe, wypychacze. Warto również zaopatrzyć się w podbierak, wagę i metrówkę, które pozwolą wyciągnąć i zmierzyć złowiony okaz. Komfort wędkowania poprawi podpórka i wygodne krzesełko.

Wędkowanie gruntowe staje się coraz bardziej lubiane. W obecnych czasach daje możliwość obcowania z przyrodą, umożliwia przebywanie na świeżym powietrzu, z dala od ludzkich skupisk. To technika, która pozwala rozsiąść się nad wodą i relaksować w samotności lub gronie bliskich. Warto ją poznać i pochwalić się swoim pierwszym złowionym okazem.
Autorka: Dorota Michalak