Data modyfikacji:

Trening sprinterski – podstawowe zasady

Trening sprinterski to propozycja charakteryzująca się wysokim obciążeniem fizycznym przeznaczona dla zwolenników szybkości i krótkich dystansów. Jesteś jednym z nich? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują w opracowywaniu tego rodzaju ćwiczeń.

Nieodłącznym elementem sprintu jest rozgrzewka. Przed startem dokładnie rozciągnij wszystkie partie mięśni, by uniknąć nieprzyjemnych urazów. W przypadku tego rodzaju treningu, rozgrzewka jest ważniejsza niż przy zwykłym biegu, gdzie wolniejsze tempo nie narzuca tak nagłej, intensywnej pracy mięśni. Przygotuj się do sprintu truchtając przez kilka minut, następnie zastosuj skipy, podskoki i wyskoki. Ważne jest, by wykonać wszystko z jak największą dokładnością, ponieważ mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud są bardzo podatne na wszelkie kontuzje przez zwiększone obciążenie podczas biegu sprinterskiego.

Początkujący powinni rozpoczynać bieg na 50 proc. szybkości. Z każdym kolejnym sprintem czynnik ten powinien ulegać nieznacznemu zwiększeniu aż do osiągnięcia pełnych możliwości. Zdecyduj się na sześcio- lub siedmiokrotne powtórzenia dystansu w linii prostej, nie dłuższego niż 100 m. Wracając na miejsce startu nie biegnij, lecz przejdź się spokojnym krokiem. To idealny czas na odpoczynek i odprężenie. Zanim zaczniesz kolejny sprint odczekaj 1-2 minuty.

Po zakończeniu treningu we znaki dawać się będą nogi i mięśnie brzucha. Sprint to odpowiednik ćwiczenia na suwnicy – daje niezwykle zbliżone efekty. Pamiętaj, aby ćwiczenia nie trwały zbyt długo. Optymalny czas to 30-40 minut. Aby zapobiec skurczom pod koniec treningu, warto różnicować wysiłek, co przyczyni się także do zmniejszenia ewentualnych zakwasów. Zastosuj stretching, który zapobiegnie kontuzjom.

*Aby zapoznać się z ofertą sprzętu i odzieży do biegania, kliknij w zdjęcie

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?