Od dłuższego czasu walczysz o szczupłą sylwetkę, ale podejmowany przez Ciebie wysiłek fizyczny nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów? Jeśli zależy Ci na czasie i osiągnięciu szybkich efektów powinieneś postawić na trening obwodowy. Ogólnorozwojowe ćwiczenia można wykonywać w zamkniętym pomieszczeniu, ale korzystniejsze dla zdrowia będzie wyjście na powietrze.
Ideą treningu obwodowego, określanego zamiennie terminem circuit, jest wykonywanie ćwiczeń w tzw. obwodach, których elementem składowym są stacje. Na jeden obwód może składać się 5-12 stacji. Ich ostateczna liczba jest sprawą indywidualną osoby ćwiczącej. Jedna stacja to jedno ćwiczenie, które należy wykonywać nieprzerwanie przez minimum 30 sekund lub powtórzyć je określoną ilość razy.
W przypadku najbardziej zaawansowanych osób jedna stacja może trwać nawet 3 minuty. Przejście do kolejnego ćwiczenia następuje po upływie określonego czasu lub wykonaniu odpowiedniej liczby powtórzeń. Między kolejnymi stacjami należy zrobić przerwę na odpoczynek (30-60 sekund). W trakcie jednego treningu można pokonać dany obwód od 2 do nawet 6 razy. Tempo podejmowanej aktywności jest dość wysokie. Tętno powinno być stałe i utrzymywać się na poziomie 120-140 uderzeń na minutę.
Ćwiczenia nastawione są na ogólny rozwój organizmu i stanowią połączenie wersji siłowej oraz aerobowej. Ważne jest, aby wykonywać je na zmianę, tzn. na jednej stacji skupiać się na dolnych partiach ciała, a na kolejnej na górnych.
Do przeprowadzenia treningu obwodowego w terenie może posłużyć przede wszystkim ciężar własny, jak również mata, ławeczki, drabinki, skakanka, obciążenie, ekspander, itp. Przykładowo jeden obwód może wyglądać następująco: 1. stacja – szybki bieg slalomem między drzewami, 2. stacja – wyskoki z półprzysiadu w górę z obciążeniem w postaci piłki lekarskiej, 3. stacja – pompki z nogami opartymi na ławeczce, 4. stacja – przeskoki obunóż przez ławeczkę lub skoki na skakance, 5. stacja – brzuszki ze skrętem tułowia, 6. stacja - szybki bieg pomiędzy dwoma drzewami (odległość np. 10 metrów), 7. stacja – wspięcia na palce w siadzie z obciążeniem w dłoniach.