Data modyfikacji:

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

Polska na rowery – to hasło, które przestało być jedynie pustym sloganem. Rower to jeden z największych wygranych w walce z pandemią, o czym świadczą pustki w magazynach sklepów rowerowych. Gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerową? Przedstawiamy najpiękniejsze i najlepsze trasy rowerowe w Polsce.

trasy rowerowe polska

Zanim jednak spakujesz rowery do samochodu i ruszysz przed siebie, mamy kilka wskazówek. Poniższe trasy rowerowe są często bardzo długie (nawet 2000 km), dlatego konieczne będzie wybranie konkretnego fragmentu szlaku. Wspominamy więc o tym, jaki odcinek jest najlepiej przygotowany, najładniejszy lub najczęściej oblegany. Choć w wielu miejscach trasy są stworzone specjalnie z myślą o turystyce rowerowej i mają gładki asfalt, musisz być przygotowany także na trudne technicznie fragmenty.

Niejednokrotnie spotkasz się z odcinkami piaszczystymi, błotnistymi lub stromymi, więc przejazd rowerem szosowym lub miejskim może być trudny. Proponujemy rower MTB, trekkingowy, crossowy lub gravelowy. Mimo że najlepsze szlaki rowerowe w Polsce są zazwyczaj dobrze oznaczone, nie zapomnij o zabraniu mapy oraz nawigacji z plikiem gpx.

Na krótkich trasach wystarczy smartfon w uchwycie na kierownicy, ale dłuższe wyprawy rowerowe po Polsce wymagają zakupienia nawigacji rowerowej lub licznika z funkcjami nawigacyjnymi.

Sprawdź również, jakie są najlepsze trasy rowerowe w Wielkopolsce.

1. Wiślana Trasa Rowerowa

Docelowo Wiślana Trasa Rowerowa ma prowadzić od źródła Wisły aż do Bałtyku. Na razie można zwiedzić jedynie jej fragmenty, jednak w dalszym ciągu są one na tyle atrakcyjne, by zaliczyć je do najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. Najlepszym przykładem jest odcinek w Małopolsce, np. z Oświęcimia do Krakowa.

W większości przypadków trasa prowadzi doskonale przygotowanymi wałami przeciwpowodziowymi lub pobocznymi, rzadko uczęszczanymi drogami. Jest też bardzo dobrze oznaczona, więc nie trzeba obawiać się zgubienia. Wzorowo przygotowana nawierzchnia, liczne punkty postoju dla rowerzystów i przepiękne widoki zachęcają do przyjazdu na Wiślaną Trasę Rowerową całą rodziną.

2. Velo Dunajec

Równie wzorową polską trasą rowerową jest Velo Dunajec. Jest to jeden z najlepiej przygotowanych oraz najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Choć trasa nie jest jeszcze kompletna, już widać, że tworzona jest według najwyższych standardów. Wykonana jest z gładkiego, równego asfaltu, umożliwiającego przejazd niemal każdym rowerem.

Na trasie prowadzącej od Zakopanego aż do nizin za Tarnowem turyści mogą obejrzeć liczne atrakcje, m.in. drewniane kościoły, średniowieczne zamki, dworki szlacheckie czy przepiękne parki. Na początek proponujemy odcinek z Nowego Targu do Nowego Sącza lub pętle dookoła jeziora Czorsztyńskiego.

3. Szlak Stu Jezior

Cały szlak Stu Jezior mierzy jedynie 110 km, więc jest bardzo ciekawą propozycją na jednodniową wycieczkę rowerową. Jest to jeden z pierwszych szlaków rowerowych w Wielkopolsce, a jego punkt początkowy mieści się w Poznańskim Węźle Rowerowym, tuż obok jeziora Maltańskiego.

Szlak kończy się w Międzychodzie. Po drodze można odwiedzić urokliwy Sierakowski Park Krajobrazowy, a już przy wyjeździe z Poznania rowerzyści będą mogli podziwiać malownicze okolice jeziora Strzeszyńskiego i Kierskiego.

4. Kaszubska Marszruta

Wiodąca przez Bory Tucholskie i kaszubskie lasy Kaszubska Marszruta od lat przyciąga turystów na jednośladach. Ten polski szlak rowerowy należy do łatwych, więc polecany jest również mniej doświadczonym rowerzystom oraz rodzicom z dziećmi.

180-kilometrowa trasa prowadzi głównie po łagodnym terenie, więc nie wymaga wyjątkowej kondycji. Kaszubska Marszruta składa się z czterech tras rowerowych w sercu Kaszub, na których znajdziesz 12 miejsc odpoczynku i liczne mapy ze wskazanymi okolicznymi atrakcjami. Bory Tucholskie to jedno z ciekawszych miejsc na turystykę rowerową.

5. Trasa R-10 wzdłuż Bałtyku

Pełny Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10 wiedzie przez tereny dziewięciu państw i rozciąga się na długości prawie 8 tys. km. Odcinek pomiędzy Świnoujściem i Helem pozwala jednak zapoznać się z najpiękniejszymi polskimi szlakami rowerowymi. Trasa wiedzie wzdłuż nabrzeża Bałtyku, dzięki czemu jest łatwo dostępna niemal z każdej nadmorskiej miejscowości.

Przejechanie całego polskiego odcinka to wycieczka zaplanowana na kilka dni, ale już krótsze fragmenty trasy, np. Ustka – Hel, mogą dać wiele pozytywnych wrażeń. Szlak R-10 łączy się także z innymi ciekawymi trasami, np. Szlakiem Latarń Morskich.

6. Szlak Wokół Tatr

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce? Dla wielu będzie to z pewnością Szlak Wokół Tatr. To zdecydowanie propozycja dla tych, którzy poszukują zjawiskowych scenerii i widoków zapierających dech w piersiach.

Jako że jest to szlak w wysokich górach, trzeba przygotować się na strome podjazdy oraz wycieńczające odcinki. Nie braknie jednak płaskich i rekreacyjnych fragmentów, w których skupisz się na pięknie przyrody. Rowerowy Szlak Wokół Tatr to 250-kilometrowa pętla dookoła Tatr wysokich.

Jest to szlak historyczno-kulturowo-przyrodniczy, więc nie brakuje na nim dodatkowych atrakcji. Na sam początek proponujemy odcinek od Nowego Targu do słowackiej Trzciany. Prowadzi on w większości po nieczynnej linii kolejowej, dzięki czemu pozwala ominąć publiczne drogi.

7. Szlak Orlich Gniazd

Prowadzący z Częstochowy do Krakowa Szlak Orlich Gniazd to przede wszystkim okazja do poznania zamków wzniesionych na malowniczych szczytach. Orle Gniazda to twierdze powstałe jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Służyły do obrony granic oraz ważnych szlaków handlowych.

Oprócz zabytków i atrakcji historycznych Szlak Orlich Gniazd ma do zaproponowania także niecodzienną przyrodę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Maczuga Herkulesa, Grota Łokietka czy zamek Pieskowa Skała to punkty, których nie możesz pominąć.

8. Szlak przez Roztocze

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z turystyką rowerową i szukasz łatwych tras rowerowych w Polsce, musisz odwiedzić Roztocze. Ta perła Lubelszczyzny ma do zaoferowania nie tylko przepiękne lasy i rozlewiska, ale i dobrze przygotowane, łagodne szlaki rowerowe. Przez Roztocze przechodzą trzy ścieżki krajobrazowe, w których zaznasz świeżego, wilgotnego klimatu borów. Gęste lasy ze specyficznym mikroklimatem to idealna propozycja na upalne dni.

9. Szlak wokół jeziora Wigry

Trasa prowadząca dookoła Wigier to idealne miejsce na wycieczkę rowerową podczas pobytu na Mazurach. Południowe okolice Suwałk mają do zaoferowania przede wszystkim 42 jeziora mieszczące się w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego. Szlak dookoła jeziora Wigry prowadzi samym brzegiem i początkowo był jedynie szlakiem pieszym.

Zmieniło się to wraz z popularyzacją turystyki rowerowej w Polsce. Liczne pomosty i kąpieliska wręcz zachęcają do tego, by na chwilę zatrzymać rower i wskoczyć do ciepłej wody. Krajobrazowa pętla liczy zaledwie 41 km, więc mogą ją przejechać osoby w każdym wieku.

10. Green Velo

Green Velo to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Liczy przeszło 2000 km i prowadzi przez najpiękniejsze miejsca wschodniej Polski. Jadąc szlakiem Green Velo, można odwiedzić 5 parków narodowych oraz 16 parków krajobrazowych. Nie wszystkie jego fragmenty są jednak przygotowane z myślą o rowerzystach i często prowadzą publicznymi, dość ruchliwymi drogami.

O tym, że rowerzysta w dalszym ciągu znajduje się na trasie rowerowej informuje nieraz jedynie znak. Niemniej jednak jest to jedna z ciekawszych tras rowerowych w Polsce, którą warto poznać chociażby we fragmentach. A jest co zwiedzać, bowiem Green Velo ciągnie się przez 5 województw.

Autor: Szymon Sonik