Data publikacji:

Gdzie wybrać się na rower w województwie pomorskim?

Wizyta w województwie pomorskim kojarzy się z lenistwem nad  brzegiem morza, jednak ten region to również doskonałe miejsce dla kolarzy. Gdzie wybrać się na rower w województwie pomorskim?

Wybór trasy należy uzależnić od możliwości kolarzy. Aby być pewnym, że pomorskie szlaki rowerowe spełnią oczekiwania, trzeba przeanalizować stopień trudności tras, rodzaj dróg oraz długości poszczególnych szlaków.

Trasą polecaną dla początkujących kolarzy jest Szlak Motławski przez Żuławy Gdańskie. Dystans 34,5 km prowadzi głównie drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu. Trasa należy do łatwych (ze względu na rodzaj dróg) i komfortowych. Szlak biegnie wzdłuż rzeki Motława, gdzie Żuławy Gdańskie przecinają się z licznymi kanałami, tworząc „krainę na wodzie”. Ponadto podczas przejażdżki tą trasą można zwiedzić szereg zabytków, m.in. drewnianą dzwonnicę z XVIII w. czy XIV-wieczny kościół. Szlak Motławski to doskonała propozycja dla początkujących kolarzy, którzy przy okazji jazdy rowerem chcą poznać walory regionu.

Jednak Pomorze to doskonała gratka również dla wymagających kolarzy. Polecaną trasą jest Szlak Kamienica Królewska-Ustka. Liczne podjazdy i zjazdy, większość dróg gruntowych i przewyższenie ok. 419 m z pewnością nie pozostawia wątpliwości, że trasy rowerowe na Pomorzu dostarczą odpowiednich wrażeń. Dystans niemal 116 km to wyzwanie dla prawdziwych rowerowych wyczynowców.

Interesującą trasą rowerową jest szlak prowadzący na Mierzeję Wiślaną. Ciągnąca się na 150 km trasa prowadzi przez największe miasta turystyczne regionu, m.in. Kąty Rybackie czy Krynicę. Aby dotrzeć do celu, trzeba skorzystać z lokalnego promu, który pozwoli na przekroczenie Przekopu Wisły. Docierając do Mierzei Wiślanej, ma się niebywałą okazję do podziwiania widoku Zalewu Wiślanego z molo bądź z latarni morskiej. To doskonałe miejsce do odpoczynku i nabrania sił na drogę powrotną. Większość trasy prowadzi uliczkami o niewielkim natężeniu ruchu, dzięki czemu wyprawa rowerowa jest nie tylko łatwa, ale również przyjemna.

Autor: Marta Błeszyńska