Data modyfikacji:

Co to jest Thinsulate i kiedy się stosuje?

Wybierając się na zakupy odzieży sportowej lub ochronnej, prędzej czy później zetkniemy się z terminem Thinsulate. Jest to specjalny materiał syntetyczny, z którego wykonywane są między innymi czapki, kurtki czy rękawiczki. Opisujemy jego właściwości oraz wszystkie zastosowania.
thinsulate

Co to jest Thinsulate

Włókna syntetyczne, które pojawiły się w XX wieku, zrewolucjonizowały nasze codzienne życie. Poprawiły one wytrzymałość oraz właściwości ochronne i izolacyjne odzieży, a także wielu przedmiotów codziennego użytku, takich jak np. plecaki, z których korzystamy w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych. Przyczyniły się także do obniżenia cen niegdyś niezwykle drogich, profesjonalnych ubrań sportowych i zimowych, które wykonywane były z różnego rodzaju futer oraz naturalnych materiałów. Thinsulate to jeden z popularniejszych rodzajów włókien syntetycznych, z którym spotkamy się przy przeglądaniu ofert wielu sklepów. Przedstawmy zatem jego właściwości oraz zastosowanie.

Thinsulate - co to?

Nazwa Thinsulate opisuje materiał opatentowany w latach 80. przez amerykańską firmę 3M. Składa się ona z dwóch angielskich słów – thin (pol. cienki) oraz insulate (pol. izolator). Opisują one świetnie dwie największe zalety Thinsulate, a więc jego niezwykle dobre właściwości izolacyjne oraz niewielką grubość. Pojedyncze włókna, z których jest wykonany materiał, osiągają średnicę zaledwie 15 mikrometrów, a więc znaczniej mniejszą niż np. w przypadku popularnego poliestru. Dzięki tej grubości producent może stosować gęstszy oplot. Przekłada się to na lepszą ochronę przed utratą ciepła, cały czas pozwalając jednak na bezproblemowe „oddychanie” tkaniny, a więc odparowywanie i ucieczkę wilgoci, np. potu.

Właściwości izolacyjne Thinsulate zależą w dużej mierze od konstrukcji wykonanej z niego tkaniny, a więc jej ułożenia i grubości. Obecność oficjalnego logo materiału dołączonego np. do kurtki czy czapki, gwarantuje jednak, że włókna zostały wykonane zgodnie z patentem i zachowują wszystkie swoje najważniejsze właściwości. Warto podkreślić, że pomimo upływu lat, Thinsulate pozostaje nadal najcieplejszym i najlepiej izolującym materiałem na rynku, który dostępny jest powszechnie w sprzedaży.

Zastosowania włókien Thinsulate

Dzięki swoim właściwościom po przedmioty wykonane z Thinsulate sięgają osoby uprawiające sport oraz pracujące w niesprzyjających warunkach pogodowych. Mowa tu np. o żołnierzach, ratownikach, robotnikach budowlanych czy inżynierach.

Z Thinsulate korzysta się przy produkcji bardzo wielu produktów. Poniżej wymieniliśmy niektóre z nich.

  • Obuwie Thinsulate- włókna Thinsualte stosowane są zazwyczaj w obuwiu zimowym, trekingowym oraz roboczym, a także narciarskim. Pozwalają one zabezpieczyć stopę przed wychłodzeniem, równocześnie obniżając ciężar buta.
  • Kurtki, kamizelki i płaszcze Thinsulate - materiał stosowany jest głównie w odzieży zimowej, idealnie chroniąc przed śniegiem, deszczem i mrozem, równocześnie gwarantując, że odzież nie będzie zbyt gruba i ciężka.
  • Kołdry i śpiwory Thinsulate - kołdry oraz śpiwory tego typu świetnie sprawdzą się podczas mroźnych nocy, zapewniając komfortowy sen.
  • Różnego rodzaju akcesoria odzieżowe Thinsulate - mowa tu głównie o rękawiczkach, zarówno tych zimowych, przeznaczonych do jazdy na nartach czy desce snowboardowej, jak i ochronnych, z których korzystają operatorzy maszyn czy motocykliści. Z Thinsulate wykonuje się też często czapki, szaliki oraz nauszniki.
  • Sprzęt sportowy - thinsulate spotkamy również w kombinezonach sportowych, we wnętrzu łyżew czy akcesoriów dla fanów nurkowania.
  • Materiały izolacyjne Thinsulate - tkaniną firmy 3M wykłada się również wnętrza samochodów, a nawet pojazdów oraz samolotów wojskowych. Używa się jej również czasami jako dodatkowe zabezpieczenie przy wykończeniu wnętrz w budynkach.
Autor: Michał Kułakowski