Tenis ziemny – jak grać, co warto kupić?

Dla niektórych tenis jest królem sportu. Kojarzy się z angielską arystokracją oraz tak prestiżowymi turniejami jak Wimbledon, US Open, Roland Garros i Australian Open (tzw. Wielki Szlem). To wszystko prawda, tenis ma wspaniałą historię oraz pozycję w świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie nie jest już aż tak elitarny, jak przed laty. W większości miast znajdziemy korty tenisowe, a sam sprzęt nie jest już ekstremalnie drogi.

Poniżej znajdziecie nasze teksty dotyczące gry w tenisa.

Historia tenisa ziemnego

Pierwsze prototypowe wersje tenisa ziemnego opisywane były jeszcze przez starożytnych kronikarzy oraz przedstawiane przez ówczesnych artystów. Przypominająca grę zabawa w tzw. pallone znana była też w renesansowych Włoszech. Współczesna wersja tenisa wyewoluowała jednak na terytorium Francji, pojawiając się tam po raz pierwszy we wczesnym średniowieczu. Początkowo uprawiana przez mnichów w klasztorach, dyscyplina w kolejnych wiekach została zaadaptowana z powodzeniem przez francuski dwór królewski.

Do obijania drewnianych piłeczek używano wówczas pokrytych pergaminami łopatek lub paletek. Ten lubiany wśród arystokracji sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu pojawił się również dość szybko na Wyspach Brytyjskich. Wielkim orędownikiem sportu był rządzący w XVI wieku angielski król Henryk VIII, który według popularnej legendy był pomysłodawcą tenisowego serwisu.
Popularność tenisa wśród Brytyjczyków sprawiła, że współczesne reguły i ramy sportu wyznaczono nad Tamizą. Nastąpiło to jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wstępne zasady sportu, wraz z opisem wyglądu jego boiska, przebiegu gry oraz nazwy poszczególnych elementów gry, zostały opisane na przełomie 1873 i 1874 roku przez majora Waltera Cloptona Wingfielda, który zawarł je w niewielkiej ośmiostronnicowej broszurze.

W podobnym czasie założono też oficjalny klub tenisowy, a w 1877 roku zorganizowano pierwszy zawody w Wimbledonie. Począwszy od 1882 roku zmiany w zasadach gry są już minimalne i tą datę można uznać za początek współczesnego tenisa. Na ziemie polskie dyscyplina zawitała jeszcze na początku XX wieku. W okresie międzywojennym nad Wisłą działało wiele prężnych tenisowych klubów sportowych, a tradycje te kontynuowane były także po II wojnie światowej.

W ile osób można grać w tenisa?

Tenis ziemny jest grą przeznaczoną dla dwóch lub czterech osób (tzw. debel).

Wymiary kortu tenisowego

Rozgrywki przeprowadzane są na kortach o z góry ustalonych wymiarach oraz parametrach (23,77 m długości i 8,23 m szerokości). Boisko do tenisa przedzielone jest na pół siatką o wysokości 91,5 cm.

Rodzaje kortów tenisowych

Rozróżniamy cztery rodzaje nawierzchni kortów – ziemne (ubita ceglana nawierzchnia), twarde (beton lub asfalt), dywanowe (tworzywa sztuczne) oraz trawiaste (murawa). Warto zaznaczyć, że chociaż wpływają one na zachowanie się piłki przy odbiciach, wybrany przez nas rodzaj boiska nie modyfikuje zasad gry.

Przepisy podczas meczu tenisa ziemnego

Gra w tenisa polega na wymianie piłki pomiędzy graczami znajdującymi się po przeciwnych stronach siatki. Punkty przyznawane są wtedy, gdy, przeciwnik trafi piłką siatkę, nie odbije piłki lub nie przebije jej na drugą stronę boiska, przed tym gdy ta odbije się dwa razy od nawierzchni kortu. Punkty przyzywane są też w przypadku, gdy zawodnik dotknie bezpośrednio piłeczki po serwisie.

Jak liczy się punkty w tenisie ziemnym?

Mecz tenisa zmiennego składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów. Za pierwszą wygraną wymianę otrzymujemy 15 punktów, wygrana dwóch daje wynik 30, a trzech 40 punktów. Jeżeli każdy z zawodników zdobędzie po 40 punktów, muszą oni wygrać jeszcze dwie wymiany, by zaliczyć dla siebie gema. Stąd też wiele meczy tenisa może przeciągać się w nieskończoność, zwłaszcza gdy oponenci reprezentują podobny poziom.

Seta przyznaje się graczowi, który wygrał co najmniej sześć gemów, podczas gdy przeciwnik zakończył zwycięstwem maksymalnie cztery. Gra kończy się po wygraniu przez jednego zawodnika dwóch lub trzech setów. Istnieje również wiele dodatkowych zasad określających dokładnie, jak powinna wyglądać przewaga punktowa pomiędzy uczestnikami rozgrywki, a także co zrobić w przypadku remisów. Określają one również sposób zamiany stron boiska, wyznaczają czas trwania przerw oraz sposób wykonywania serwisów. W zwykłej relaksującej rozgrywce w gronie rodziny i przyjaciół, tak dokładne punktowanie i żelazne trzymanie się skomplikowanych reguł nie powinno mieć jednak większego znaczenia.

Jaka piłka i rakiety tenisowe?

Piłki do tenisa ziemnego występują w kolorze białym lub żółtym. Mają one średnicę pomiędzy 6,35 cm a 6,67 cm, a ich waga to około 58 gramów. Nie powinny one posiadać żadnych szwów lub widocznych uszkodzeń zmieniających ich jednolitą powierzchnię.

Rakiety do tenisa są obecnie wykonane przede wszystkim z tworzyw sztucznych, choć nadal kupimy również egzemplarze zrobione z lekkiego klejonego drewna. Długość rakiety (od czubka uchwytu do ramy z siatką) nie może przekraczać długości 73,66 cm, a szerokość 29,21 cm. Splot siatki rakiety powinien być identyczny na całej jego powierzchni, podobnie jak grubość tworzących go strun.

Autor: Michał Kułakowski
tenis