Popularność tenisa wśród Brytyjczyków sprawiła, że współczesne reguły i ramy sportu wyznaczono nad Tamizą. Nastąpiło to jednak dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wstępne zasady sportu, wraz z opisem wyglądu jego boiska, przebiegu gry oraz nazwy poszczególnych elementów gry, zostały opisane na przełomie 1873 i 1874 roku przez majora Waltera Cloptona Wingfielda, który zawarł je w niewielkiej ośmiostronnicowej broszurze.
W podobnym czasie założono też oficjalny klub tenisowy, a w 1877 roku zorganizowano pierwszy zawody w Wimbledonie. Począwszy od 1882 roku zmiany w zasadach gry są już minimalne i tą datę można uznać za początek współczesnego tenisa. Na ziemie polskie dyscyplina zawitała jeszcze na początku XX wieku. W okresie międzywojennym nad Wisłą działało wiele prężnych tenisowych klubów sportowych, a tradycje te kontynuowane były także po II wojnie światowej.
W ile osób można grać w tenisa?
Tenis ziemny jest grą przeznaczoną dla dwóch lub czterech osób (tzw. debel).
Wymiary kortu tenisowego
Rozgrywki przeprowadzane są na kortach o z góry ustalonych wymiarach oraz parametrach (23,77 m długości i 8,23 m szerokości). Boisko do tenisa przedzielone jest na pół siatką o wysokości 91,5 cm.
Rodzaje kortów tenisowych
Rozróżniamy cztery rodzaje nawierzchni kortów – ziemne (ubita ceglana nawierzchnia), twarde (beton lub asfalt), dywanowe (tworzywa sztuczne) oraz trawiaste (murawa). Warto zaznaczyć, że chociaż wpływają one na zachowanie się piłki przy odbiciach, wybrany przez nas rodzaj boiska nie modyfikuje zasad gry.