Data publikacji:

Rakieta tenisowa dla początkujących - jaką wybrać?

Rozpoczynając przygodę z tenisem ziemnym, powinniśmy się zaopatrzyć nie tylko w odpowiedni strój czy obuwie. Ważnym elementem w tej dyscyplinie sportu jest także sprzęt. Dlaczego? Wiele bowiem zależy od tego, jakie dobierzemy rakiety dla początkujących. Będzie to miało ogromny wpływ nie tylko na to, czy się nam będzie wygodnie grało lub poruszało po korcie tenisowym, ale także na to, czy będziemy systematycznie podnosić swoje umiejętności. Stąd warto zwrócić szczególną uwagę na ten niezwykle ważny element gry w tenisa.

rakieta

Tenis jest coraz bardziej popularną formą rozrywki

Tenis od kilku lat zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Powstaje coraz więcej kortów tenisowych oraz klubów, które szkolą zarówno tych najmłodszych, jak i dojrzalszych adeptów tej szlachetnej dyscypliny sportu. Niemały wpływ na to mają ostatnie sukcesy polskich tenisistów. Wielu młodych adeptów marzy o tym, by zostać drugą Agnieszką Radwańską, Igą Świątek czy Hubertem Hurkaczem. Jest to także wspaniała forma rekreacji oraz spędzania wolnego czasu, np. ze znajomymi. Nim jednak wejdziemy na kort i rozpoczniemy przygodę z tenisem, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę tenisową. W niniejszym artykule postaramy się opowiedzieć na wiele pytań nurtujących początkujących tenisistów, takich jak np. parametry, kształt czy inne ważne cechy, dzięki czemu będziemy mogli kształtować swoje umiejętności w tej dyscyplinie sportu.

Jakie są parametry rakiet tenisowych?

Wchodząc do sklepu sportowego i przeglądają półkę z rakietami tenisowymi, znajdziemy wiele różnych modeli. Nie każdy z nich jednak będzie przeznaczony dla amatora czy początkującego tenisisty. Różnią się one bowiem nie tylko ceną czy nazwą, ale także kształtem, wielkością oraz wagą. To tylko niektóre elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Zanim jednak powiemy sobie, jak dobrać rakietę, musimy poznać, czym one się charakteryzują i jakie są ich podstawowe cechy.

Jakie są wielkości główek?

Pierwszą ważną cechą, którą należy omówić, jest wielkość główki. Rozróżniamy tutaj trzy rodzaje rakiet: Midsize, Midsize Plus oraz Oversize.

  • Midsize to mała rakieta, której wielkość główki kształtuje się w granicach od 85 do 97 cali2.
  • Midsize Plus to średni sprzęt z główką o wielkości w granicach od 98 do 102 cali2.
  • Oversize to największe rakiety, których główki zazwyczaj mają one powyżej 102 cali2.

Długości rakiet tenisowych?

Drugim ważnym elementem jest długość rakiety tenisowej. I choć dla osób dorosłych ma ona zazwyczaj jeden rozmiar: 68,58 cm, to dla dzieci i młodzieży możemy rozróżnić kilka różnych długości.

  • Dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odpowiedni będzie sprzęt o długości od 100 do 112 cm.
  • Rakiety, których długość mieści się w granicach 112 – 120 cm przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-6 lat.
  • Rakietami o długości od 120 do 128 cm najlepiej będą posługiwać się dzieci w wieku od 6 do 8 lat.
  • Dla dzieci w wieku 8-10 lat przeznaczone są rakiety, których długość nie przekracza 136 cm, a ma co najmniej 128 cm długości.
  • Ostatnia grupa rakiet przeznaczona jest dla dzieci w wieku 10 – 12 lat. Sprzęt ten jest zaś o długości 136 – 146 cm.

Jaki wpływ ma grubość ramy na grę w tenisa?

Profil oraz grubość ramy to dane techniczne, które pozwolą nam ustalić m.in. jakie będziemy mieli czucie piłki podczas gry. Wśród tych parametrów także odróżniamy trzy rodzaje rakiet:

  • cienkie ramy mają do 22 mm. Rakiety te są cięższe, powodują więcej drgań. Zawodnik ma jednak bardzo dobre czucie piłki;
  • grubość średniej ramy waha się od 23 mm do 25 mm. To bardzo uniwersalny sprzęt, który możemy najczęściej spotkać na rynku;
  • gruba rama powyżej 25 mm powoduje, że rakieta ta nie powoduje drgań i można nią oddawać silne odbicia. Zasadniczą jej wadą jest to, że zawodnik podczas odbicia nie czuje piłki.

Waga rakiety oraz materiał, z którego jest zbudowany

Większość rakiet waży w granicach 200 – 300 gram. Najczęściej wykonane są one z grafitu lub kompozytu grafitowego, choć można spotkać, także aluminiowe, jednak tych ostatnich nie powinniśmy w żadnym wypadku brać pod uwagę.

Czym jest „balans” i jakie są jego rodzaje w sprzęcie tenisowym?

Kolejny parametrem, na który zwraca się uwagę przy doborze rakiety tenisowej, jest tzw. „balans” czyli wyważenie jej środka ciężkości. Balans zazwyczaj mierzony jest w centymetrach, zaś środek ciężkości jest liczony od rączki rakiety. Ze względu na balans rozróżniamy trzy rodzaje rakiet: HL – Head Light, EB- Even Balance oraz HH – Head Heavy.

  • HL – Head Light to rakieta wyważona na rączkę 3,25 cm.
  • EB – Evan Balance to sprzęt neutralny, którego środek ciężkości wyważony jest równomiernie między 3,25 cm na rączkę a 3,35 cm na główkę rakiety.
  • HH – Head Heavy to rakieta tenisowa wyważona na główkę 3,35 cm.

Swingweight co to takiego?/b>

Swingweight to nic innego jak odczuwalny ciężar rakiety tenisowej podczas ruchu. Jest on wypadkową kilku wyżej wymienionych czynników, takich jak m.in. wielkość główki, balans czy masa naszego sprzętu. Im swingweight jest wyższy, tym rakieta podczas uderzenia jest cięższa. Stąd jeżeli wybierzemy rakietę o stosunkowo niskiej wadze, a jej swingweight będzie wysoki, to będzie ona wówczas cięższa w stosunku do rakiet o wyższej masie. To jaka jest podstawowa zaleta sprzętu z wysokim indeksem swingweight? Przede wszystkim moc uderzenia jest dużo wyższa aniżeli w tych, gdzie ten współczynnik jest niższy. Rozróżniamy trzy rodzaje indeksu swinweight:

  • wysoki – sprzęt przeznaczony dla mocno zbudowanych graczy;
  • średni – taka rakieta będzie najlepsza dla zawodników o przeciętnej budowie ciała;
  • niski – tą rakietą najlepiej będzie posługiwać się osoba, która ma wątłą sylwetkę ciała.

Jak dobrać rakietę tenisową dla osoby początkującej?

By wybrać odpowiednią rakietę tenisową, musimy się skupić przede wszystkim na jej parametrach, a na końcu marce oraz cenie. To na jakie cechy rakiety tenisowej początkujący adept tej dyscypliny sportu powinien zwrócić? Jednym z pierwszych jest główka rakiety. Im jest ona większa, tym lepiej się sprawdzi. Wiąże się to z tym, że początkujący zawodnik będzie lepiej kontrolowała piłkę, dzięki czemu jego odbicia będą dokładniejsze. Preferowane są tutaj główki Oversize, które mają rozmiar powyżej 102 cali2. Jeżeli sprzęt dobieramy dla dziecka do lat 12, to powinniśmy zwrócić uwagę na jego długość. Tu rozróżniamy cztery długości rakiet w zależności od wieku dziecka, np. dla dzieci wieku 6 - 8 lat doskonała będzie rakieta do 130 cm Wilson Federer 23 Wrt200700 czy Tecnifibre T Fight 63 Junior.

Bardziej klarowna jest sytuacja wśród tenisistów powyżej 12. roku życia. Grają oni bowiem rakietami o długości 68,58 cm. Innym ważnym czynnikiem jest sztywność i grubość ramy. W tym wypadku warto, by rama była miękka i gruba. Wyposażona w te parametry rakieta pomoże nam szlifować technikę odbicia piłki, co jest niezwykle ważne, gdy uczymy się grać w tenisa. Ostatnim parametrem istotnym przy doborze rakiety dla początkującego tenisisty jest waga oraz materiał, z którego jest ona wykonana. Im bowiem cięższa rakieta, tym bardziej męczymy się podczas gry, co może nas bardzo szybko zniechęcić. Na początek nie warto także inwestować dużych pieniędzy w grafitowe rakiety. Wystarczy nam ich odpowiednik zbudowany z grafitowego kompozytu. Choć i przy grafitowych rozwiązaniach możemy coś znaleźć w rozsądnej cenie dla siebie jak np. Head Graphene 360+ Extreme Jr 26 234800. Producenci podają nam jeszcze wiele innych parametrów, takich jak: balans, swingweight, układ strun czy siła naciągu. Możemy jednak na nie zwracać mniejszą uwagę, gdyż są one wypadkową wszystkich parametrów podanych wcześniej i nie będą miały większego wpływu na nasz wybór.

Autor: Bartłomiej Beniamim