Data publikacji:

T-Mobile Nowe Horyzonty 2015 – prawdziwa gratka dla fanów kina

Jedenaście dni wypełnionych 340 filmami spod ręki reżyserów idących pod prąd. Produkcje wyświetlane w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty to najciekawsze, najbardziej oryginalne i wzbudzające sporo emocji dokonania współczesnego kina. Co w tym roku czeka na miłośników X muzy?

T-Mobile Nowe Horyzonty po raz piętnasty

Historia festiwalu filmowego, stworzonego przez Romana Gutka jako Era Nowe Horyzonty, sięga 2001 roku i związana jest z Sanokiem. Kolejne cztery edycje odbyły się w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie, aby w ostateczności, w 2006 roku przenieść się do Wrocławia, który po raz dziesiąty będzie gospodarzem największej imprezy filmowej w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się między 23 lipca a 2 sierpnia. Uroczyste zamknięcie 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, ogłoszenie laureatów konkursów i wręczenie nagród będzie miało miejsce 1 sierpnia. Gościem festiwalu będzie Abel Ferrara, amerykański reżyser, autor kultowych filmów Zły porucznik i Pogrzeb. Podczas tegorocznej imprezy będzie można zobaczyć jego Pasoliniego, Spod ciemnej gwiazdy oraz Ewangelię wg św. Mateusza.

Jest w czym wybierać

O festiwalu mówi się, że to jedenastodniowy sprawdzian cierpliwości. To stwierdzenie nie jest bezpodstawne. Piętnasta edycja Nowych Horyzontów to 340 filmów z 54 krajów. Aż 217 produkcji to wersje pełnometrażowe, a 22 filmy były wyświetlane na tegorocznym festiwalu w Cannes. Festiwal rozpoczną trzy tytuły z francuskiego wydarzenia: Zupełnie Nowy Testament Jaco Van Dormaela, Zabójczyni tajwańskiego mistrza Hou Hsiao-hsiena oraz Amy Asifa Kapadii – dokument o życiu Amy Winehouse. Na ekranach w kinie Nowe Horyzonty będzie można obejrzeć m.in. Syn Szawła, Intruza, W cieniu kobiet oraz Homara, a uwieńczeniem święta X muzy we Wrocławiu będzie pokaz komediodramatu Nanniego Moriettego Moja matka.

Filmowy wieczór na Rynku i Nocne Szaleństwo

Godzina 22.00 na wrocławskim Rynku to kolejny ważny punkt programu MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Wówczas odbywać się będą bezpłatne pokazy. W tym roku zobaczymy takie filmy jak m.in. Boyhood Richarda Linklatera, Dzikie historie Damiána Szifróna, Turysta Rubena Östlunda, Lewiatan Andrieja Zwiagincewa oraz Obywatel Jerzego Stuhra. Z kolei w środę 29 lipca o 21.30 odbędzie się pokaz odnowionego cyfrowo Potopu Redivivus Jerzego Hoffmana. Dzień później o 22.00 na żywo będzie można posłuchać muzyki do niemego Zewu morza Henryka Szaro. Zagra zespół pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Z kolei w ramach Nocnego Szaleństwa przeniesiemy się w świat fantastyki i grozy, w którym będą nam towarzyszyć wybuchy, potwory, mordercze dynie, nieśmiertelni kanibale czy samuraje-czołgiści. Na szczególną uwagę zasługuje Tokyo Tribe - gangsterski rap-musical reżyserii Shiona Sono, węgierska czarna komedia Liza, lisia wróża Károly Ujj Mészárosa, hiszpański thriller Ciało Anny Fritz oraz kanadyjski horrorów Montażystę.

Polskie akcenty

Nowohoryzoncki festiwal to również przegląd polskich produkcji. W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zostanie pokazany Walser, debiut fabularny Zbigniewa Libery z Krzysztofem Stroińskim w roli głównej. Zobaczymy też debiuty Marcina Koszałki pt. Czerwony pająk oraz Bartosza Prokopowicza pt. Chemia. Wart uwagi jest także Znam kogoś, kto cię szuka”Julii Kowalski z Andrzejem Chyrą w jednej z głównych ról.

Autor: Sylwia Stwora