Data publikacji:

Surykatka w domu – czy można hodować surykatkę w domu?

Surykatka to malutki, drapieżny ssak zamieszkujący tereny pustynne. Samce osiągają do 29 centymetrów długości ciała, natomiast samiczki do 28. W krajach, które surykatki zamieszkują naturalnie, traktuje się je w sposób, który można porównać do stosunku ludzi do kotów w Europie. Wiele osób zachwyconych urokiem i trybem życia surykatki, chce rozpocząć ich hodowlę. Dowiedz się, czy można mieć surykatkę w domu. 

Polecamy: Szop pracz w domu. Czy w Polsce można hodować szopa?

surykatki

Styl życia surykatek

Surykatki funkcjonują na suchych terenach w dzień i żyją w grupach liczących około 20-30 osobników. Mają bardzo dobrze rozwinięte zachowania społeczne i poczucie przynależności, zatem nie można hodować ich samodzielnie. Surykatki chronią nawzajem członków stada, wspólnie polują, przemieszczają się i kopią liczne tunele, które mogą mierzyć nawet do 30 kilometrów długości. Matki młodych surykatek uczą je polować i zjadać zwierzęta takie jak skorpiony w sposób, w który sobie nie zaszkodzą. Malutkie surykatki rodzą się w wykopanych, podziemnych norkach. Samce surykatek stoją na wartach i ostrzegają pozostałych osobników przed zbliżającym się zagrożeniem.

Hodowla surykatki w domu

Jeśli chcemy mieć surykatkę w domu, należy zapewnić jej ogrzewany wybieg, na którym będzie można zapewnić zwierzęciu stały kontakt ze stadem. Podłoże powinno być miękkie i piaszczyste oraz mieć piętrowe ukształtowanie terenu. Dla komfortowego życia surykatki muszą mieć możliwość wspinania się i kopania norek oraz korzystania z licznych schronień, takich jak domki czy drapaki, na których będą dodatkowo ścierać swoje pazurki. Wybieg musi być wyposażony również w bardzo dobre lampy grzewcze, które będą mogły imitować światło słoneczne.

Alternatywą dla lamp grzewczych jest przeszklony wybieg zewnętrzny. W pomieszczeniu, które będą zamieszkiwać surykatki, należy umieścić także bezpieczne dla nich rośliny, kamienie i patyki, które występują naturalnie w ich środowisku. Jeśli posiadamy jakiekolwiek inne zwierzęta, nie mogą one mieć dostępu do wybiegu lub pomieszczenia, w którym hodujemy surykatki.

Co jedzą surykatki?

Surykatki żywią się głównie owadami, niewielkimi ssakami i bezkręgowcami. Jedzą stonogi, skorpiony, niektóre pająki, jaszczurki czy jaja. W naturze zdarza im się zjadać małe ptaki. Ich dietę można uzupełniać owocami i roślinami, jednak nie powinny one stanowić głównej pozycji w ich menu. Należy zapewnić im miseczkę z wodą lub poidełko. Wodę należy zmieniać codziennie. Używamy do tego celu wyłącznie przegotowanej i ostudzonej wody w temperaturze pokojowej.

Jak opiekować się surykatką?

Oprócz zapewnienia surykatkom odpowiedniego wybiegu, wyposażenia i zadbania o ich prawidłową, bardzo urozmaiconą dietę, należy mieć również dostęp do odpowiedniej opieki medycznej. Żeby znaleźć odpowiedniego weterynarza dla grupy surykatek hodowanych w domu, należy skontaktować się z kliniką weterynaryjną specjalizującą się w zwierzętach egzotycznych. Takie kliniki znajdują się w kilku miastach polskich. Alternatywą dla specjalisty od surykatek, jest również podjęcie kontaktu z lokalnym ogrodem zoologicznym posiadającym surykatki, który z pewnością ma kontakt z weterynarzem, potrafiącym odpowiednio zaopiekować się surykatkami. Z weterynarzem specjalizującym się w surykatkach, należy omówić:

  • porady związane z trzymaniem surykatki w domu,
  • dietę surykatek i sposób ich karmienia,
  • rutynowe kontrole zdrowia surykatek i wykonywanie podstawowych badań,
  • leczenie stomatologiczne,
  • obowiązkowe szczepienia i książeczki zdrowia,
  • profilaktykę wymierzoną przeciwko schorzeniom najczęściej dotykającym surykatek.

Każda z surykatek musi być badana kilka razy do roku. Często dotyczą ich choroby pasożytnicze, więc trzeba regularnie odrobaczać je u weterynarza. Wśród surykatek zdarzają się zachorowania na toksoplazmozę lub zapalenie wątroby, na które należy je szczepić.

Surykatka w domu – cena

Cena za jedną surykatkę mieści się w przedziale od 2 do 3 tysięcy złotych. Żeby jednak hodować surykatki, należy kupić co najmniej kilka lub kilkanaście osobników, ze względu na to, że jest to zwierzątko stadne, które żyje w sporych klanach. Do wydatków związanych z surykatką należy również doliczyć potrzebę budowy odpowiednio dużego wybiegu, jego urządzenia i wyposażenia, ogrzania, oświetlenia, cenę weterynarza i zapewnienia jej dosyć nietypowego jedzenia.

Co należy kupić, kiedy planujemy budowę wybiegu dla surykatek?

Potrzebne będą między innymi:

  • ściółka – którą można uzupełnić podłoże wybiegu. Ściółka chłonie odpowiednio wilgoć i ogranicza brzydkie zapachy związane z hodowlą zwierząt. Nie może mieć żadnych chemicznych dodatków. Powinna być wykonana z bezpiecznego rodzaju drewna, które jednocześnie nie będzie utrudniało surykatkom przemieszczania się i kopania w swoim wybiegu. Nie może się przyklejać do futra i łapek zwierzaka;
  • piętrowy drapak – w którym surykatki będą mogły się chować, wspinać i spać. Najprawdopodobniej w budkach lub w samodzielnie wykopanych przez siebie norkach będą spędzać noce. Części powleczone mocnym sznurkiem będą służyły do drapania i jednoczesnego ścierania pazurów;
  • płaskie miseczki – ceramiczne, ponieważ w przeciwieństwie do plastiku czy stali, nie mają zapachu i nie przenoszą go na jedzenie lub na wodę. Miseczki muszą być płaskie i ustawione na podłożu bez podwyższenia, aby zapewnić zwierzakowi komfort korzystania z nich
Oczywiście, ta lista zakupów jest niepełna. Dokładny projekt budowy wybiegu dla surykatek należy skonsultować z architektem wnętrz i być może, firmą budowlaną, jeśli preferujemy wybieg zewnętrzny. Listę należy również skonsultować i dopełnić z lekarzem weterynarii specjalizującym się w zwierzętach egzotycznych lub z opiekunem surykatek pracującym w lokalnym ZOO.

Autorka: Patrycja Wojas
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!