W USA finałowa rozgrywka, czyli Super Bowl traktowana jest jak nieoficjalne święto narodowe. Z kolei Polacy często mylą futbol amerykański z rugby, choć od 2006 roku funkcjonuje u nas Polska Liga Futbolu Amerykańskiego. Niewtajemniczonym podpowiadamy, co warto wiedzieć o tym popularnym za Oceanem sporcie.
Wbrew pozorom futbol amerykański nie narodził się w Stanach Zjednoczonych, a na Wyspach Brytyjskich. Przymiotnik „amerykański” został dodany w celu odróżnienia dyscypliny od piłki nożnej, która za Oceanem, ale również w języku potocznym często nazywana jest futbolem (football). Ponadto, to właśnie Amerykanin Walter Camp uznawany jest za ojca przepisów i zasad współczesnego futbolu, które pozwoliły odróżnić go od rugby, a sam sport rozwijał się głównie na amerykańskich uczelniach.
Pierwszą znaczącą datą w historii rozwoju tej dyscypliny sportowej był 6 listopada 1869 roku, kiedy w Nowym Brunszwiku zmierzyły się ze sobą uczelniane drużyny uniwersyteckie z Rutgers i Pricentown. Drugie wydarzenie mające wpływ na kształt futbolu amerykańskiego to dwumecz z 1874 roku między Harvardem, który uprawiał tzw. Boston game (piłkę można było zarówno kopać, jak i nosić w rękach) oraz montrealskim Uniwersytetem MCGill, specjalizującym się w rugby. Pierwszy mecz rozegrano według zasad Boston game, czyli okrągłą piłką, a drugi – zgodnie z przepisami rugby, gdzie używa się owalnej piłki. Po tych rozgrywkach studenci Harvardu zaczęli wplatać do piłki nożnej zasady rugby. Dwa lata później zmieniono przepisy, a obecne standardy wyklarowały się w 1912 roku. Wprowadzono wtedy m.in. nowy rozmiar boiska (100x50 m), 4 próby oraz zwiększono liczbę punktów za przyłożenie (z 4 na 6). Modyfikacja reguł była potrzebna, gdyż sport uznano za brutalny i niebezpieczny, kiedy w 1905 roku na boiskach zginęło 18 zawodników.
Początek futbolu zawodowego to 1920 rok, kiedy to powstała American Proffesional Football Association zrzeszająca 14 zespołów, która w 1922 roku została przemianowana na znaną nam NFL (National Football League). Obecnie finałowy pojedynek, czyli Super Bowl jest jednym z największych wydarzeń sportowych w USA i Kanadzie, które przyciąga 2 mld widzów i bije rekordy pod względem cen reklam wyświetlanych w przerwie meczu.
Polska historia futbolu sięga 2004 roku. Wówczas powołano Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. Dwa lata później ruszyła liga składająca się z 4 zespołów – Warsaw Eagles, 1. KFA Wielkopolska, The Crew Wrocław i Pomorze Seahawks. W 2013 roku istniało już 74 drużyn, które brały udział w 5 klasach rozgrywek. Polska ma także swoją reprezentację narodową.
Autor: Sylwia Stwora