Icebike, czyli rower przystosowany do jazdy po lodzie, to tylko jedna z ekstremalnych dyscyplin zimowych dla fanów jednośladów. Ci z Was, którzy marzą o tym, aby zjechać ze stoku dosiadając roweru, powinni bliżej poznać ski-bike.
Ski-bike, zwany również skibobem, to pojazd wyjątkowy – stanowi jedyne w swoim rodzaju połączenie roweru z nartami. Jeżeli jednak myślisz, że wystarczy zamienić koła na płozy i skibob gotowy to masz tylko częściową rację. Pod koniec XIX wieku, gdy Ski-bike'i pierwszy raz pojawiły się na alpejskich stokach, istotnie były to zwyczajne jednoślady z nartami zamiast kół. Obecnie są zaawansowanymi konstrukcjami, których elementy opracowano od początku do końca z myślą o tym środku lokomocji.
Nowoczesny ski-bike ma lekką i wytrzymałą ramę z kompozytów, ergonomiczną kierownicę rowerową, płozy o specjalnym profilu oraz amortyzatorowy system zawieszenia. Cechą charakterystyczną jest to, że narty są ustawione jedna za drugą, toteż jadący na skibobie musi odpowiednio manewrować ciałem, aby się nie przewrócić. Stąd wielu skibobistów zakłada do jazdy małe narty, którymi się podpiera.
Dla początkujących opracowane zostały bardziej stabilne wersje ski-bike'ów, które mają z tyłu dwie płozy. Przypominają one popularne wśród dzieci nartosanki. Zjeżdżanie na nich jest na pewno bezpieczniejsze dla osób, które dosiadają ich po raz pierwszy, ale z uwagi na to, że do skręcania można użyć tylko kierownicy (brakuje balansu ciałem), są one nieco mniej zwrotne i cięższe ze względu na bardziej zwartą konstrukcję. Skibob o trzech nartach jest też wolniejszy do klasycznej wersji, a właśnie dużych prędkości oczekują dosiadający tych dziwacznie wyglądających pojazdów.
Podczas zawodów zdarzało się, że skiboby rozpędzały się do oszałamiającej prędkości 190 km/h, a sportowcy relacjonowali, że zjazdowi towarzyszyło niesamowite wrażenie ślizgu jak na skuterze wodnym, tyle że po śniegu.
Pierwszą rywalizację sportową na skibike'ach zorganizowano ponad 50 lat, wtedy powstała też Międzynarodowa Federacja Skibobowa. Na ski-bike'ach rozgrywane są zawody w slalomie, slalomie gigancie, super gigancie i narciarstwo alpejskie. Na samym początku skibob używany był często przez osoby cierpiące na niedowład nóg, które mogły w ten sposób uprawiać ostatnią z wymienionych dyscyplin.
*Aby dowiedzieć się o produkcie, kliknij w jego zdjęcie.
Autor: Sylwia Stwora