Data modyfikacji:

Rodzaje spławików wędkarskich. Czyli: jakie rodzaje spławików wyróżniamy?

Planujesz łowić ryby, ale będzie to twój debiut i nie wiesz, jaki spławik będzie najlepszy? Przedstawiamy podstawowe rodzaje spławików wędkarskich.

Idziemy nad wodę z wędką spławikową – to całkiem przyjemna perspektywa i – wydawałoby się, prosta sprawa. Owszem, kiedyś tak było, doświadczeni wędkarze pamiętają czasy, gdy spławikiem mogło być zwykłe piórko lub tzw. „bombka” wykonana z korka od wina. Dziś oferta sklepów wędkarskich jest ogromna – mamy do wyboru niezliczoną ilość spławików w każdym kolorze, kształcie i rozmiarze, a modele dopasowane są do każdego rodzaju łowiska i przeznaczone do łowienia różnych gatunków ryb. Producenci spławików dzielą je nawet na modele odpowiednie do łowienia w poszczególnych warunkach pogodowych i różnych porach roku.

rodzaje splawikow

Rodzaje spławików – cztery podstawowe typy

Wyjeżdżając na urlop czy weekend nad wodę, warto się zaopatrzyć nie tylko w kilka odpowiednich spławików, ale też w całą resztę sprzętu, którą warto dopasować do tego, nad jaką wodę jedziemy, jakie ryby chcemy łowić, oraz w jaki sposób będziemy wędkować. Najogólniej spławiki można podzielić na przelotowe i stałe. Przelotowe są blokowane gumowym stoperem, zaś żyłka przechodzi w nich przez oczko umieszczone w dolnej części. Zarzucenie do wody skutkuje tym, że ciężarek z haczykiem opada na dno, a spławik zostaje na powierzchni wody. Spławiki stałe nie mają stoperów z gumy – są na stałe przymocowane do żyłki i nie mogą się przesuwać. Właśnie ta różnica sprawia, że spławik stały lepszy będzie do łowienia na płytkiej wodzie (nie głębszej niż dwa metry), a spławik przelotowy polecany jest do wody głębszej. Prócz spławików przelotowych i stałych wyróżniamy jeszcze żywcowe i wagglery.

Przeczytaj również: Łowienie na spławik. Poradnik dla początkujących wędkarzy

Spławik stały – najlepszy nad rzekę

Używamy go zazwyczaj do łowienia blisko brzegu na tak zwaną przystawkę lub półgrunt, a także na przepływankę na niewielkich głębokościach. Spławik ten sprawdza się też czasem w łowieniu na żywca (czyli na żywą przynętę założoną na haczyk) również na małych głębokościach. Spławiki stałe najlepiej sprawdzają się na wodach płynących.

Spławik przelotowy – nad jezioro

Modelu tego używamy do połowu na większych odległościach oraz na dużych głębokościach. Sprawdzą się raczej na wodach stojących – jeziorach, stawach, oczkach wodnych. Spławik przelotowy jest mniej stabilny i na wodzie płynącej będzie się bujał, a nawet chował pod wodą i topił, co może wyglądać na branie i wprowadzać w błąd wędkarza.

Spławik żywcowy – dobry na dużą rybę

Jeśli planujesz złowić dużą rybę, np. suma, użyj spławika żywcowego. Ma on zazwyczaj kształt dużej bombki, do której na odpowiedniej długości doczepia się żywą przynętę, najczęściej małą rybkę. Spławiki te ważą od 10 do 30 g, ale mogą być też większe. By złowić suma, dobrym wyborem będzie nawet spławik ważący 40 g, powinien być też dostosowany do przynęty – im większa, tym większy wybierz spławik. Pamiętaj jednak, że jeżeli chcesz umieścić przynętę na dużej głębokości – np. na suma, szczupaka, czy sandacza – możesz też użyć spławika przelotowego.

Wśród spławików żywcowych szczególnie popularne są niektóre modele. Najczęściej wykorzystuje się spławiki z przetyczką, czyli bombki ze styropianu do łowienia tylko w płytkich wodach. Są tanie, ale krótkotrwałe – łatwo je uszkodzić. Popularnymi spławikami żywcowymi są teżspławiki centralnie przewlekane. Żyłka przechodzi w nich centralnie przez rurkę będącą jednocześnie anteną. Spławiki te sprawdzają się w trudniejszych warunkach, np. na zarośniętych łowiskach. Spławiki klasycznie przelotowe – te spławiki należą do odpornych na uszkodzenia i sprawdzają się przy łowieniu w nocy.

Waggler – do łowienia z łodzi

Ten typ spławika najlepszy będzie do łowienia najbardziej widowiskową i jednocześnie najtrudniejszą metodą odległościową. Użyj go, jeśli chcesz łowić na jeziorze, zwłaszcza gdy wypływasz łodzią na odległość około 20 do 30 metrów od brzegu. Spławik ten jest długi i smukły, i prawie całkowicie zanurza się, a na powierzchni wody widoczny jest tylko fragment „antenki”. Jego korpus jest mocno dociążony, po to, by żyłka została całkowicie zatopiona. Spławik typu waggler doskonale sprawdza się również przy wietrznej pogodzie.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska