Data publikacji:

Łowienie na spławik. Poradnik dla początkujących wędkarzy

Wędkarstwo spławikowe należy do jednej z najstarszych metod połowu ryb zarówno w wodach płynących, jak i stojących. Mimo upływu lat metoda ta jest nadal popularna i chętnie używana zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy. Oczywiście współcześnie jest ona bardziej udoskonalona pod względem technicznym, niż jeszcze kilka czy kilkadziesiąt lat temu. Jak wygląda łowienie na spławik? Sprawdź w artykule!

łowienie na spławik

Przeczytaj również: Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

Spławik – co to takiego?

Kluczowym elementem metody spławikowej jest oczywiście sygnalizator brań, czyli popularny spławik. Może być on wykonany z drewna, tworzywa sztucznego lub materiału naturalnego (pióro ptaka czy kolec jeżozwierza). Najczęściej jest on pomalowany na różne kolory i ma różne kształty (podłużne, pękate, okrągłe) oraz zróżnicowaną wielkość - od kilku do nawet 30 cm. Oczywiście kolor, kształt i wielkość spławika dobieramy do warunków łowienia. Podstawową funkcją spławika jest sygnalizowanie brań. Odbywa się to poprzez całkowite lub częściowe zanurzenie go, tzw. wyłożenie na taflę wody lub „skakanie” po jej powierzchni.

Oprócz sygnalizacji brań spławik ma za zadanie utrzymywać przynętę na odpowiedniej, wybranej przez wędkarza głębokości.

Łowienie na spławik

Łowienie na spławik zaliczamy do łatwiejszych metod połowu ryb, dlatego jest rekomendowana dla osób zaczynających swoją przygodę z wędkarstwem. Nie jest też metodą zbyt kosztowną, za to daje możliwość złowienia różnych gatunków zarówno ryb małych, jak i prawdziwych okazów podwodnego świata.

Jaki sprzęt do wędkarstwa spławikowego?

Podstawowy zestaw przeznaczony do wędkowania spławikowego składa się z wędziska, kołowrotka z żyłką główną, spławika, obciążników oraz przyponu z haczykiem. Wędzisko może być pozbawione przelotek (tzw. bat lub tyczka) albo posiadać je – wtedy zestaw wykorzystywany jest do łowienia metodą odległościową.

Bat – inaczej zestaw pełny – to wędka teleskopowa o dowolnej długości, której zestaw jest zrównoważony do długości wędziska. Szczytówka tego kija powinna być bardziej elastyczna, miękka, ponieważ to właśnie ona amortyzuje zrywy ryb podczas holu.

Jeżeli zamierzamy łowić metodą odległościową, pamiętajmy, że dobrze jest zaopatrzyć się w niewielki, lekki kołowrotek z płytką szpulą oraz płynnie pracującym hamulcem. Hamulec ustawiamy w ten sposób, aby w momencie brania większej ryby, kołowrotek mógł swobodnie wysuwać żyłkę ze szpuli.

Następnym składnikiem zestawu spławikowego jest żyłka. Odpowiedni dobór żyłki wędkarskiej uzależniony jest od kilku aspektów, m.in. warunków na łowisku czy wielkości ryb, jakie będziemy łowić.

Ważną częścią w metodzie spławikowej jest obciążnik. Obciążenie spełnia kilka funkcji: po pierwsze, zwiększa masę zestawu, pozwalając na wykonanie dalekich rzutów; po drugie, zatapia przynętę, a po trzecie – ustawia spławik w różnorakim położeniu.

Ostatnim elementem zestawu do połowu na spławik jest haczyk. Powinien być on odpowiednio ostry i dobrany wielkościowo do ryb, jakie zamierzamy łowić. Różnorodna gama haczyków pozwala na ich dobór do konkretnych gatunków ryb i przynęt, które zastosujemy w trakcie łowienia.

Jaki spławik na jezioro?

Spławik używany na jeziorze powinien być smukły, dobrze widoczny i odpowiednio dociążony. Do łowienia ryb metodą odległościową zalecane są spławiki przelotowe. Są to spławiki zamontowane do żyłki bezpośrednio przez oczko na jego dolnej części lub za pomocą agrafki. Grunt w tym przypadku regulowany jest za pomocą stopera wykonanego z gumy, nici lub żyłki. Do spławików przelotowych zaliczane są też spławiki z wewnętrznym dociążeniem (typu waggler) pozwalające na dalekie zarzucanie oraz wyraźnie i pewnie sygnalizujące brania.

Spławiki jeziorowe muszą być dociążone w ten sposób, aby nad powierzchnię wody wystawał sam czubek antenki – w razie brania wierzchołek spławika znika pod wodą.

Spławik na rzekę

Rzeka jest specyficznym środowiskiem życia ryb ze względu na swój nurt. Do wędkowania w rzece powinno się używać spławika w kształcie kropli, przy czym wskazane jest, aby jego najszersza część znajdowała się u góry korpusu. Taki kształt sprawdza się podczas przepływanki i przepływanki z przytrzymaniem. Spławiki takie powinny mieć oczko umieszczone wysoko w korpusie lub rurkę do przewlekania żyłki. Spławiki z rurką są trwalsze, gdyż w czasie zacinania oczko z korpusu nie ulega wyrwaniu.

Łowienie z gruntu na spławik

Bardzo starą metodą połowu ryb jest łowienie z gruntu na spławik. Polega ona na połączeniu wędkarstwa spławikowego z wędkarstwem gruntowym. W tym przypadku zmienia się rola spławika, gdyż nie utrzymuje on już przynęty, a sygnalizuje tylko brania. Dlatego też powinien być doskonale widoczny. Na rzekach dobrze sprawują się pękate spławiki z krótką antenką, mocowane do żyłki za pomocą gumowego wentylka.

Łowienie gruntówką ze spławikiem zdaje egzamin również w wodach stojących. Metoda ta jest szczególnie polecana w czasie wietrznej pogody, kiedy łowienie na zwykły zestaw spławikowy jest utrudnione. Na jeziorze najczęściej używa się spławików wysmukłych, wyposażonych w długą antenkę. Spławiki takie mocuje się na żyłce poprzez uszko w korpusie, a ogranicza się je za pomocą dwóch stoperów. W przypadku, gdy nie możemy użyć spławika zamocowanego na stałe, dolny stoper przesuwamy odpowiednio niżej.

Wędkarstwo spławikowe to wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego w kontakcie z przyrodą. Odpowiedni dobór sprzętu, miejsca łowienia oraz dobrze wybrana metoda stanowią gwarancję niezapomnianej przygody, jaką daje wędkarstwo spławikowe.
Autor: Paweł Sadowski