Data publikacji:

Rodzaje nart biegowych

Autor: Sylwia Stwora

Jak sama nazwa skazuje, służą do biegania. Dodatkowo dzielą się na sportowe, śladowe i back country. Z nami dowiesz się, czym różnią się poszczególne rodzaje nart biegowych, dzięki czemu będziesz mógł dobrać model odpowiedni do swoich umiejętności i predyspozycji.

Narty biegowe o charakterze sportowym to sprzęt przeznaczony dla osób wyczynowo uprawiających narciarstwo. Występuje też w wersji do jazdy sportowej rekreacyjnej. Ze względu na cechy – narty są twarde i wąskie oraz mają lekko uniesione dzioby, stosuje się je jedynie na specjalnie przygotowanych trasach. Bieganie w nich na powierzchni pokrytej nieugniecionym śniegiem jest trudne, gdyż mogą zakopywać się w puchu.

Ten model jest prosty i nietaliowany (taka sama szerokość w każdej części). Na całej długości narty sportowe są nie szersze niż 48 mm, a w wersji rekreacyjnej nie mają więcej niż 50 mm. Zdarza się, że posiadają węższy przód i tył.

Narty śladowe, zwane też turystycznymi lub „śladówkami” nadają się zarówno do biegu rekreacyjnego, jak i turystyki narciarskiej. Sprawdzą się na szlaku i poza wytyczonymi trasami. Mają od 50-70 mm szerokości, są taliowane (węższe pod butem, szersze przy dziobach) i dość twarde. Ich dzioby są lekko uniesione, co zapobiega zapadaniu się w śniegu. Dokładnie pośrodku posiadają łuskę, dzięki której możesz na nich nie tylko maszerować i biegać, ale także odbijać się od podłoża.

Narty biegowe w wersji back country pozwalają jeździć po zróżnicowanym i trudnym terenie, również oblodzonych, dlatego są odporniejsze - ich krawędzie są stalowe. Są taliowane i szersze niż model śladowy.