Data modyfikacji:

Rodzaje łyżew – jakie są rodzaje łyżew? Jakie łyżwy wybrać?


Układy taneczne łyżwiarzy figurowych potrafią być imponujące. Większość z nas w dzieciństwie z zachwytem podziwiała wyczyny tych sportowców, marząc jednocześnie, aby wykonywać figury sportowe tak jak oni. Dlaczego więc nie spełnić marzeń z dzieciństwa i nie wybrać się na łyżwy, nawet z rodziną? To doskonały sposób na spędzenie wspólnego czasu. To równie świetny plan na spędzenie randki we dwoje oraz sposób na poznanie nowej osoby. Od czego zacząć taki wypad i jakie są rodzaje łyżew? Jak je odpowiednio dobrać, aby nie popełnić błędu? Zapraszamy do naszego poradnika.
łyżwy

Krótka historia łyżwiarstwa


Pierwsza wzmianka o łyżwach pochodzi sprzed około pięciu tysięcy lat. Wtedy to znaleziono pierwsze łyżwy. Pochodzą one z dna jeziora w Szwajcarii. W Polsce pierwsze tego typu znalezisko zostało odkopane w okolicach Biskupina, gdzie znajduje się Muzeum Archeologiczne. Dzięki temu wiemy, że pierwotne łyżwy były wykonane z kości zwierząt. Kiedyś rodzaj łyżew był klasyfikowany ze względu na rodzaj kości, z jakich były wykonane. W tym celu wykorzystywano kości pochodzące z krowich piszczeli, żeber, rogów. Wywiercano w nich dziurki i wiązano rzemieniami. Ślizg ułatwiał kijek trzymany w ręku. W kolejnych latach unowocześniono sprzęt do tego typu jazdy, ponieważ zaczęto wyrabiać łyżwy z drewnianych klocków, z paskiem, który znajdował się pod nimi. No dobrze, ale kiedy zaczęto jeździć w celach sportowych? Już w czasach średniowiecza, kiedy to łyżwa wyglądem przypominała dzisiejsze łyżwy. Zaczęto wykorzystywać do jazdy żelazną płozę, którą montowało się do butów. Dopiero w szesnastym wieku wynaleziono wąską płozę metalową, która była dwukrawędziowa, co zapobiegało upadkom. Dzięki temu dopiero teraz można było zacząć jazdę bez kijka. Z początkiem lat, łyżwy wykorzystywało się jako środek transportu. To był sposób na to, aby szybko się przemieszczać, bo jak słusznie można zauważyć, nie były to czasy, gdy samochód znajdował się w każdym domostwie. Tego typu środki lokomocji nie istniały, a korzystano jedynie z jazdy konnej. W dziewiętnastym wieku Amerykanie zaczęli produkować łyżwy całe ze stali, ale niewiele lat później wynaleziono rolki, które zastąpiły ówczesne łyżwy. Po czasie jednak wrócono do nich, tworząc dyscyplinę w tej dziedzinie.

Rodzaje łyżew


W dzisiejszych czasach jazda na łyżwach to bardzo popularny sport w sezonie zimowym. Daje on wiele rozrywki i frajdy, a co najważniejsze, jest dostępny dla każdego. Szkółki łyżwiarskie istnieją w praktycznie każdym większym mieście, a o tor łyżwiarski nie jest trudno, szczególnie w okresie zimowym. Zanim jednak wybierzemy się uprawiać ten sport, zapoznajmy się z rodzajami łyżew. Rodzaje łyżew są różne, dlatego warto się z nimi zapoznać. Dla amatorów jazdy idealne będą łyżwy figurowe. To rodzaj klasycznych łyżew, które posiadają szeroką płozę przymocowaną do materiałowego, zazwyczaj skórzanego buta. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że ostatnia płoza kończy się ząbkami. Dzięki temu łatwiej utrzymać równowagę oraz w razie potrzeby zmniejszyć prędkość.
Wśród ofert producentów łyżew znajdują się również kolorowe propozycje. Mimo że łyżwy kojarzą się nam z bielą, wcale takie nie muszą być. Gdy już nauczymy się jeździć dobrze na tym sprzęcie, możemy się „przesiąść” na łyżwy hokejowe, które są bardziej skrętne oraz szybsze. Dzięki nim wykonywanie skomplikowanych manewrów będzie prostsze. To, co warto mieć na uwadze, to fakt, że hokejówki są cięższe i twardsze. Wszystko po to, aby mogły podtrzymywać kostkę i chronić ją przed urazem. Tego typu sprzęt nie posiada już ząbków na ostatniej płozie, która zresztą jest krótsza niż w przypadku łyżew figurowych. Ostatni rodzaj łyżew to panczeny. Są to łyżwy posiadające długie ostrze, które ułatwia ściganie się. Mimo że są mało popularnym rodzajem, można je zakupić między innymi w sklepach internetowych. Po ich zakupie warto się zaopatrzyć w ochraniacz, aby nie uszkodzić ostrza. Ciekawą propozycją jest Nijdam Ochraniacze Na Łyżwy Panczeny. Pasują one do rozmiaru czterdzieści sześć, a w komplecie znajdują się dwie sztuki.

Jak odpowiednio dobrać łyżwy?


Na rynku znajduje się wiele modeli i rodzajów łyżew. Od ilości można dostać zawrotu głowy, tym bardziej, jeśli dopiero co rozpoczyna się przygodę z łyżwiarstwem. Aby ułatwić proces wyboru i zakupu łyżew, wskażemy kilka najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza rzecz to materiał, z jakiego są wykonane buty. Najlepiej, aby była to skóra naturalna, syntetyczna lub plastik. Dzięki tej pierwszej stopa z łatwością będzie oddychać podczas jazdy, ale to but ze sztucznego tworzywa najlepiej ochroni nogę podczas ewentualnego upadku. Niemniej jednak ta opcja jest najmniej wygodna. Warto również zwrócić uwagę na wkładkę, która powinna pozostać sucha po każdym treningu. Taki komfort zapewnią łyżwy z wyściółką z mikrofibry lub z odpowiednimi systemami. Ciekawą propozycją dla pań są Tempish Giulia. To sprzęt do jazdy ze specjalnym materiałem Super Soft Fun Fur, który posiada wysoką termoizolację. Warto wybierać te produkty, które posiadają tkaniny zapewniające ciepło, szczególnie jeśli mamy zamiar użytkować sprzęt na powietrzu. Niezwykle istotne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar buta. Kupując sprzęt przez internet , warto zapoznać się z rozmiarówką producenta, która jest zazwyczaj podana na stronie. Wśród propozycji dla dzieci i dorosłych z pewnością znajdziemy model idealny dla siebie lub naszych pociech. Dla nich świetną propozycją są regulowane łyżwy, które będą rosły razem z dzieckiem. Tego typu łyżwy dają zakres rozmiaru od 38 do 46. Dzięki temu łyżwy posłużą na dłużej. Stabilność w tym przypadku zapewnia wzmocniony nylon w obrębie kostki.