Data modyfikacji:

Rodzaje kijów hokejowych

Autor: Sylwia Stwora

Po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi postanowiłeś spróbować swoich sił w hokeju na lodzie? Zanim udasz się na pierwszy trening, warto abyś wiedział, jakie rodzaje kijów hokejowych używane są do tej gry.

Konstrukcja kija hokejowego jest bardzo prosta. Składa się ona z części głównej, czyli rączki oraz dolnej, czyli łopatki, która styka się z powierzchnią lodu i służy do bezpośredniego odbijania krążka. Do produkcji obu elementów zwykle używa się takiego samego materiału i to właśnie ze względu na tworzywo wyróżnia się trzy rodzaje kijów hokejowych – drewniane, kompozytowe oraz hybrydowe.

Kij hokejowy z wysokogatunkowego drewna, np. klonu, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a jednocześnie jest najcięższym, przez to bardzo trudnym w manewrowaniu modelem. Drewniany kij jest także sztywny, co z kolei jest zaletą dla początkujących graczy, gdyż pozwala na lepsze czucie krążka.

Kij hokejowy kompozytowy produkowany jest z tworzyw sztucznych. W zależności od użytej mieszanki włókna szklanego i włókna węglowego może być on ciężki, mniej elastyczny i trwały (przewaga włókna szklanego nad węglowym) lub lekki, sprężysty, ale łamliwy (więcej włókna węglowego niż szklanego).

Trzecim rodzajem kijów hokejowych jest model hybrydowy, który tworzy się z połączenia drewna i tworzyw sztucznych.

Na rynku znajdziesz kije jednoczęściowe, czyli łopatka i rączka są produkowane w jednej formie oraz łączone – do trzonu w postaci rury, przymocowuje się łopatkę (tzw. klepkę). Istnieje też trzeci podział kijów hokejowych – na prawe i lewe, który warunkuje kierunek wygięcia łopatki. Jeśli chwytając kij, lewa ręka znajduje się wyżej niż prawa wówczas potrzebny Ci jest kij prawy i odwrotnie.

Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?