Po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi postanowiłeś spróbować swoich sił w hokeju na lodzie? Zanim udasz się na pierwszy trening, warto abyś wiedział, jakie rodzaje kijów hokejowych używane są do tej gry.
Konstrukcja kija hokejowego jest bardzo prosta. Składa się ona z części głównej, czyli rączki oraz dolnej, czyli łopatki, która styka się z powierzchnią lodu i służy do bezpośredniego odbijania krążka. Do produkcji obu elementów zwykle używa się takiego samego materiału i to właśnie ze względu na tworzywo wyróżnia się trzy rodzaje kijów hokejowych – drewniane, kompozytowe oraz hybrydowe.
Kij hokejowy z wysokogatunkowego drewna, np. klonu, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, a jednocześnie jest najcięższym, przez to bardzo trudnym w manewrowaniu modelem. Drewniany kij jest także sztywny, co z kolei jest zaletą dla początkujących graczy, gdyż pozwala na lepsze czucie krążka.
Kij hokejowy kompozytowy produkowany jest z tworzyw sztucznych. W zależności od użytej mieszanki włókna szklanego i włókna węglowego może być on ciężki, mniej elastyczny i trwały (przewaga włókna szklanego nad węglowym) lub lekki, sprężysty, ale łamliwy (więcej włókna węglowego niż szklanego).
Trzecim rodzajem kijów hokejowych jest model hybrydowy, który tworzy się z połączenia drewna i tworzyw sztucznych.
Na rynku znajdziesz kije jednoczęściowe, czyli łopatka i rączka są produkowane w jednej formie oraz łączone – do trzonu w postaci rury, przymocowuje się łopatkę (tzw. klepkę). Istnieje też trzeci podział kijów hokejowych – na prawe i lewe, który warunkuje kierunek wygięcia łopatki. Jeśli chwytając kij, lewa ręka znajduje się wyżej niż prawa wówczas potrzebny Ci jest kij prawy i odwrotnie.