Data publikacji:

Robert Małecki – książki. Kolejność czytania 

Robert Małecki – gorące nazwisko wśród polskich autorów kryminałów. Zyskał rozgłos dzięki serii kryminałów z Markiem Benerem. Jego pierwszą książką była „Najgorsze dopiero nadejdzie”, autor miał wtedy 39 lat. Klasę pisarza potwierdziła Nagroda Wielkiego Kalibru za „Skazę”. Kryminały były wstępem w twórczości literackiej Małeckiego, przedsionkiem to tworzenia thrillerów (również psychologicznych). I tu – jak na razie – prym wiedzie „Żałobnica”. Robert Małecki – książki, kolejność czytania – poznaj i odkrywaj świat pełen mrocznych wydarzeń kreowany przez tego polskiego autora. 
robert małecki książki

Robert Małecki – książki z serii chełmżyńskiej – seria z Bernardem Grossem

Kolejność według tomów (Robert Małecki - trylogia kolejność) to:
 • „Skaza” (2018 r.) – jest to powieść otwierająca nowy cykl kryminalny z komisarzem policji Bernardem Grossem. Miejsce akcji to Chełmża pod Toruniem, a czas to zima 2018 roku. To opowieść o ogromnym dramacie, który na długo zapada w głowach i sercach. To traktat o zbrodni, błędach i odkupieniu oraz o miłości, zemście i sprawiedliwości. Spod skutego lodem jeziora śledczy wyciągają zwłoki nastolatka orz bezdomnego mężczyzny o nieustalonej tożsamości. Komisarz Bernard Gross napotyka na mur milczenia, stawiany przez mieszkańców miejscowości. Ścianę, za którą kryją się duchy przeszłości. 
 • „Wada” (2019 r.) – brak ciała, choć znaleziono świeże ślady zbrodni. Gross odnajduje na polanie nad jeziorem pusty, zakrwawiony namiot. Brutalna zbrodnia. Ofiarą prawdopodobnie jest młoda kobieta. Komisarz nie ma punktu zaczepienia do wszczęcia śledztwa. Prawda, którą odkryje po rozszyfrowaniu wielu zawiłości, będzie przerażająco okrutna. 
 • „Zadra” (2020 r.) – autor wprowadza w świat tajemniczych wydarzeń, które rozegrały się 16 lat temu – zagadki zniknięcia pary studentów. Policja znajduje kości i ślady wskazujące na zbrodnię. Czy główny bohater zdoła rozwiązać sprawę z przeszłości? Do czego doprowadzą Grossa istniejące ślady? To bardzo mroczny kryminał Małeckiego.
 • Robert Małecki – książki – kolejność – seria toruńska – seria z Markiem Benerem

  Kolejność według tomów:
 • „Najgorsze dopiero nadejdzie” (2016 r.) – seria z Markiem Benerem i jej pierwszy tom, a za razem pierwsza książka Małeckiego, która ujrzała światło dzienne, a nie została schowana do szuflady. Polski kryminał w najlepszym wydaniu. Marek Bener ma przed sobą swoje ostatnie dziennikarskie zadanie (mężczyzna jest też właścicielem lokalnego tygodnika). Wtedy nie wie jeszcze, że to dopiero początek… kryminalnej gry, w którą zostanie wciągnięty. Udaje się do zgliszczy domu, w którym ofiarą padł dawny przyjaciel Benera, który przed laty uwiódł mu narzeczoną. Niedługo zniknie także kobieta. Czy Marek Bener wygra wyścig z czasem?
 • „Porzuć swój strach” (2017 r.) – Berner podejmuje się odnalezienia zaginionej maturzystki. Im więcej dowiaduje się o rodzinie Żelaznych, tym trudniej jest mu znaleźć rozwiązanie intrygującej historii. Okaże się, że poszukiwana dziewczyna może mieć coś, co przed laty należało do jego zaginionej żony… Bohater zanurzy się w mroczną, nieprzyjemną dla niego podróż w czasie do przeszłości. Pytanie: czy porzuci swój strach i znajdzie dość siły, by się z nią zmierzyć?
 • „Koszmary zasną ostatnie” (2018 r.) – podczas zawieruchy w lutym 2017 roku Marek Bener rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu, chorującego na depresję Jana Stemperskiego. Historia okaże się powiązana z losami jego zaginionej żony. Bener nie wie, co będzie dla niego lepsze: poznanie prawdy czy śnienie na nowo wciąż powracających do niego koszmarów. 
 • Seria Policjanci z Archiwum X – Robert Małecki 

  Do tej pory ukazała się tylko jedna książka z tej serii – „Wiatrołomy”. Premiera miała miejsce 12.10.2022 r. Jest to pierwszy tom najnowszej serii kryminalnej Roberta Małeckiego. O tym, że zbrodnia doskonała nie istnieje i że przestępcę, który sądzi, że uniknął kary, w każdej chwili może dosięgnąć sprawiedliwość! Rzecz dzieje się w Grudziądzu na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W rodzinie Witbergów pojawia się wymarzony syn, którego po dwóch miesiącach sielanki porywają niebezpieczni gangsterzy. Tropy policji prowadzą donikąd. Rodzice również robią wszystko, by odzyskać potomka. Trzy dekady później komisarz Maria Herman przechodzi osobiste piekło, próbując uwolnić się od nałogu. Wraz z Olgierdem Borewiczem, swoim zawodowym partnerem, udają się do Grudziądza, by rozwikłać tajemnicę porwania sprzed lat. Wtedy jeszcze nie wiedzą, dokąd zaprowadzi ich ścieżka, którą obiorą. 

  Książki pojedyncze, spoza serii – Małecki Robert

  Poniżej wymienione książki nie należą do żadnej serii. Możesz czytać je w takiej kolejności, jaką sobie zaplanujesz. 
 • „Wstyd” (2022 r.) – ten mocny polski thriller traktuje o tym, że sprawy przemilczane wracają zawsze. Julia Karlińska – Karla – po tragicznej śmierci swojego męża, policjanta, odchodzi ze służby w policji. Samodzielnie wychowuje nastoletnich bliźniaków, pracując jako nauczycielka historii w liceum medycznym. Pewnego dnia po mieście Śmierszyn rozchodzą się informacje o śmierci znanego profesora matematyki – Sławomira Nowaka. Tego samego dnia ginie jeden z jej synów. Nie żyje. Karla łączy dwie sprawy w jedno śledztwo. 
 • „Najsłabsze ogniwo” (2021 r.) – książka o tym, że zło czai się w każdym człowieku, więc wszyscy jesteśmy podejrzani. Piotr Warot, znany pisarz powieści obyczajowych, przeżywa najgorsze wakacje w swoim życiu. W tajemniczych okolicznościach znika jego brat z dziewczyną: Aleks i Alina. Piotr nie ma wątpliwości, że nie jest to romantyczny wyjazd pary, tylko że stało się im coś strasznego. Dlaczego w tym samym czasie nastoletni syn sąsiadów ucieka z domu? Czy coś łączy te dwie sprawy? Ekscytujący thriller o sile rodzinnych więzów. 
 • „Zmora” (2021 r.) – dziennikarka Kama Kosowska jest jedną z osób, które ponad trzydzieści lat temu jako ostatnie widziały chłopca żywego. Chodzi o Piotrka Janochę – jej kolegę z dzieciństwa, który przepadł bez śladu. Komisarz Lesław Korcz odkrywa wiele rażących nieprawidłowości w aktach tejże sprawy. Cień podejrzenia pada na ojca Kamy – Waldemara, byłego policjanta. Dziennikarka stanie przed okrutną prawdą o śmierci swojej matki. Porażający thriller kryminalny, w którym rodzinne sekrety mają destrukcyjną moc.
 • „Żałobnica” (2020 r.) – Anna nie była ani idealną żoną, ani macochą. Szybko więc dochodzi do siebie po wypadku męża i pasierbicy. Żałobnica dziedziczy po śmierci męża świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i spory majątek. Ktoś zaczyna manipulować jej życiem, zalewa ją fala strachu. To hipnotyzujący thriller o samotności oraz toksycznej przyjaźni, która karmi żądzę zemsty.
 • Robert Małecki to autor polskich kryminałów i thrillerów. Laureat najważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Kryminalnej Piły. Do pisania zainspirował Małeckiego thriller „Pierwszy strach” Harlana Cobena. Czytelnicy z niecierpliwością czekają na kolejne książki autorstwa Małeckiego.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.