Data publikacji:

W jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy?

Zastanawiasz się, w jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy? Od której książki warto zacząć i co czytać dalej? Czy każdy kryminał tworzy odrębną całość, czy należy książki czytać w określonej kolejności, bo wątki przechodzą z jednej do drugiej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Sprawdź również jakie są fajne książki do czytania.
katarzyna bonda kolejność czytania

Seria „Hubert Meyer” – kolejność czytania książek Bondy

Cykl ten jest pierwszym, który autorka wydawała. Bohaterem jest tzw. profiler, czyli psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców. Na cykl składają się następujące tytuły:
1. „Sprawa Niny Frank” (2007 r.) – to pierwsze dzieło polskiej autorki kryminałów, które spotkało się z tak ogromną aprobatą czytelników. Dwa światy: Mielnik nad Bugiem – sielska miejscowość przygraniczna, oraz Warszawa ze swoim światem „high life”, w którym to żyje najpopularniejsza aktorka polskich seriali – Nina Frank. Zagadką jest jej śmierć. Aktorkę znaleziono martwą w jej dworku nad Bugiem. Przyjeżdża tam Huber Mayer, który od tego momentu staje się głównym bohaterem i rozwiązuje kolejne zagadkowe śmierci i zaginięcia, które spisuje Katarzyna Bonda.
2. „Tylko martwi nie kłamią” (2010 r.) – ciało śmieciowego barona znalezione w jednej z katowickich kamienic. Być może to biznesowe porachunki, jednak Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.
3. „Florystka” (2012 r.) – poważny błąd w tworzeniu portretu psychologicznego sprawcy sprawił, że Hubert Meyer zdecydował się odejść z policji. Jednak profiler zostaje poproszony przez przyjaciela o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, której 9-letnia córka zaginęła.
4. „Nikt nie musi wiedzieć (2021 r.) – najtrudniejsze śledztwo w karierze Meyera. Kiedy Meyer i Rudy (Weronika Rudy – prokuratorka) próbują odkryć tożsamość sprawcy, on dokonuje kolejnych zbrodni. Trop wciąż się urywa. 
5. „Klatka dla niewinnych” (2021 r.) – czterdzieści trzy ciosy nożem w ciele Róży Englot. Plus klucz, który zostawia tam sprawca – jej mąż. Kiedy mężczyzna kończy odsiadywać wyrok, z balkonu na siódmym piętrze warszawskiej kamienicy w niewyjaśnionych okolicznościach wypada teściowa Englota. Ginie na miejscu. Hubert Meyer na prośbę prokuratorki Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy, by jej pomóc w tej trudnej sprawie. Czy to zabójstwo na tle finansowym? W tej książce główny bohater ociera się o śmierć. Co oznacza klucz pozostawiony na ciele Róży Englot i czy jest wskazówką, czy przestrogą?
6. „Balwierz” (2021 r.) – Balwierz z Narwi. Hubert Meyer szuka odpowiedzi na zabójstwa dokonywane na Podlasiu. Szuka spokoju w leśnej głuszy w chacie Domana w Narwi. Jednak okolicą wstrząsa seria krwawych zbrodni. Lokalna społeczność ma swoje tajemnice, mroczne sekrety, niejasne powiązania i interesy, więc śledztwo staje się bardzo trudnym zdaniem. Kim jest morderca i co go łączy z miejscowymi notablami?
7. „Zimna sprawa” (2022 r.) – w podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójki dzieci. Śledczy sądzi, że to mord rytualny. Szuka Gustawa Garbarczyka, który zgodnie z nieoficjalnymi informacjami jest członkiem sekty. Jednak okazuje się, że sprawa nie jest prosta – to wierzchołek góry tajemnic.
8. „Kobieta w walizce” (2022 r.) – przy drodze wyjazdowej z Ełku przypadkowy kierowca znajduje błękitną walizkę. W niej szczątki młodej kobiety i złoty naszyjnik z listkiem. To Klaudia Janus, zaginiona. Podejrzanych jest wielu. Okazuje się jednak, że Klaudia nie była jedyną, która przepadła bez śladu. Siedem lat wcześniej z plaży uprowadzono młodą turystkę. W dniu zaginięcia na szyi miała złoty łańcuszek z listkiem…
W takiej kolejności najlepiej jest je czytać (Bonda – Hubert Meyer – kolejność). Chociaż, jeśli chcesz, nie musisz iść tym śladem i możesz przeczytać w preferowanej przez siebie kolejności, ponieważ każda z książek tworzy całość (dlatego można je czytać w dowolnej kolejności). 

W jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy? 

To zależy, kto co lubi. Jeśli jesteś książkowym molem, który uwielbia czytać książki zgodnie z kolejnością ich ukazywania się na rynku wydawniczym, to pierwszą, którą wydała Katarzyna Bonda, jest „Sprawa Niny Frank” (Katarzyna Bonda – książki kolejność). Jeśli zaś szukasz perełki na sam początek, to zacznij od serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”, w której to znajdziesz następujące pozycje literackie (Katarzyna Bonda – książki):
  • „Pochłaniacz POWIETRZE" (2014 r.)
  • „Okularnik ZIEMIA” (2015 r.)
  • „Lampiony OGIEŃ” (2016 r.)
  • „Czerwony pająk WODA” (2018 r.).
  • Najlepiej jest je czytać właśnie w tej kolejności. Uznawane są one za najlepsze książki Bondy. Każda część opowiada o kobiecie, która zmaga się z demonami przeszłości oraz pomaga policji w rozwiązywaniu skomplikowanych i sięgających daleko w przeszłość spraw kryminalnych.

    Bonda – książki chronologicznie „Trylogia Kryminalna Wiara, Nadzieja, Miłość”

    Tom 1 – „Miłość leczy rany” (2019 r.) – powieść kryminalna inspirowana prawdziwą historią. Igor, cieszący się uznaniem uzdrowiciel na Dolnym Śląsku, skrywa w sobie sekrety, których nie zna nawet jego ukochana. Czy to możliwe, że uzdrowiciel był zdolny do zabójstwa z zimną krwią, które miało miejsce przed laty w kazachskim Uralsku?
    Tom 2 – „Miłość czyni dobrym” (2020 r.) – głównym bohaterem jest Daniel Skalski – bogacz prowadzący beztroskie życie. By osiągnąć tak ogromną majętność, staje się bezwzględnym oszustem, który do perfekcji opanowuje metody manipulacji. Dzięki słabości pracownicy banku poznaje słabe punkty systemu zabezpieczenia papierów wartościowych i zaczyna obracać milionami dolarów. Przenosi się do Londynu, współpracuje z fałszerzami i oszustami, ale i wobec nich kieruje zabiegi, które mają im zaszkodzić.

    Katarzyna Bonda – książki – nowa seria z detektywem Jakubem Sobieskim 

    Tom 1 – „O włos” (2022 r.) – w Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. W trakcie przeczesywania okolicy śledczy trafiają na spięty zieloną wstążką pukiel blond włosów, który nie należy do żadnej z zamordowanych kobiet. Kosiarz z Kabat upatruje swoich ofiar wśród pracownic agencji towarzyskich. Do akcji nieformalnie wkracza detektyw Jakub Sobieski. Czy młodemu detektywowi uda się wyśledzić sprawcę, nim życie straci następna kobieta?
    Tom 2 – „Ze złości” (2022 r.) – kto i dlaczego pociągnął za spust w kasynie Warszawa Royal? Bohater tej serii – detektyw Sobieski – wkracza w świat, w którym pieniądze, polityka i zbrodnia tworzą jedną splątaną sieć. Zaczyna on polowanie na mordercę. Ale czas nie jest jego sprzymierzeńcem. Pojawiają się kolejne ofiary. 
    Tom 3 – „Do cna” (2023 r.) – Żyrardów. Bez śladu znika młody mężczyzna. W parku porzucono reklamówki pełne ugotowanych ludzkich kości. Czy psychopata zabija dla mięsa, czy dla rozrywki? 
    W jakiej kolejności czytać książki Katarzyny Bondy? W jakiej masz ochotę, bo każda z nich tworzy odrębną część. Warto jednak kierować się kolejnością wydawania poszczególnych tomów, ponieważ wtedy najpełniej czytelnik wczuwa się w to, co chce mu przekazać Katarzyna Bonda.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.