Data modyfikacji:

Rękawiczki na narty – jakie rękawiczki na narty wybrać?


Sezon zimowy przed nami, a więc czas na wielkie zakupy sprzętu i akcesoriów narciarskich. W ferworze poszukiwania okazji nie możemy zapomnieć o ciepłych rękawicach, od których w dużej mierze zależy komfort i satysfakcja z narciarskiego szaleństwa. Jakie rękawiczki na narty wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
narty

Dlaczego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór rękawic narciarskich?


Choć większość z nas skupia się na analizowaniu i porównywaniu ofert kurtek narciarskich oraz kombinezonów, to pamiętajmy, że nasze ręce podczas zjazdów są niesamowicie narażone na mróz. To właśnie komfort termiczny naszych dłoni powinien być priorytetem – dłonie znacznie szybciej ulegają zamrożeniu, co w skrajnych przypadkach może wiązać się z koniecznością długiej rehabilitacji dłoni.

Rękawiczki na narty nie są zatem zbędnym dodatkiem, a jednym z najważniejszych elementów stroju na narty, na które powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze przed rozpoczęciem narciarskiej przygody. O prawdziwości tej tezy możemy usłyszeć również od zawodowych narciarzy, którzy zawsze posiadają w zanadrzu dodatkową, drugą parę ciepłych rękawic narciarskich. Kwestia zachowania optymalności termicznej nie jest jednak jedynym zadaniem rękawic narciarskich. To właśnie one pomagają nam uzyskać pewny chwyt, a także stanowią potencjalną amortyzację w przypadku upadku czy oparcia się dłońmi o ostre przedmioty bądź skałki.

Materiał rękawic


Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup rękawic narciarskich? Zaczniemy od materiału zewnętrznego rękawic. Pierwsza zasada? Rękawice muszą być wodoodporne. Nieważne, jak zaawansowana technologia ociepliny wewnętrznej została zastosowana w przypadku rękawic – jeśli materiał zewnętrzny nie jest wodoodporny, nasze dłonie ulegną błyskawicznemu wychłodzeniu pod wpływem wilgoci.

Jednocześnie sprawdźmy, czy materiał rękawiczek jest odpowiednio oddychający. Podczas wielogodzinnych szaleństw na stoku nasze dłonie siłą rzeczy mogą się spocić. Decydując się na zakup wysokiej jakości rękawic z oddychającą membraną lub wykonanych z materiałów oddychających, zwiększamy komfort jazdy i minimalizujemy ryzyko przykrego zapachu, który może wsiąknąć w regularnie używane rękawice narciarskie.

Jaka ocieplina rękawic?


Czas przejść do wewnętrznej części rękawic narciarskich. To właśnie ocieplina rękawic odpowiada za komfort cieplny naszych dłoni. Po jaki materiał najczęściej sięgają producenci akcesoriów narciarskich? Po ocieplinę syntetyczną, która oprócz doskonałych warunków termicznych, przeciwdziała przechodzeniu wilgoci. W przeszłości często wykorzystywano naturalny puch, który jednak z czasem wilgotniał, pozostawiając niekomfortowe wrażenie wiecznie mokrych rękawiczek.

Wraz z rozwojem technologii, najpopularniejsi producenci decydują się na stworzenie nowych, rewolucyjnych sposobów zachowania komfortu cieplnego. Doskonałym przykładem są włókna ocieplające wykonane w technologii Thinsulate, które zachowują jeszcze lepszy komfort cieplny pomimo znacznie węższej struktury włókna. Z technologii Thinsulate korzystają obecnie wszyscy najwięksi producenci sprzętu narciarskiego Tego typu rękawiczki są niestety droższe, niż modele z zastosowanym zwykłym materiałem syntetycznym, jednak warto zainwestować w najlepszej jakości modele, które będą z nami przez wiele lat.

Wybieramy odpowiedni krój


Oprócz właściwości domyślnych, rękawice narciarskie powinny również wyglądać. Dlatego też producenci dali nam do wyboru dwa najpopularniejsze rodzaje rękawic – te z jednym palcem oraz z pięcioma. Który wariant wybrać?

To oczywiście zależy od naszych bezpośrednich preferencji. Wielu z nas woli jeździć w tradycyjnych, pięciopalczastych rękawicach, podczas gdy inni wolą stosować rękawice z jednym palcem. Możemy jedynie doradzić, że te jednopalczaste, ze względu na dwie komory (jedna na kciuk, druga na resztę palców), lepiej utrzymują ciepło, choć nieco ograniczają nasze ruchy. W przypadku tradycyjnych rękawiczek pięciopalczastych możemy mieć pewność pełnej sprawności ruchowej kosztem jednak termoizolacji. Warto przetestować oba warianty, by upewnić się, który z nich jest dla nas lepszym wyborem.

Dodatkowe udogodnienia rękawic narciarskich


Rękawice narciarskie, ze względu na specjalne zastosowanie, często charakteryzują się dodatkowymi udogodnieniami, które w trakcie narciarskich szaleństw okażą się nieocenione. Na które z udogodnień warto zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na możliwość regulacji zapięcia. Dzięki temu nasza rękawiczka będzie idealnie dopasowana do kształtu naszej dłoni oraz obwodu nadgarstka.

Nie zapominajmy również o antypoślizgach , dzięki którym kijek narciarski nigdy nie wypadnie nam z rąk. Co jeszcze? Ilu z nas doświadczyło zgubienia jednej rękawiczki? Pewnie każdy z nas przynajmniej raz miał taką sytuację, niezależnie, czy dotyczyło to rękawiczek narciarskich, czy tych tradycyjnych. Zmyślnym sposobem na uniknięcie takiej straty są specjalne klipsy, które umożliwiają łączenie rękawic narciarskich w pary, co jest przydatne szczególnie w czasie, gdy ich nie używamy.

Pamiętajmy o komforcie


Choć możliwość regulacji zapięcia jest wygodnym dodatkiem, to jednak nic tak dobrze nie zapewni nam wygody użytkowania rękawic narciarskich, jak odpowiedni dobór rozmiaru. Dlatego też przed zakupem konkretnego modelu warto przymierzyć go osobiście lub zmierzyć swoją dłoń i dopasować wartości do tabeli rozmiarów udostępnionych przez producenta.

Producenci rozróżniają również modele rękawic narciarskich na warianty męskie i damskie. Zawsze powinniśmy sprawdzić, czy interesujący nas model jest przeznaczony właśnie dla mężczyzn, czy dla kobiet – to zapewni nam prawdziwy komfort użytkowania rękawic narciarskich.

Rękawice narciarskie to niezbędny element wyposażenia przed rozpoczęciem sezonu na stokach. Zanim pomyślimy o pierwszych zjazdach, upewnijmy się, że nasze rękawice spełniają pokładane w nich oczekiwania.
Autor: Norbert Rukowski