Obok wygodnych butów, stanowią elementarz osoby uprawiającej Nordic Walking. Wybór kijków do dynamicznego marszu spośród modeli regulowanych i o stałej długości uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji.
Kijki jednoczęściowe to doskonały wybór dla osób dorosłych oraz tych, które będą jedynymi użytkownikami sprzętu. Najczęściej wykonane są z włókna węglowego lub aluminium i charakteryzują się mocną konstrukcją, a przez to większą wytrzymałością. Należy dopasować je do wzrostu – po ustawieniu w pionie i oparciu o podłoże powinny umożliwiać zgięcie rąk w łokciach pod kątem 90 stopni. Trzeba dołożyć do tego od 3 do 5 cm, w zależności od wielkości dłoni. Przy bardziej wyczynowym Nordic Walking należy kupić model krótszy, natomiast rekreacyjne uprawianie fińskiej odmiany marszu pozwala, aby kijki unosiły dłoń pod kątem większym niż prosty.
Kijki regulowane, zwane teleskopowymi, to odpowiednia inwestycja dla dzieci. Młodsi użytkownicy szybko rosną, dlatego możliwość zmiany długości sprzętu jest praktycznym rozwiązaniem choćby przez wzgląd na oszczędność czasu i pieniędzy. Model regulowany sprawdzi się również w rodzinach, w których uprawianiem Nordic Walking zajmuje się kilku osób oraz przy wycieczkach i dalekich eskapadach – można je złożyć i schować do plecaka czy bagażnika, oszczędzając tym samym miejsce.
Kijki do Nordic Walkingu wyglądem przypominają modele do trekkingu i narciarstwa biegowego, ale pod żadnym pozorem nie mogą być nimi zastąpione. Wersja do dynamicznego marszu została bowiem opracowana w taki sposób, aby oprócz ułatwiania chodzenia, odciążała stawy i kręgosłup, maksymalnie ograniczając ryzyko kontuzji. Specjalistyczny projekt kijków pozwala uprawiać Nordic Walking każdemu, bez względu na wiek czy kondycję. Dodatkowo dzięki wymiennym końcówkom można maszerować zarówno w terenie płaskim, pochyłym, jak i twardym. Kijki do Nordic Walking to zwykle jednorazowa inwestycja, gdyż są one takie same dla wszystkich poziomów zaawansowania.
Autor: Sylwia Stwora