Data publikacji:

Rafting – solidna dawka adrenaliny

Jeżeli zwykły spływ kajakowy to dla Ciebie rutyna i chciałbyś spróbować czegoś, co dostarczy Ci solidnej dawki adrenaliny i niezapomnianych wrażeń, postaw na rafting. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się ta oryginalna aktywność sportowa.

Rafting (z ang. raft – tratwa) to odmiana tradycyjnych spływów kajakowych uprawiana na różnego rodzaju łodziach, tratwach, pontonach i kajakach (zróżnicowanie zależy od rodzaju regionu lub uwarunkowań kulturowych). Dyscyplinę praktykuje się na wszystkich kontynentach w miejscach, gdzie spotkać można rwącą, szybko płynącą wodę. Od lat 80. XX w. rafting oferowany jest jako atrakcja turystyczna, która przyciąga jedynie śmiałków o mocnych nerwach.

Istnieją dwie odmiany tej aktywności fizycznej – soft i hard. Pierwsza przeznaczona jest dla początkujących, natomiast wersja hard cechuje się znacznie wyższym poziomem trudności. O charakterze raftingu decyduje przede wszystkim typ odcinka, rodzaj sprzętu, a także posiadanie profesjonalnego instruktora, który będzie panował nad sytuacją.

Rafting uprawiać może w zasadzie każdy, kto jest odważny i chciałby spróbować czegoś zupełnie nowego. Poziom trudności oraz trasa dobierane są pod kątem umiejętności i preferencji grupy. Skala trudności spływu oznaczana jest cyframi od I do IV (I – poziom łatwy, II – woda płynąca zdecydowanie szybciej, III – przeszkody, nieregularny spadek oraz wysokie fale, IV –  poziom bardzo zaawansowany; trudność z wyborem kierunku spływu, znaczny spadek, zwiększone tempo). Najbardziej ekstremalnym rodzajem jest skala V, która nie została uwzględniona w zestawieniu, ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla życia.

Z reguły w raftingu spotyka się łodzie 6-12 osobowe oraz wersje pomniejszone, które są w stanie przetransportować trzech ochotników. Wyposażone są w wysokiej klasy funkcję, które zapewniają bezpieczeństwo uczestnikom spływu, np. footstrapy do trzymania nóg, które zabezpieczają przed wypadnięciem. Sport jest w pełni bezpieczny pod warunkiem, że będziemy go uprawiać w towarzystwie profesjonalnego instruktora i stosować się do jego wskazówek i zaleceń.

Rafting na polskich wodach dostępny jest już od 70 zł. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj

Autor: Sylwia Stwora