Data modyfikacji:

Ranking plecaków trekkingowych i turystycznych

Wygodne ubranie, porządne buty, przekąska i woda są niezbędne przy każdej dalszej wyprawie. Oprócz nich nieodzownym elementem jest także funkcjonalny, solidny plecak. Wybór takowego nie jest łatwy. Zanim jednak zacznie się przeglądać ranking plecaków trekkingowych, warto poczytać, jakie cechy powinien mieć najlepszy plecak i jak dobrać go do swoich potrzeb.
ranking plecaków turystycznych

Co warto wiedzieć przed zakupem plecaka?

Ranking plecaków turystycznych to bardzo pomocne zestawienie najlepiej ocenianych egzemplarzy. Zanim się jednak z nim zapozna, dobrze jest poczytać na temat różnych właściwości i specyfikacji plecaków. To, jaki będzie najlepszy plecak, w dużej mierze jest kwestią indywidualną.

Warto mieć świadomość, że dobór plecaka zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach będzie wykorzystywany. Mimo uniwersalności wielu modeli nie ma plecaka, który idealnie sprawdzi się w każdych warunkach. Jeden będzie odpowiedni na krótkie wypady górskie czy rowerowe, inny na wielodniowe wycieczki pod namiot. Najlepszy plecak to ten, który dostosowany jest do danej osoby i uprawianej przez nią aktywności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

Plecaki turystyczne i trekkingowe różnią się między sobą szeregiem parametrów. Mogą mieć różną budowę, materiał i dodatkowe funkcjonalności. Najistotniejszy jest system nośny, jego rodzaj i długość, a także rodzaj wentylacji i rozmieszczenie kieszeni. Warto także zwrócić uwagę na wodoodporność lub obecność wodoodpornego pokrowca.

Wybierając najlepszy plecak, nie należy przesadzać z jego rozmiarem. Duży litraż oznacza co prawda sporą pakowność, ale wiąże się z tym większy ciężar niesiony na plecach. Decydując się na dużą pojemność, trzeba zwrócić większą niż zwykle uwagę na system nośny. Odpowiednie rozłożenie masy na barkach i plecach jest bardzo istotne dla zapobiegania przeciążeniom i dolegliwościom bólowym.

Bardzo istotny jest także system wentylacji, który gwarantuje komfort i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, a co za tym idzie – ogranicza ryzyko przewiania. Gąbeczka lub siateczka dystansowa są obowiązkowym elementem konstrukcji.

Najlepsze plecaki trekkingowe i turystyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zanim przejdziesz do rankingu plecaków turystycznych, ustal, czego dokładnie potrzebujesz. Ułatwi ci to nasze zestawienie podstawowych cech różnych modeli. Na co dokładnie zwracać uwagę?

Pojemność plecaka

Niektórzy twierdzą, że najlepsze plecaki turystyczne to te, które najwięcej mieszczą: osobom tym zalecane są produkty o pojemności nawet i 80 litrów. Jeśli jednak ty masz bardziej minimalistyczne podejście i nie uśmiecha ci się takie dźwiganie, wystarczy ci plecak 30-litrowy.

Rodzaj stelaża

Najbardziej polecane plecaki trekkingowe to zazwyczaj te ze stelażem wewnętrznym. Oczywiście możesz wybrać i ten z zewnętrznym – musisz jednak mieć na uwadze, że ryzyko otarcia skóry podczas noszenia takiego plecaka jest nieco większe. Jest on też mniej praktyczny pod kątem przewożenia, bo stelaż zewnętrzny zazwyczaj nie jest demontowany czy składany.

System wentylacyjny

Przeglądając ranking plecaków trekkingowych, na pewno zauważysz, że niektóre (mniejsze i średnie) modele mają system wentylacyjny. To tzw. dystans – rozwiązanie, które polega na specjalnym wyprofilowaniu stelaża, dzięki czemu nie przylega on ściśle do pleców. Plecaki z systemem wentylacyjnym mają także mocno naciągnięte siatki, dzięki czemu zapewniają odpowiednią przepływ powietrza i odprowadzają pot.

Płeć osoby noszącej

Najlepsze plecaki turystyczne uwzględniają różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Dla przykładu plecaki dla kobiet mają niższe plecy, szeroką regulację na wysokości klatki piersiowej, pas biodrowy o epileptycznym kształcie oraz węższy rozstaw szelek.

Nowoczesny system nawadniający

Wybierając plecak turystyczny bądź trekkingowy, pomyśl o nowoczesnych modelach, które mają zainstalowany camelbak. To zintegrowany system nawadniający, które składa się ze specjalnego, przystosowanego do transportowania napojów worka oraz rurki z ustnikiem. Woreczek chowany jest w dedykowanej kieszeni wewnątrz plecaka, natomiast rurka z ustnikiem wychodzi na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba zatrzymywać się czy czegokolwiek wypakowywać, gdy pojawia się pragnienie.

Pokrowiec plecaka trekkingowego

Na koniec koniecznie upewnij się czy model, który cię interesuje, posiada dedykowany pokrowiec, który ochroni plecak przed deszczem. Oczywiście taki pokrowiec bez problemu można zakupić oddzielnie, niemniej wiele osób po prostu woli gotowe, dopasowane stylistycznie i rozmiarowo zestawy.

Ranking plecaków trekkingowych i turystycznych

Mnogość informacji dotyczących cech najlepszego plecaka turystycznego może przytłoczyć. Nie musisz jednak dokładnie wczytywać się w specyfikację każdego tego typu produktu, jaki znajdziesz w sieci. Sprawę ułatwi ci ranking plecaków trekkingowych i turystycznych, dzięki któremu szybko znajdziesz najwyżej oceniane przez innych modele.

Plecaki turystyczne – ranking

Wybór plecaka to kwestia bardzo indywidualna. Sprzęt powinien być dopasowany m.in. do rodzaju aktywności, potrzeb względem pojemności i wzrostu właściciela. Przed zakupem warto przejrzeć ranking i przeczytać opinie.

Plecak w góry – ranking

Górska wyprawa może wiązać się z koniecznością nocowania w niesprzyjających warunkach. Z tego względu plecak w góry musi być pakowny i wyposażony w mocowania dla śpiwora oraz maty. Pożądaną cechą jest także wodoodporny pokrowiec.

Plecak turystyczny 30 l – ranking

Plecaki o pojemności 30 l, choć należą do jednej kategorii, są zróżnicowane względem wymiarów, wagi oraz dodatkowych funkcjonalności. Nadają się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Plecak turystyczny 40 l – ranking

Plecaki o pojemności 40 l zazwyczaj przeznaczone są do lekkiego trekkingu i górskich spacerów. Litraż nie jest zbyt duży, a jednocześnie mieści wszelkie potrzebne rzeczy.
Pamiętaj, aby po wybraniu kilku interesujących cię egzemplarzy sprawdzić, który jest najbardziej dopasowany do twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz produkt, który będzie służył ci podczas wypraw przez wiele długich lat.
Autor: Robert Wojtaś, Karolina Grad