Data modyfikacji:

Ranking plecaków trekkingowych i turystycznych

Jako miłośnik lub miłośniczka wypraw zapewne doskonale wiesz, że w ich trakcie przydaje się nie tylko wygodne ubranie i solidne buty, ale także funkcjonalny plecak. Jak go jednak wybrać? Na jakie drobiazgi zwracać uwagę? Wszystkie te informacje znajdziesz poniżej. Przygotowaliśmy również ranking plecaków trekkingowych i turystycznych, stworzony w oparciu o oceny użytkowników Ceneo.pl
ranking plecaków turystycznych

Najlepsze plecaki trekkingowe i turystyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zanim przejdziesz do rankingu plecaków turystycznych, ustal, czego dokładnie potrzebujesz. Ułatwi ci to nasze zestawienie podstawowych cech różnych modeli. Na co dokładnie zwracać uwagę?

Pojemność plecaka

Niektórzy twierdzą, że najlepsze plecaki turystyczne to te, które najwięcej mieszczą: osobom tym zalecane są produkty o pojemności nawet i 80 litrów. Jeśli jednak ty masz bardziej minimalistyczne podejście i nie uśmiecha ci się takie dźwiganie, wystarczy ci plecak 40-litrowy.

Rodzaj stelaża

Najbardziej polecane plecaki trekkingowe to zazwyczaj te ze stelażem wewnętrznym. Oczywiście możesz wybrać i ten z zewnętrznym – musisz jednak mieć na uwadze, że ryzyko otarcia skóry podczas noszenia takiego plecaka jest nieco większe. Jest on też mniej praktyczny pod kątem przewożenia, bo stelaż zewnętrzny zazwyczaj nie jest demontowany czy składany.

System wentylacyjny

Przeglądając ranking plecaków trekkingowych, na pewno zauważysz, że niektóre (mniejsze i średnie) modele mają system wentylacyjny. To tzw. dystans – rozwiązanie, które polega na specjalnym wyprofilowaniu stelaża, dzięki czemu nie przylega on ściśle do pleców. Plecaki z systemem wentylacyjnym mają także mocno naciągnięte siatki, dzięki czemu zapewniają odpowiednią przepływ powietrza i odprowadzają pot.

Płeć osoby noszącej

Najlepsze plecaki turystyczne uwzględniają różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn. Dla przykładu plecaki dla kobiet mają niższe plecy, szeroką regulację na wysokości klatki piersiowej, pas biodrowy o epileptycznym kształcie oraz węższy rozstaw szelek.

Nowoczesny system nawadniający

Wybierając plecak turystyczny bądź trekkingowy, pomyśl o nowoczesnych modelach, które mają zainstalowany camelbak. To zintegrowany system nawadniający, które składa się ze specjalnego, przystosowanego do transportowania napojów worka oraz rurki z ustnikiem. Woreczek chowany jest w dedykowanej kieszeni wewnątrz plecaka, natomiast rurka z ustnikiem wychodzi na zewnątrz. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba zatrzymywać się czy czegokolwiek wypakowywać, gdy pojawia się pragnienie.

Pokrowiec plecaka trekkingowego

Na koniec koniecznie upewnij się czy model, który cię interesuje, posiada dedykowany pokrowiec, który ochroni plecak przed deszczem. Oczywiście taki pokrowiec bez problemu można zakupić oddzielnie, niemniej wiele osób po prostu woli gotowe, dopasowane stylistycznie i rozmiarowo zestawy.

Ranking plecaków trekkingowych i turystycznych

Mnogość informacji dotyczących cech najlepszego plecaka turystycznego może przytłoczyć. Nie musisz jednak dokładnie wczytywać się w specyfikację każdego tego typu produktu, jaki znajdziesz w sieci. Sprawę ułatwi ci ranking plecaków trekkingowych i turystycznych, dzięki któremu szybko znajdziesz najwyżej oceniane przez innych modele.
Pamiętaj, aby po wybraniu kilku interesujących cię egzemplarzy sprawdzić, który jest najbardziej dopasowany do twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz produkt, który będzie służył ci podczas wypraw przez wiele długich lat.

Autor: R. Wojtaś