Niektórzy zaczytują się w kryminałach, inni wypełniają wolny czas lekturą romansów, jeszcze inni uwielbiają… książki o górach. Jeśli jesteś w tej ostatniej grupie, to koniecznie spójrz na nasze małe zestawienie – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wybrane przez nas tytuły zachwycą nie tylko miłośników wspinaczki górskiej.
Dla jednych najlepsze książki to powieści sensacyjne, dla innych fantasy czy biografie. Książki o górach mogą być wciągającą lekturą nie tylko dla wielbicieli górskich szlaków. Jeżeli lubisz ciekawe historie, często oparte na faktach, opowiadające o sile człowieka i natury, na pewno zachwycisz się niejedną z naszych propozycji.
Emocjonująca historia o tragedii, która wydarzyła się 10 maja 1996 roku. Właśnie tego dnia, gdy aż trzy ekipy dokonywały ataku na szczyt, zerwała się wielka burza. To nie tylko opowieść o tym, co się wtedy stało – to też budząca kontrowersje historia o poświęceniu, odwadze i dokonywaniu ekstremalnie trudnych wyborów. Ta książka o górach przez wielu uważana jest za najlepszą, co też tłumaczy jej stałe miejsce na liście bestsellerów.
Ta historia poruszyła miliony Polaków. W styczniu 2018 roku Tomasz Mackiewicz oraz Elisabeth Revol stanęli na szczycie Nanga Parbat. Niestety, w drodze powrotnej „Czapkins” zaczął błyskawicznie tracić siły. Jego towarzyszka sprowadziła go do najbliższej szczeliny, gdzie został już na zawsze. Revol została uratowana dzięki brawurowej akcji – przy dopingu całej Polski.
W książce „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” Revol opisuje swoje emocje, ból i obraz Tomasza Mackiewicza, który na zawsze pozostał w jej pamięci. Wzruszająca, miejscami bardzo trudna emocjonalnie książka o górach.
„Annapurna” jest obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy kochają góry i wspinaczkę – w praktyce lub w teorii. W książce znajdziesz emocje towarzyszące świadomości, że jest się pierwszym człowiekiem na świecie, który postawił stopę na ośmiotysięczniku.
Dokonał tego właśnie Maurice Herzog w 1950 roku. Jeśli szukasz naprawdę ciekawej książki o górach i nie jest ci obca specjalistyczna terminologia, to będzie to dla ciebie lektura na jeden wieczór.
Najlepsze książki o górach zazwyczaj odnoszą się do największych tragedii – i ta pozycja to potwierdza. To powrót do jednej z najbardziej nieszczęśliwych wypraw na Broad Peak, podczas której stracili życie Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.
Na stronach książki znajdziemy nie tylko poruszające rozmowy z bliskimi ofiar wyprawy, ale również pełne faktów dialogi ze wspinaczami i ekspertami od tego wyjątkowo wymagającego sportu. Wisienką na torcie są piękne zdjęcia i liczne komentarze. To książka, do której warto wracać.
Przeczytaj także: Najlepsze książki motywacyjne – ranking
W tej pozycji znajdziesz nie tylko wiele informacji o samych wyprawach – to również opowieść o tym, czym jest zdobywanie i na czym polega prawdziwa męska przyjaźń. Jeśli lubisz książki o górach, które mają w sobie nie tylko sporo faktów, ale też przemyślenia o poszukiwaniu sensu życia i próbach odnalezienia swojego „ja” na tym świecie, to nie musisz już dalej szukać – oto jedna z takich pozycji. Idealna lektura na relaksujący wieczór.
Na koniec coś zupełnie świeżego, czyli spojrzenie na temat wspinaczki górskiej od strony bliskich tych, którzy zajmują się tym sportem. Chcesz wiedzieć, dlaczego żony himalaistów decydują się na życie w wiecznym strachu? Co dzieje się z nimi, kiedy dochodzi do tragedii? I jak tłumaczą dzieciom, jak ważna dla ich zmarłego rodzica była pasja?
Szczere do bólu pytania, równie szczere odpowiedzi. To książka, którą zdecydowanie warto mieć na swojej półce. Choćby po to, by poznać również tę mroczną stronę gór.