Data modyfikacji:

Psie zaprzęgi – co warto o nich wiedzieć?

Husky w szalonym tempie ciągnący sanie, na których stoi osoba wydająca mu komendy to najczęstsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, gdy chodzi o psie zaprzęgi. Jakie inne rasy mogą być wykorzystywane w tej dyscyplinie sportowej, którą wielu traktuje także jako formę rekreacji?

Ogólnie z udziałem psów wyróżniamy bieg w warunkach bezśnieżnych (canicross), turystykę pieszą (dog trekking) i jazdę na nartach (skijorking). Wyścigi psich zaprzęgów mogą mieć formę sprintu (do 20 km), biegu na średnim dystansie (40-100 km) albo zawodów na długim, ponad 100 km dystansie. Ilość psów w zaprzęgu, rasa oraz dystans do przejechania warunkują podział psich zaprzęgów na odpowiednie klasy i kategorie.

Do sań zaprzęgane są głównie husky syberyjskie, a także japońskie myśliwskie szpice rasy Akita, alaskańskie malamuty i psy grenlandzkie. Do sportowej formy psich zaprzęgów wykorzystywane są również eurodogi oraz greystery, będące mieszankami psów myśliwskich i chartów. Psy ustawiane są w ściśle określonej kolejności według powierzonej im roli. Lider (najbardziej doświadczony, zrównoważony i najinteligentniejszy) biegnie na czele stawki, za nim znajduje się swing, pełniący rolę jego zastępcy. Następnie biegnie team, w skład którego zwykle wchodzą najmłodsze i najmniej doświadczone psy, a na końcu ustawiany jest wheel – najsilniejszy pies z całej stawki. Zwierzęta mogą biec w jednym rzędzie, wachlarzowo, w formie zygzaka, z liderem na przedzie i pozostałymi psami w parach lub naprzemiennie.

Aby móc zostać maszerem, czyli kierującym psim zaprzęgiem, należy mieć skończone przynajmniej 12 lat (w zawodach sprinterskich) lub 16 lat, aby brać udział w biegach średnio- i długodystansowych.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?