Data publikacji:

Rower zimą - przygotuj się na zimową jazdę

Zima wcale nie musi oznaczać odstawienia naszych jednośladów do garaży. Nie obawiajmy się, że jazda po białym puchu jest niebezpieczna i zarezerwowana dla  profesjonalistów. Po dobrym przygotowaniu sami możemy wyruszyć na zimową przejażdżkę – pokazujemy kilka porad na temat sprzętu i ubioru na taką wyprawę. Zobacz, jak przygotować rower zimą.

Kilka słów o sprzęcie

Pierwsza, bardzo ważna sprawa – musicie mieć świadomość, że rower podczas zimowej jazdy niszczy się, a jego największym wrogiem jest rdza. Dlatego warto zainwestować w mleczka i płyny odrdzewiające. Trzeba także zwrócić uwagę na opony: przydadzą się szerokie opony, ewentualnie opony z kolcami. Jeśli używamy drogiego osprzętu, na czas zimy lepiej zamienić go na tańsze wersje, których nie będzie nam szkoda eksploatować podczas zimy. Dbajmy także o hamulce, które przy niskich temperaturach mogą nie działać sprawnie bez odpowiedniej konserwacji. Zainwestujmy w smar do hamulców.

Istotnym elementem są także błotniki. Często trzeba się przedzierać przez roztopiona breję – w takich momentach dobry błotnik okaże się niezbędny!

Odpowiedni ubiór

Paradoksalnie nie należy ubierać się zbyt... ciepło! Jasne, niskie temperatury wymagają odpowiedniego ubioru, ale pamiętajmy, że podczas wysiłku jakim jest jazda także wytwarzamy ciepło. Wobec tego powinniśmy się ubrać tak, żeby odczuwać nieco temperaturę na zewnątrz, najlepiej „na cebulkę”. Skorzystajmy też z bielizny termoaktywnej. Pamiętajmy o rękawicach oraz osłonie na głowę i twarz - te części ciała wychładzają się najszybciej.

Na grafice: 1. RĘKAWICZKI Dartmoor SNAKE, 62,99 zł; 2. Bielizna Endura Frontline Base Layer, 11,20 zł; 3. Brenda Kominiarka, 29,90 zł

Zadbaj o bezpieczeństwo

Wspominaliśmy już nieco o tej kwestii, pisząc o sprzęcie na zimę. Oczywiście odpowiednio dobrany i zakonserwowany sprzęt to jedna sprawa. Nie może jednak zabraknąć zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że pod warstwą śniegu często kryje się oblodzona, niebezpieczna nawierzchnia oraz różne inne „niespodzianki” (kamienie, szkło). Jazda na rowerze zimą powinna być więc przede wszystkim rozsądna: dopasujmy prędkość do pory roku, pamiętajmy o groźnych poślizgach i wydłużonej drodze hamowania. Równowagę najlepiej utrzymamy, jeżdżąc w pozycji wyprostowanej, natomiast fragmenty drogi, które mogą być szczególnie oblodzone (np. szyny tramwajowe) pokonujemy pod kątem prostym (lub kątem możliwie jak najbardziej zbliżonym do prostego). Na drodze, na której zalega dużo śniegu, najlepiej trzymać się już wytyczonych kolein, co na pewno ułatwi jazdę. Warto zaopatrzyć się w kask i specjalną czapkę pod kask, która utrzyma ciepło.

Jeżeli zamierzamy jeździć po drogach solidnie zasypanych śniegiem kopnym, przydadzą się także ochraniacze na buty, które zapewnią stabilną pozycję nogi na pedałach oraz będą chronić przed zimnem i wiatrem

Na grafice: 1. Chiba Czapka Pod Kask, 43,90; 2. Sidi Ochraniacze na Buty Thermo, 157 zł; 3. Uvex Plus Black Shine, 319 zł

Autor: Michał