Data modyfikacji:

Podstawowe chwyty samoobrony

Autor: Sylwia Stwora

W momencie, gdy człowiek zna podstawowe chwyty samoobrony, w sytuacji ewentualnego zagrożenia jest bardziej spokojny i zdolny zachować „zimną krew”, by bronić się przed napastnikiem. Warto pamiętać, że chwyty powinny być wykorzystywane jedynie w przypadku obrony koniecznej, a ich forma dostosowana do stopnia zagrożenia.

Jeśli napastnik unosi prawą rękę do góry z narzędziem, próbując uderzyć nas w głowę. W tym przypadku zatrzymujemy go lewą ręką, po czym chwytamy jego nadgarstek, wykonując obrót w lewo. Następnie dostawiamy prawą stopę do jego prawej nogi i odwracamy się tak, by atakujący znalazł się na naszych plecach, po czym za sprawą szybkiego skłonu rzucamy przeciwnika o ziemię.

Jeżeli napastnik kieruje w naszą stronę serię ciosów, należy zastosować unik, a następnie wykonać przysiad. Łapiemy wówczas prawą ręką od zewnątrz jego prawą piętę, obracamy w lewo i naciskamy silnie na kolana, tak by przewrócić atakującego w tył.

Najbardziej niebezpiecznym atakiem jest ten od tyłu, którego często w ogóle się nie spodziewamy i jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Oprócz zachowania spokoju, należy wykonać skłon w przód i chwycić kostkę w nodze napastnika znajdującej się na wykroku. Gdy zaczniemy napierać pośladkami w tył, przeciwnik powinien się przewrócić. W przypadku, gdy to nie pomoże, należy mocno wykręcić jego stopę do wewnątrz.

Podstawowe techniki samoobrony mogą w wielu sytuacjach uratować nam życie, ochronić przed uszkodzeniem ciała lub rabunkiem. W celu fachowego zapoznania się ze wszystkimi chwytami i wypróbowania ich w praktyce należy zapisać się na profesjonalny kurs. Ważne, by nie ćwiczyć ich na własną rękę, gdyż skończyć się to pomoże poważną kontuzją.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.