Data modyfikacji:

Podstawowe chwyty samoobrony

Autor: Sylwia Stwora

W momencie, gdy człowiek zna podstawowe chwyty samoobrony, w sytuacji ewentualnego zagrożenia jest bardziej spokojny i zdolny zachować „zimną krew”, by bronić się przed napastnikiem. Warto pamiętać, że chwyty powinny być wykorzystywane jedynie w przypadku obrony koniecznej, a ich forma dostosowana do stopnia zagrożenia.

Jeśli napastnik unosi prawą rękę do góry z narzędziem, próbując uderzyć nas w głowę. W tym przypadku zatrzymujemy go lewą ręką, po czym chwytamy jego nadgarstek, wykonując obrót w lewo. Następnie dostawiamy prawą stopę do jego prawej nogi i odwracamy się tak, by atakujący znalazł się na naszych plecach, po czym za sprawą szybkiego skłonu rzucamy przeciwnika o ziemię.

Jeżeli napastnik kieruje w naszą stronę serię ciosów, należy zastosować unik, a następnie wykonać przysiad. Łapiemy wówczas prawą ręką od zewnątrz jego prawą piętę, obracamy w lewo i naciskamy silnie na kolana, tak by przewrócić atakującego w tył.

Najbardziej niebezpiecznym atakiem jest ten od tyłu, którego często w ogóle się nie spodziewamy i jest dla nas wielkim zaskoczeniem. Oprócz zachowania spokoju, należy wykonać skłon w przód i chwycić kostkę w nodze napastnika znajdującej się na wykroku. Gdy zaczniemy napierać pośladkami w tył, przeciwnik powinien się przewrócić. W przypadku, gdy to nie pomoże, należy mocno wykręcić jego stopę do wewnątrz.

Podstawowe techniki samoobrony mogą w wielu sytuacjach uratować nam życie, ochronić przed uszkodzeniem ciała lub rabunkiem. W celu fachowego zapoznania się ze wszystkimi chwytami i wypróbowania ich w praktyce należy zapisać się na profesjonalny kurs. Ważne, by nie ćwiczyć ich na własną rękę, gdyż skończyć się to pomoże poważną kontuzją.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?