Plaża kojarzy się z reguły z leniwym opalaniem i kąpaniem w morzu. Czas na plaży można spędzać jednak bardzo aktywnie na wiele sposobów. Jednym z nich jest piłka nożna na piasku.
Organizacja meczu w piłkę plażową nie jest wcale trudna. Boiskiem jest plaża. Idealnym rozwiązaniem jest piasek o warstwie ok. 40 cm oczyszczony z zanieczyszczeń, które mogłyby skaleczyć zawodnika. Wymiary boiska nie przekraczają 37 m długości i 28 m szerokości. Jego granice mogą zostać ograniczone taśmą o jaskrawym kolorze. Na krańcu obu stron boiska powinny znaleźć się bramki (5,5 m szerokości i 2,2 m wysokości). Warto zadbać o solidne umocowanie bramek do powierzchni boiska, aby żadna nie wywróciła się w trakcie gry na zawodników.
Kiedy boisko jest już gotowe, można przejść do kompletowania drużyny. Mecz w piłkę plażową rozgrywają dwa pięcioosobowe składy. Każda z drużyn może mieć dodatkowo pięciu graczy rezerwowych. Zawodnicy muszą być ubrani w swobodne, sportowe stroje. Gra odbywa się na boso, dopuszczalne są jedynie elastyczne ochraniacze na kostki.
Mecz składa się z trzech dwunastominutowych części. Piłka nożna na piasku nie dopuszcza zakończenia meczu remisem. W przypadku, kiedy mecz zakończy się bez wyłonienia zwycięzcy, organizowana jest trzyminutowa rozgrywka. Jeśli ona również nie wyłoni zwycięzcy, zespoły przechodzą do rzutów karnych.
Mecze piłki plażowej rozgrywane są z reguły w rywalizacji drużynowej. Jeśli zespół wygra w regulaminowym czasie gry, zdobywa trzy punkty. W przypadku zwycięstwa w dogrywce lub w rzutach karnych otrzymuje dwa punkty. Drużyną zwycięską w rozgrywkach jest ta, która zajmie najwyższą pozycję w klasyfikacji generalnej.
Piłka nożna na piasku jest podobna do tradycyjnej gry w piłkę nożną. W rozgrywkach w piłkę plażową również występują rożne (mogą być wykonane ręką lub nogą) i rzuty wolne (nie mogą być blokowane tzw. murem). Poza tym gracz może być również ukarany czerwoną kartką. Jednak po dwóch minutach od zejścia zawodnika z boiska, może on być zastąpiony innym członkiem drużyny.