Przeczytaj również: Jaki skaner do negatywów i filmów kupić?
Skoro już znasz podstawowe rodzaje teleskopów, to teraz zastanówmy się, czym kierować się podczas wyboru dobrego teleskopu dla amatora.
Czy będziecie obserwować w mieście, czy poza miastem. Powyżej wspominaliśmy, że najlepsze do obserwacji w mieście są teleskopy typu refraktor, a poza miastem sprawdzą się modele typu reflektor.
- Rodzajem obserwowanych obiektów
Ciemne i odległe obiekty – sprawdza się teleskop newtonowski. Refraktory – do obserwacji obiektów jasnych, np. planet. Do obserwacji tych ostatnich nada się też ewentualnie teleskop newtonowski, ale z lustrem o średnicy do 150 mm.
Chcecie podróżować ze swoim teleskopem? Sprawdzą się chociażby refraktory apochromatyczne lub teleskopy katadioptryczne. Nie oznacza to jednak, że nie możecie kupić tańszego urządzenia – wówczas jego przewożenie będzie możliwe wyłącznie samochodem.
Powiększenie optymalne to takie 300-krotne. Kupowanie teleskopu z gorszą możliwością powiększenia nierzadko mija się z celem. Oczywiście im ta wartość jest większa, tym lepiej.
To nic innego, jak średnica obiektywu. Im większa średnica, tym będziecie mogli obserwować ciemniejsze obiekty. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, kiedy planujecie obserwacje nocą. Minimalna apertura dla teleskopu dobrej jakości to 60-70 mm. Wyjątkowo ciemne i bardzo oddalone obiekty, np. Jowisz czy Księżyc, warto obserwować teleskopem z obiektywem o średnicy 150-200 mm.
Warto, aby kupowany teleskop miał w zestawie wymienne okulary.
Według ekspertów, na dobrej jakości teleskop trzeba przeznaczyć od 1000 do 2000 zł lub więcej. Oczywiście znajdziecie na rynku o wiele tańsze teleskopy, ale ich parametry są tak podstawowe, że satysfakcję z ich użytkowania będą mieć głównie dzieci. Jeśli interesujecie się astronomią od dawna, warto uzbierać i kupić droższy model.