Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu nierozerwalnie wiąże się z narażaniem narządu wzroku na kontakt ze szkodliwym promieniowaniem UV. Aby podczas treningu biegowego, jazdy na rowerze, a także w trakcie wspinaczki górskiej czy uprawiania sportów w zimie nie czuć dyskomfortu spowodowanego oślepianiem przez słońce, warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne dla aktywnych. Co powinno je charakteryzować?
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że promieniowanie UV nie tylko męczy nasze oczy i powoduje ich podrażnienie. W dłuższej perspektywie możemy mieć problemy z pogarszaniem się wzroku, a w najgorszym przypadku będziemy musieli zmagać się z chorobami i zwyrodnieniami tego narządu. Okulary mają nas maksymalnie chronić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek schorzeń, dlatego też nie należy ich kupować ma bazarze, przypadkowych stoiskach czy w hipermarkecie. Po ochronny gadżet należy udać się do profesjonalnego sklepu sportowego.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla aktywnych należy zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie – mają one zapewniać 100-procentową ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz posiadać funkcję polaryzacyjną, która zlikwiduje problem odbijania się światła od powierzchni, szczególnie gładkich i o jasnym zabarwieniu, takich jak asfalt czy zaspa śnieżna.
Ważne jest, aby soczewki filtrowały wszystkie typy promieniowania UV, czyli UVA, UVB i UVC oraz były pokryte warstwą odporną na zarysowania, parowanie i blaknięcie. Jeśli masz wadę wzroku, zadbaj o to, aby szkła miały odpowiednie właściwości korekcyjne. Kolejne istotne rzeczy to odpowiednie wyprofilowanie oprawek – muszą dobrze trzymać się głowy, nie podskakiwać na nosie w momencie wykonywanie dynamiczniejszych ruchów, np. podskoków i nie ześlizgiwać się z powierzchni pokrytej potem.
Istotny jest także materiał, z którego wykonano oprawki okularów. Niezwykle trwały i elastyczny, a zarazem superlekki i antyalergiczny jest np. grylamid czy optyl. Dobrym rozwiązaniem jest także włókno węglowe czy stop miedzi oraz berylu, jednak modele z oprawkami z niego wyprodukowanymi należą do jednych z najdroższych inwestycji.
Autor: Sylwia Stwora