Zwykle, ze względu na pozornie identycznie wyglądające kijki, Nordic Walking jest mylony z trekkingiem. Niestety, nieumiejętność rozróżnienia obu aktywności fizycznych często owocuje tym, że kupujemy nieodpowiedni sprzęt. Wyjaśniamy, czym różnią się Nordic Walking i trekking.
Należy zacząć od definicji obu form wysiłku fizycznego, które opierają się na chodzeniu z kijkami. Nordic Walking to technika marszu rodem z Finlandii stworzona z myślą o urozmaiceniu treningów narciarzy biegowych. Specjalny sposób chodu ma angażować do pracy jak najwięcej partii ciała, a tym samym wzmacniać mięśnie, ścięgna i stawy, poprawiać ogólną sprawność organizmu oraz odciążać kręgosłup i korygować postawę. Nordic Walking ma też pozytywnie wpływać na pracę serca oraz układu krążenia, w tym pomagać w obniżaniu poziomu cholesterolu. To bezpieczna forma aktywności fizycznej dla każdego, niezależnie od wieku czy posiadanej kondycji. Treningi Nordic Walking odbywają się na płaskich nawierzchniach i mogą być podejmowane o każdej porze roku.
Z kolei trekking jest formą turystyki z pogranicza pieszych wędrówek i wspinaczki, którą uprawia się w trudnych warunkach, zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i klimatu. W ramach tego sportu można przemierzać górskie szlaki, lodowce, tropiki, bagna, pustynie i wiele innych miejsc stanowiących wyzwanie nie dla każdego.
Drugą istotną kwestią w rozróżnianiu Nordic Walkingu od trekkingu są kijki. Przede wszystkim oba modele mają inaczej ukształtowaną rączkę, co związane jest z techniką chodu. W przypadku aktywności z Finlandii, gdzie uchwyt jest co jakiś czas puszczany i nie trzeba go łapać w tym samym miejscu, mamy do czynienia z podłużną oraz gładką wersją. Z kolei w trekkingu używamy kijów z grubszą, wyprofilowaną rączką, dzięki czemu możemy ją stale trzymać.
Różne są także uchwyty. W kijach do Nordic Walking stosuje się tzw. rękawicę, która pozwala swobodnie puszczać sprzęt. Wersja trekkingowa wyposażona jest jedynie w paski. Końcówki, czyli groty w pierwszym modelu są ostre, w drugim – proste i tępe. Kije do Nordic Walking służą do odpychania, dlatego są elastyczniejsze i mają amortyzację (redukcja drgań), natomiast rolą modeli trekkingowych jest zapewnienie bezpieczeństwa i możliwości wsparcia się na nich, dlatego ich konstrukcja jest mocniejsza oraz teleskopowa - składana.