Data publikacji:

Jak jeździć na nartach?

Co roku, przygodę z nartami w naszym kraju rozpoczynają tysiące nowych osób. Narciarstwo jest zdecydowanie najpopularniejszym i jednym z najbardziej dostępnych sportów zimowych, którego tradycje liczą sobie setki lat. Wiele zainteresowanych dyscypliną osób zadaje sobie jednak pytanie, jak jeździć na nartach, gdzie postawić pierwszy krok, a także jak dużo czasu zajmuje opanowanie podstaw, pozwalających na czerpanie przyjemności ze zjazdów po stoku.
jak jeździć na nartach

Narty biegowe czy zjazdowe?

W pierwszej kolejności zaznaczmy, że istnieją dwa podstawowe typy narciarstwa, które różnią się od siebie w diametralny sposób, zarówno pod względem techniki, jak i wykorzystywanego sprzętu. Pierwszym z nich jest oczywiście powszechnie znane wszystkim narciarstwo zjazdowe. To tutaj szusujemy na stokach o różnej budowie, począwszy od stromych i pokrytych grubym śniegiem górskich grani, poprzez trasy wytyczone w popularnych ośrodkach, a skończywszy na sztucznych wzgórzach wyłożonych igielitem, z których można korzystać przez cały rok.
Narciarstwo biegowe uprawiane jest przede wszystkim na płaskim lub lekko górzystym terenie. W wersji amatorskiej przeznaczone jest dla osób preferujących wędrówki narciarskie na łonie natury, a w wersji sportowej – do intensywnych wyścigów z innymi osobami, często połączonych z innymi dyscyplinami, takimi jak strzelectwo. Narty biegowe kompletnie nie nadają się do zjazdów ze względu na specjalne wiązania, które nie usztywniają stopy w miejscu. Możliwości nauki podstaw tej dyscypliny są często ograniczone wyłącznie do klubów sportowych, w kilku miejscach kraju, dlatego skupimy się wyłącznie na dyscyplinie zjazdowej.

Jak nauczyć się jeździć na nartach?

Pierwszym krokiem w rozpoczęciu nauki jazdy powinno być dokładne zaplanowanie wycieczki w góry, wybranie i zarezerwowanie miejsca w ośrodku czy hotelu, a także zainteresowanie się tym, gdzie wypożyczymy lub ewentualnie kupimy niezbędny sprzęt i strój (o czym nieco dalej). Warto pamiętać, że jazda na nartach angażuje całe ciało i naraża je na spore przeciążania. Aby pierwszego dnia nie nabawić się kontuzji, musimy pamiętać o wykonaniu rozgrzewki oraz dobrym rozciągnięciu. Chociaż na nartach jeżdżą osoby w każdym wieku, osoby z chorobami stawów czy kręgosłupa lub układu oddechowego powinny zasięgnąć porady lekarza, czy mogą chwycić za kijki.
Specjaliści radzą zgodnie, że najlepiej uczyć się jazdy na nartach podczas dedykowanych kursów lub indywidualnie z instruktorem. Jeżeli mamy szczęście i wśród naszych znajomych lub rodziny znajdziemy doświadczonego narciarza, możemy poprosić go o pomoc. Swobodnej jazdy nie nauczymy się jednak w kilka chwil, tak więc nasz nauczyciel nie zawsze będzie musiał mieć ochotę kontrolować postępy w nauce, gdy teoretycznie mógłby sam korzystać w pełni z zimowego odpoczynku. Dlatego lepszym pomysłem jest skierowanie się w stronę specjalisty.
Instruktorzy zauważają, że nauka jazdy na nartach przebiega w różnym tempie, w zależności od indywidualnych predyspozycji. W opanowaniu podstaw z pewnością może pomóc wcześniejsze doświadczenia z łyżwami, rolkami, rowerem oraz innymi sportami wymagającymi utrzymywania stałej równowagi.
Podstawy, które pozwolą na samodzielny zjazd niebieską trasą na stoku, stworzoną dla początkujących, powinniśmy opanować na lekcjach w przeciągu niecałego tygodnia, pod warunkiem, że zajęcia przeprowadzane są przez kilka godzin dziennie (w sumie około 10–20 godzin).
Tajniki narciarstwa zaczynamy poznawać, starając się nauczyć zachowania poprawnej pozycji zjazdowej oraz ustawienia nart i trzymania kijków. Na początku będziemy próbowali poruszać się po równym terenie, a gdy poczujemy się już pewnie, zaczniemy trenować pierwsze zjazdy na krótkich odcinkach, próbując opanować technikę hamowania. W tym momencie musimy dowiedzieć się też, jak skutecznie i szybko podnieść się po upadku, co jest niezwykle ważne na mocno zatłoczonych stokach.
Równie istotne jest też poznanie optymalnych technik upadania. Nasz nauczyciel wytłumaczy nam, że gdy jego to możliwe, należy upadać w górę stoku, obracając ciało na lewy lub prawy bok i za wszelką cenę unikać krzyżowania nart. W momencie utraty równowagi musimy wypuszczać też z ręki kijki, by przez przypadek o nie nie zahaczyć.
Nawet jeżeli opanowaliśmy podstawy i czujemy się już dość swobodnie na stoku, zwróćmy uwagę na to, że po powrocie w góry w nowym sezonie nie należy rzucać się na przysłowiową głęboką wodę i zacząć wypoczynek od ponownego przypomnienia sobie podstaw.

Jak nauczyć dziecko jeździć na nartach?

Wielu rodziców i opiekunów samodzielnie uczy swoje dzieci jazdy na nartach. Często w takich przypadkach maluchy odbierają nie zawsze trafne lekcje. Dlatego, podobnie jak w przypadku dorosłych, najmłodsi powinni zdobywać wiedzę pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Dzieci mają znacznie więcej okazji do nauki, dobrym rozwiązaniem są tutaj np. obozy narciarskie, które odbywają się w trakcie ferii zimowych. Jeżeli dziecko jest chętne do nauki i wybierzemy odpowiednie miejsce, możemy się zdziwić, jak wielkich postępów dokona w stosunkowo krótkim czasie.

Odpowiedni sprzęt narciarski – bez niego nauka jazdy nie ma sensu

Skutecznej nauki jazdy na nartach nie rozpoczniemy bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Dobór nart, butów i wiązań na początku zależy często od instruktorów i specjalistów w wypożyczalniach, którzy doradzą nam konkretne modele. Całkowicie od nas zależy jednak wybranie odpowiedniego stroju. Pod żadnym pozorem nie możemy pojawić się na stoku w zwykłych dżinsach i bez jakiejkolwiek ochrony oczu i głowy, a także dłoni.
Do komfortowej jazdy musimy wybrać odpowiednie elementy garderoby narciarza, od bielizny po skarpety i kurtkę. Najważniejszą kwestią podczas ich wyboru jest stopień izolacji cieplnej materiałów, z jakich zostały wykonane. Pozwoli to przetrwać nie tylko niską temperaturę, ale też porywisty chłodny wiatr i dużą wilgotność. Ubranie nie może być też zbyt luźne ani zbyt ciasne.
Warto zadbać, by wierzchnia część odzieży posiadała dodatkowe funkcje, takie jak rzepy na rękawach, regulowane kaptury, a także zapięcia ze wzmocnioną ochroną przed śniegiem i wodą. Ważne są też dobrze zabezpieczone kieszenie, w których schowamy telefon lub inne drobiazgi.
Nie zapominajmy też o zabezpieczeniu oczu. Mocno wskazane jest użycie gogli narciarskich – ochronią one nas przed oślepiającym światłem słońca odbijającym się od śniegu, a także przed wiatrem, śniegiem oraz deszczem. Dobre rękawice narciarskie zapobiegają bolesnym odmrożeniom, a kaski mogą w ekstremalnych sytuacjach uratować życie.

Jakie narty dla początkujących?

Początkujący narciarze korzystają najczęściej z nart uniwersalnych typu allround lub allmountain. Powinny być one krótsze od wzrostu użytkownika o około 15–20 centymetrów. Krótkie deski pozwalają wygodniej kontrolować i zmieniać kierunek jazdy, jednocześnie zapobiegają osiągnięciu zbyt dużej prędkości na stoku. Dla małych dzieci zaleca się deski o długości od 70 do 80 centymetrów. Starsze pociechy jeżdżą na nartach o około 10 centymetrów krótszych od ich wzrostu. W razie wątpliwości zawsze powinniśmy konsultować się z instruktorem lub sprzedawcami w sklepach sportowych.

Jak jeździć na nartach? Czego potrzebujesz, żeby zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że bez sprzętu nie ma szans na ćwiczenia. Jednak żeby nauczyć się jak jeździć na nartach, nie musisz mieć własnych. Jeśli jeździsz raz w roku, wystarczy, że będziesz je wypożyczać na miejscu, ponieważ ich transport jest kłopotliwy. Zależy ci, żeby mieć swoje własne narty? Przed zakupem dowiedz się, jakie modele są polecane dla początkujących.
Żeby rozpocząć przygodę z nartami, konieczny jest zakup odpowiedniej odzieży, chroniącej przed zimnem, śniegiem i wiatrem. Bez niej nie ma sensu rozpoczynać lekcji, ponieważ szybko będziesz musiał ją zakończyć. Kiedy będzie ci zimno i mokro, ostatnią rzeczą, o której pomyślisz, będzie nauka.
Oprócz ubrań konieczne są gogle, które chronią oczy przed wiatrem i śniegiem, a także przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. Idealny będzie model z wymiennymi szkłami – dzięki temu z łatwością dopasujesz je do panujących warunków. Niezbędny jest również kask oraz miękkie, wygodne buty, ale możesz je również wypożyczyć.

Jak jeździć na nartach? Zadbaj o strój

Jeśli chodzi o strój, są dwie szkoły – niektórzy uważają, że na pierwszy wyjazd nie warto kupować drogich ubrań, inni – że tylko dobrej jakości odzież zapewni na tyle komfortowe warunki, żeby cieszyć się nauką. Decyzja należy do ciebie.
Niezbędne będą:
  • kurtka i spodnie narciarskie – wodoodporne i chroniące przed zimnem,
  • rękawiczki – z jednym palcem, grube, komfortowe, a jednocześnie chwytne,
  • skarpety narciarskie – niezbędne pod buty,
  • kominiarka – założysz ją pod kask.

Jak jeździć na nartach – przygotowanie sprzętu

Jeśli kupiłeś narty dla początkujących lub pożyczyłeś je od znajomych, to już połowa sukcesu, musisz je jednak przygotować do jazdy. Ustawienie wiązań pozostaw profesjonalistom, zgłoś się z tym do serwisu, gdzie doświadczona osoba ustawi je zgodnie z twoją wagą, umiejętnościami, wzrostem i rozmiarem buta. Poproś również o smarowanie nart, żeby miały dobry ślizg.

Jak i gdzie nauczyć się jeździć na nartach?

Osoba, która będzie uczyć cię, jak jeździć na nartach, powinna być doświadczona. Znajomy, nawet jeśli dobrze jeździ, to nie to samo co instruktor, który będzie w stanie wyłapać i skorygować wszystkie twoje błędy.
Jeżeli wyjeżdżasz w sezonie, sprawdź, czy w wybranym ośrodku trzeba wcześniej zarezerwować lekcje. Możesz zdecydować się na kurs grupowy lub indywidualny – oba mają swoje wady i zalety.
Gdzie uczyć się, jak jeździć na nartach? W ośrodku, w którym znajdziesz niebieską trasę i oślą łączkę z orczykiem, a także dobrych instruktorów.

Jak nauczyć się jeździć na nartach – zacznij jeszcze przed sezonem

Wszystko zaplanowane? To nie koniec przygotowań. Żeby szybciej załapać, jak się jeździ na nartach, nie doznać kontuzji i nie męczyć się nadmiernie podczas lekcji, na długo przed wyjazdem zacznij ćwiczyć. Jeżeli jesteś osobą aktywną, nie musisz się tym przejmować, chociaż dodatkowe rozciąganie będzie bardzo wskazane. Jeśli natomiast prowadzisz siedzący tryb życia, sportowy wyjazd będzie dla organizmu zbyt dużym wyzwaniem.
Jak ćwiczyć, żeby szybciej nauczyć się jeździć na nartach? To zależy od twojej dotychczasowej aktywności. Jeśli jest ona zerowa, zacznij od regularnych spacerów lub jazdy na rowerze. Idealnym sportem przygotowującym do zimowej nauki będzie jazda na rolkach. Dodatkowo włącz codzienne rozciąganie, by do czasu wyjazdu uzyskać jak najlepszą formę i sprężystość.
Jeśli masz swoje buty, przed sezonem wkładaj je każdego dnia i ćwicz, choć przez chwilę, chodzenie w nich, będzie ci później łatwiej. W takich butach noga układa się zupełnie inaczej niż w zwykłych.

Jak się jeździ na nartach? Jak wygląda nauka?

Żeby nauczyć się jak jeździć na nartach, musisz krok po kroku opanowywać kolejne umiejętności aż do czasu osiągnięcia perfekcji.
  1. Na samym początku uczysz się upadania i wstawania – to podstawa, która pozwoli ci uchronić się przed kontuzją.
  2. Następnie możesz przejść do chodzenia w nartach krokiem klasycznym i łyżwowym.
  3. Zaczynasz uczyć się jeździć najprostszym sposobem – pługiem. W tym celu ustawiasz narty w kształt litery V (powinny się one stykać z przodu) i zjeżdżasz prosto.
  4. Kiedy opanujesz prostą jazdę, przyspieszanie i zatrzymywanie, przechodzisz do nauki skrętów.
  5. Ostatnim etapem podstawowego kursu „Jak jeździć na nartach” będzie nauczenie się jazdy szusem.

Jak długo uczy się jeździć na nartach?

Absolutne podstawy tego, jak jeździć na nartach, spokojnie opanujesz w ciągu tygodniowego wyjazdu. W tym czasie wystarczą 3–4 godziny ćwiczeń dziennie. Wiele zależy od twojego przygotowania, zaangażowania, motywacji i naturalnego drygu. Żeby mówić o sprawnej jeździe, potrzeba zazwyczaj kilku sezonów.

Jak jeździć na nartach biegowych?

Narciarstwo biegowe jest na co dzień bardziej dostępne niż zjazdowe, ze względu na większą liczbę tras. Żeby nauczyć się, jak jeździć na nartach biegowych, najlepiej skorzystaj z usług instruktora, będziesz jednak uczyć się głównie przez doświadczenie.

Jak bezpiecznie jeździć na nartach?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. O czym pamiętać, planując wyjazd na narty?
  • Wykup ubezpieczenie sportowe.
  • Zadbaj o dobry strój i gogle.
  • Chroń skórę przed słońcem, stosując filtry.
  • Przygotuj sprzęt przed sezonem.
  • Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na trasach.
Zdjęcie: Envato Elements