Data publikacji:

Czym smarować narty? Przygotowanie nart do jazdy

czym smarować narty
Smarowanie nart biegowych – czym smarować narty? Przygotowanie nart do jazdy to ważny krok nim wskoczysz na dwie płozy i poszusujesz w biały świat. Aby narty biegowe zapewniały wygodną jazdę z górki i pod górkę, należy je odpowiednio nasmarować. Z tego właśnie powodu opisujemy, jak wygląda smarowanie nart biegowych krok po kroku. Po lekturze naszego artykułu będziesz wiedzieć, jak nasmarować biegówki jak profesjonalista, nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z deskami. 

Dlaczego smarowanie nart biegowych jest istotne?

Smarowanie nart biegowych jest istotne po to, by dwie deski jeździły tak jak trzeba! A więc: czy narty biegowe nie pojadą bez smarów? Jeśli nie nałożysz smaru odbiciowego na narty biegowe lub zrobisz to nieprawidłowo, narta biegowa będzie się ślizgać i nie dojdzie do wybicia. 
Co w takim razie musisz wiedzieć o budowie narty, aby ją dobrze nasmarować? Środkowa część narty to strefa komory do smarowania, którą smaruje się smarami odbiciowymi. Dzięki smarom odbiciowym dochodzi wtedy do zahamowania narty biegowej i do wybicia do przodu. Strefa odbicia służy do zahamowania i umożliwienia narciarzowi ruchu wprzód.

Smarowanie nart biegowych – kiedy nie potrzebujesz smarów odbiciowych?

Na strefę odbicia nie musisz nakładać smarów, kiedy posiadasz narty biegowe z łuską lub narty biegowe skin. Spytasz: „Dlaczego? Skąd ten wyjątek?”. Pędzimy z odpowiedzią: w obu przypadkach narta biegowa posiada w strefie odbicia mechanizm, który zatrzymuje nartę przy odbiciu i w ten sposób spełnia funkcję smaru odbiciowego. Bingo!

Smarowanie nart biegowych – gdzie nakładać smary odbiciowe? 

Smary odbiciowe nanosi się na środkową część narty biegowej, czyli na strefę odbicia. Idealna długość strefy odbicia to 50–65 cm. Poproś w sklepie z nartami o zmierzenie tego odcinka. Raczej nie zrobisz tego samodzielnie, bo do zmierzenia strefy odbicia potrzeba specjalnego sprzętu. Jej długość określa się na podstawie masy narciarza i twardości narty biegowej. Strefa odbicia zazwyczaj znajduje się pod wiązaniem. Im bardziej doświadczony jest narciarz, tym bardziej środek strefy odbicia jest bliżej górnej części wiązania. 
Dlaczego strefę odbicia powinien wytyczać specjalista? Ponieważ jeśli samodzielnie chcesz spróbować swoich sił, by ustalić długość strefy odbicia, i zrobisz to źle, wówczas narty biegowe mogą źle działać.

Jak smarować narty? Przygotowanie nart do jazdy na nartach biegowych

Jak smarować narty smarem odbiciowym – krok po kroku w 10 punktach:
  1. Smarowanie nart biegowych zacznij od oczyszczenia narty ze starego smaru, korzystając z cykliny do nart biegowych. 
  2. Nałóż na ślizg zmywacz do czyszczenia śniegu, postępując zgodnie z instrukcja użycia zalecaną przez producenta. 
  3. Papierową taśmą klejącą oznacz strefę odbicia.
  4. Papierem ściernym o granulacji 100–150 lekko zetrzyj całą strefę odbicia oraz dokładnie oczyść tę sferę z resztek papieru ściernego.
  5. Smar odbiciowy dobierz w zależności od temperatury i jakości ściegu. Nanieś twardy smar na całą strefę odbicia. 
  6. Żelazko do nart biegowych rozgrzej do temperatury 110 stopni Celsjusza. Dokładnie uprasuj smar na całej długości strefy odbicia. Zostaw go do zaschnięcia na minimum 10 minut. 
  7. Wetrzyj wyschnięty smar korkiem do wycierania smaru. Wtarta korkiem warstwa powinna być prawie niewidoczna. 
  8. Powtórz proces smarowania nart nawet do 5 razy – lepiej jest tworzyć więcej cienkich warstw niż jedną grubą. 
  9. Wyczyść rowek (linia pośrodku narty) z nadmiaru smaru. 
  10. Gotowe! Ale… Przed jazdą nie zapomnij o usunięciu taśmy klejącej! :) 

Sprawdź również, co zbarać na narty.

Czym smarować narty? Przygotowanie nart do jazdy domowym sposobem

Jak smarować narty na zimno? Polega to na ręcznym nałożeniu na ślizg odpowiedniego smaru do nart. Smar do smarowania na zimno może mieć postać pasty, płynu czy sprayu.
Smarowanie nart na gorąco daje dużo lepsze i trwalsze efekty niż smarowanie na zimno. Dobrze nasmarowane narty pozwalają na szybszy rozpęd i szybszą jazdę. Użyj smaru bazowego, a następnie smaru właściwego. 
Czym smarować narty? W zależności od prognozowanej temperatury powietrza stosuj różne typy parafin do smarowania nart.

Kiepsko przygotowane narty to w zasadzie zmarnowany czas i pieniądze

Czyli o tym, czy warto smarować narty samodzielnie, czy lepiej zapłacić w profesjonalnym serwisie i otrzymać narty dobrze przygotowane do jazdy. Smarowanie nart wymaga sporej wiedzy i trochę sprzętu. Skuteczność smarowania i trwałość posmarowanej narty, uprzednio kompleksowo przygotowanej w serwisie, daje szanse dobrej jazdy przez kilka dni – czyli czasem w zasadzie tyle, ile trwa twój narciarski wypoczynek. Pamiętaj o tym, że… źle przygotowany sprzęt może zepsuć cały wyjazd. I nie mają tu znaczenia umiejętności narciarza ani warunki, jakie panują w górach – jedynie kwestia odpowiedniego przygotowania sprzętu i dostosowania go do aktualnie panujących warunków. Profesjonalną rękę serwisanta docenisz, zwłaszcza gdy warunki na trasach nie są zachwycające (świeży, klejący się, mokry śnieg, silne oblodzenie tras narciarskich). 

Czy nowe narty biegowe trzeba smarować?

Obecnie dosyć często jest tak, że producenci pokrywają narty specjalną powłoką smaru fabrycznego, który zapobiega wysuszaniu się i utlenianiu ślizgu.
Jeżeli kupiłeś narty i nie są one przygotowane do sezonu, to warto wybrać się do specjalistycznego serwisu narciarskiego. W wielu miastach w Polsce (oraz oczywiście w zimowych ośrodkach narciarskich) nie brakuje takich miejsc, które serwisują sprzęt narciarski na wysokim poziomie. Przed pierwszą jazdą sprawdź też, czy twoje biegówki nie potrzebują ostrzenia.
Zdjecie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.