Data publikacji:

Jakie narty dla 4-latka?

Narciarstwo jest najczęściej wybieranym sportem zimowym na świecie. Co roku, w sezonie zimowym w góry wyruszają dziesiątki milionów fanów szusowania po białym puchu. Dużą część z nich stanowią rodziny z dziećmi. Maluchy mogą uczyć się jazdy już od najmłodszych lat. Nie tylko poprawi ona ich kondycję, ale wesprze rozwój zdolności motorycznych i refleksu, da również sporo frajdy i satysfakcji. Rodzice nieraz zastanawiają się jednak, kiedy dzieci mogą założyć deski, a także jakich nart potrzebują. W artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania i radzimy, jakie narty dla czterolatka będą najlepsze.
narty dla 4-latka

Czterolatki na nartach – czy to nie za wcześnie na naukę jazdy?

Podstawowym pytaniem rodziców i opiekunów, którzy chcą się wybrać z dziećmi na narty, jest to, w jakim wieku mogą one rozpocząć naukę jazdy. Według opinii ekspertów proces ten można rozpocząć już w wieku ok. 3 lat. Czterolatki są więc teoretycznie fizycznie przygotowane do postawienia pierwszych kroków na stoku. Jeżeli dziecko z tej grupy wiekowej jest zdrowe i w pełni sprawne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzięło pierwsze lekcje. 
Naukę najlepiej pozostawić doświadczonemu specjaliście od pracy z najmłodszymi. Szkółki narciarskie oferują bowiem kursy dla przedszkolaków. Jeżeli mamy dużą dozę cierpliwości, za naukę możemy wziąć się sami, choć może to być sporym wyzwaniem.
Postępy, jakich dokona dziecko, zależą nie tylko od jego umiejętności, ale też charakteru. Nie powinniśmy obwiniać malucha, jeżeli szybko znudzi się deskami po wielokrotnych upadkach. Aby wzbudzić w nim pasję lub prawdziwe zainteresowanie narciarstwem, warto je odpowiednio wcześniej przygotować do wycieczki w góry. Pomocne może okazać się tutaj zabranie dziecka do sklepu sportowego i poproszenie go o pomoc w wyborze odpowiedniego koloru lub wzoru akcesoriów i sprzętu narciarskiego. Nie zaszkodzić też obejrzeć z nim jakiś program, film lub kreskówkę o szusowaniu po białym puchu albo kupić mu zabawkowy zestaw nart, z którym może udawać zjazdy w domu lub w parku.

Jakie narty dla czterolatka?

Dziecko nie może oczywiście korzystać z pełnowymiarowych nart przeznaczonych dla dorosłych. Na szczęście w sprzedaży znajdziemy bardzo bogatą ofertę modeli zaprojektowanych z myślą o najmłodszych. Narty tradycyjnie dopasowuje się do wzrostu i wagi ciała, a nie samego wieku dziecka. 
Najważniejszym parametrem desek pozostaje nieodmiennie ich długość. Jeżeli są zbyt krótkie lub zbyt długie, wpływają negatywnie na wygodę jazdy, co skutkuje ich gorszą sterownością, prowadzącą do częstszych wywrotek, a w najgorszym wypadku – także do kontuzji. 
Dzieci w wieku 3–6 lat o wzroście nieprzekraczającym 115 cm wybierają narty, które po ustawieniu w pozycji poziomej sięgają im do pach lub na wysokość ramion. Tylko w sytuacji gdy dziecko ma za sobą dziesiątki godzin treningu, można zdecydować się na wybór nieco dłuższego modelu. W przypadku 4-latków, które prawie zawsze dopiero co rozpoczynają jazdę w tym wieku, możemy raczej zapomnieć o tej wskazówce. Zwróćmy uwagę, że na dłuższe narty stawiamy również wówczas, gdy dziecko ma znaczącą nadwagę. Większa masa ciała wymaga wyboru nieco dłuższych desek. 
Do nart należy też oczywiście wybrać odpowiednie buty, kask i kijki narciarskie. Na szczęście także w tym wypadku producenci sprzętu sportowego nie zawodzą, oferując bardzo bogatą ofertę produktów dziecięcych.

Jakie narty dla nieco starszych dzieci?

Dla nieco starszych maluchów w wieku 6–9 lat, które wliczają się do grupy o wzroście ok. 120–135 cm, poleca się narty dziecięce sięgające użytkownikom do brody lub czubka nosa. Modele te sprawdzą się świetnie zarówno w przypadku dopiero co uczących się początkujących, jak i średnio zaawansowanych, którzy opanowali podstawowe techniki zjazdów. Jeżeli dziecko uczestniczy w zawodach i ma wysoki poziom umiejętności, możemy zaoferować mu jeszcze nieco dłuższe modele. Poruszanie się na nich będzie większym wyzwaniem i pozwala osiągnąć wyższą prędkość na stoku.
Nie zapominajmy, że zakup nart dla dziecka powinien być poprzedzony ich przymierzeniem i sprawdzeniem kompatybilności zapięć z posiadanymi już butami narciarskimi. W razie wątpliwości zawsze można poprosić o pomoc w tej kwestii specjalistę w sklepie. Zawsze konsultujemy się też z dzieckiem, pytając o to, czy dobrze czuje się z danymi deskami na nogach. 

Rosnące dziecko a narty

Dzieci potrafią rosnąć w zastraszająco szybki tempie. Narty dla 4-latka kupione w poprzednim sezonie mogą bardzo szybko okazać się niewystarczające, co zmusza opiekunów do wyboru zupełnie nowych desek. Według specjalistów, w przypadku dzieci do 15. roku życia narty powinno wymieniać się średnio co dwa lata. 
Oczywiście tego typu wymóg jest niezwykle kosztowny, dlatego też wielu rodziców idzie na skróty, kupując nieco za duże narty „na zapas”. Robią w ten sposób krzywdę zwłaszcza początkującemu dziecku, które może nie radzić sobie z nauką na zbyt długich deskach. Dlatego też zazwyczaj poleca się skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Znajdziemy je zarówno w dużych miastach, jak i w najpopularniejszych górskich kurortach. Na zakup wszystkich elementów wyposażenia decydujemy się zazwyczaj tylko wtedy, gdy jesteśmy przygotowani na częste wycieczki na stok.