Data modyfikacji:

Na czym polega waterpolo?

Jeśli lubisz gry zespołowe, a w wodzie czujesz się jak ryba, możesz spróbować waterpolo. Ten sport wodny cieszy się sporym zainteresowaniem Europejczyków, zwłaszcza Węgrów, Serbów, Chorwatów, Hiszpanów i Włochów, ale w Polsce też nie brakuje klubów waterpolo.

Waterpolo, bardziej znana w Polsce jako piłka wodna, jest szkockim wynalazkiem z końca XIX wieku. Przepisy gry opracował Wiliam Wilson w 1876 roku, a do pierwszego międzynarodowego meczu między Szkocją a Anglią doszło cztery lata później. Jako dyscyplina olimpijska waterpolo zadebiutowało w 1900 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, a 73 lata później rozegrano pierwsze mistrzostwa świata. Historia polskiej piłki wodnej sięga 1925 roku, kiedy to odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju w tej grze.

Waterpolo opiera się na zmaganiach dwóch 7-osobowych drużyn (w tym bramkarz), które w basenie o głębokości przynajmniej 180 cm rywalizują na wyznaczonym boisku o wymiarach 20x30 m. Mecz trwa 4 kwarty po 8 minut, a w połowie spotkania występuje 3-minutowa przerwa. Zwycięża ekipa, która zdobędzie więcej bramek. Jeśli regulaminowy czas nie wyłoni zwycięzcy, wówczas dochodzi do dogrywki, która składa się z dwóch 3-minutowych kwart. Jeśli również dodatkowy czas gry nie przyniesie rozstrzygnięcia, drużyny wykonują serię 5 rzutów karnych z odległości 5 metrów od bramki.

Gracze waterpolo nie mogą dotykać stopami dna basenu, piłki mogą dotykać wyłącznie jedną ręką, ale bramkę można zdobywać używając pięści. Zawodnik może popełnić 2 przewinienia, za które może trafić do tzw. pola wykluczenia. Trzecie przewinienie, podobnie jak niesportowe zachowanie typu kopanie czy uderzanie rywala, eliminuje go z gry.

Do gry w waterpolo używa się piłki, której średnica musi mieć nie mniej niż 21,6 cm, ale nie więcej niż 22,6 cm.

Autor: Sylwia Stwora
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?