Data publikacji:

Bieganie w deszczu – sprzęt, przygotowanie, bezpieczeństwo

Wielu biegaczy w deszczowe dni rezygnuje z treningów lub zastępuje je joggingiem na bieżni w klubie fitness. Mamy jednak dobre wieści – wcale nie musisz porzucać ulubionego biegania w terenie ze względu na pogodę. Wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujesz. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując bieganie w deszczu, oraz jak powinien wyglądać bezpieczny trening w trakcie szarugi. Sprawdź!
Bieganie w deszczu

Bieganie w deszczu – korzyści dla zdrowia

Choć bieganie w deszczu dla wielu osób nie wydaje się atrakcyjną formą uprawiana sportu, warto wiedzieć, że gwarantuje ono wiele korzyści. Zaliczamy do nich przede wszystkim:
  • wzmocnienie odporności,
  • poprawę samopoczucia,
  • budowanie wytrzymałości fizycznej i psychicznej,
  • polepszenie umiejętności biegowych w wymagających warunkach.
  • Deszczowa aura towarzysząca wczesnej wiośnie lub jesieni doskwiera wielu osobom; jeśli w brzydką pogodę czujesz się ospały, miewasz gorszy nastrój – po prostu idź pobiegać! Deszcz i plucha tylko z pozoru stanowią przeszkodę na drodze do ukończenia treningu. Wszystko zależy od twojego nastawienia i odpowiedniego przygotowania.

    Bieganie w deszczu – przygotowanie

    Co zrobić, by bieganie w deszczu było naprawdę satysfakcjonujące? Oto kilka kroków, które powinieneś podjąć, zanim wybierzesz się na pierwszy deszczowy jogging.

    Bieganie w deszczu – sprzęt i odzież

    Podstawa to oczywiście odpowiednia odzież biegowa. Wiadomo, że na bieganie w deszczu nie założysz tych samych ubrań, które służą ci w piękną pogodę. Najważniejsze jest zabezpieczenie się przed wilgocią oraz przenikliwym wiatrem.
  • Odzież biegowa na deszcz
  • Z pewnością nikomu nie trzeba tłumaczyć, jakie mogą być skutki noszenia nieodpowiedniej odzieży w trakcie deszczu. Przemoknięcie to prosta droga do przeziębienia, którego na pewno chcesz uniknąć. Biegając w brzydką pogodę, nie zakładaj więc ubrań wykonanych z materiałów, które chłoną wodę. Bawełniany T-shirt czy dresowe spodnie nie będą tu więc najlepszym rozwiązaniem.
    Przygotuj długie biegowe legginsy termiczne, spodnie z odprowadzającego wilgoć materiału, dopasowany termiczny top z długim rękawem. Warto zadbać także o przewiewną, bezszwową bieliznę, która nie będzie powodować dyskomfortu i otarć. Nie zapomnij również o lekkiej czapce, która uchroni cię przed nadmiernym odprowadzaniem ciepła przez głowę.
    Ważne, by wszystkie twoje biegowe ubrania były lekkie, lecz dopasowane do sylwetki. Podczas treningu szybko zrobi ci się ciepło, dlatego nie zabieraj ze sobą przesadnie grubych ubrań. Przegrzanie się w trakcie niekorzystnej aury może mieć podobne skutki, jak przemoknięcie – sprzyja przeziębieniom.
  • Odpowiednie obuwie
  • Każdy biegacz wie, jak ważne dla efektywności treningu jest właściwe obuwie. W przypadku biegania w deszczu powinno zapewniać ono maksymalną przyczepność, być lekkie, a jednocześnie wodoodporne. Wybierz parę butów z membraną chroniącą przed wodą i wydatnym bieżnikiem, który sprawdzi się na błocie czy mokrej trawie. Podeszwa butów biegowych w tym wypadku powinna być nieco grubsza, co zapobiegnie wlewaniu się wody do środka, gdy wdepniesz w kałużę.
  • Kurtka przeciwdeszczowa
  • Istotnym elementem ekwipunku biegacza, któremu niestraszny jest deszcz, jest oczywiście kurtka. Koniecznie lekka, dopasowana do sylwetki, lecz zarazem wodo- i wiatroodporna. Warto, by kurtka biegowa na deszcz miała dużą liczbę zamykanych kieszonek, w których bezpiecznie będziesz mógł schować ważne przedmioty. Kurtka przeciwdeszczowa do biegania powinna mieć również kaptur ze ściągaczem, który nie będzie zsuwać się z głowy podczas aktywności.
  • Ochrona telefonu
  • Jeśli na trening zabierasz ze sobą telefon, zabezpiecz go za pomocą wodoodpornego etui.

    Bieganie w deszczu – bezpieczeństwo biegacza

    Biegając w deszczu, należy pamiętać nie tylko o komforcie, ale także o bezpieczeństwie.
  • Odblaski
  • W trakcie deszczu widoczność jest znacznie zaburzona, dlatego nie zapomnij zabezpieczyć się za pomocą odblaskowych elementów. Może być to opaska na rękę, czapka w jaskrawym kolorze czy też kurtka z elementami odblaskowymi. To najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli twoja trasa obejmuje ruchliwe ulice.
  • Zapobieganie otarciom stóp
  • Nawet w przypadku dobrych butów wodoodpornych podczas treningu w deszczu twoje stopy mogą być narażone na otarcia spowodowane wilgocią czy po prostu nadmiernym poceniem. Aby im zapobiec, możesz zastosować specjalny sztyft na otarcia lub ochronne plastry na pięty.
  • Ostrożność
  • Pamiętaj, że podczas biegania w deszczu przyczepność twojego obuwia zawsze będzie nieco ograniczona – nawet jeśli wybrałeś najlepszej jakości model. Zachowaj więc czujność i sprawdzaj, po jakiej nawierzchni biegasz. Unikaj leśnych, nieutwardzonych ścieżek, biegania po błocie oraz liściach. To prosta droga do bardzo kłopotliwej kontuzji.

    Bieganie w deszczu – technika. Jak trenować w deszczową pogodę?

    Czy trening biegowy w deszczu różni się od tego w suchą, słoneczną pogodę? Oczywiście – niełatwe warunki wymagają nieco innego podejścia do joggingu.

    Przygotowanie organizmu

    Bieganie w niskiej temperaturze, deszcze i wietrze może być wyzwaniem nawet dla bardzo odpornego organizmu. Zanim więc wybierzesz się na pierwszy jogging w deszczu, postaraj się zrobić wszystko, by był on w jak najlepszej formie. Należy zadbać o zdrowy sen i odpowiednie nawodnienie. Na godzinę przed treningiem zjedz odżywczy, lekkostrawny posiłek, który dostarczy ci energii.

    Rozgrzewka

    Rozgrzewkę przed treningiem przeprowadź w domu – dzięki temu unikniesz niepotrzebnego moknięcia w deszczu. Dodatkowo rozgrzewając ciało w domu, zapobiegniesz wychłodzeniu organizmu. W ramach 15-minutowej rozgrzewki możesz wykonać różne ćwiczenia na dolne partie ciała, na przykład przysiady, wykroki, trucht w miejscu.

    Trening

    Choć zasadniczo technika biegania w deszczu i w suchą pogodę jest identyczna, warto wprowadzić kilka zmian do harmonogramu ćwiczeń. Jeśli nie chcesz ryzykować przeziębieniem, poszczególne sesje treningowe możesz skrócić. Warto starannie dobrać także trasę biegu – postaraj się wytyczyć ją tak, by przebiegała po możliwie najmniej problematycznej nawierzchni. Ważne, by na trasie znalazły się miejsca, w których możesz bezpiecznie schować się na wypadek burzy.

    Rozciąganie

    Tak jak rozgrzewka, rozciąganie po biegu w deszczu powinno odbyć się w suchym, ciepłym miejscu. Należy pamiętać, że mięśnie rozciągane w niskich temperaturach są bardziej podatne na kontuzje. Zakończ więc trening, wróć do domu i wykonaj stretching na macie, skupiając uwagę na mięśniach łydek, ud oraz pośladków.

    Bieganie w deszczu – dbaj o formę w każdą pogodę!

    Jeśli uwielbiasz bieganie i nie wyobrażasz sobie rezygnować z niego ze względu na pogodę, po prostu przygotuj się do joggingu w deszczu i ruszaj! Z odpowiednim strojem i nastawieniem szybko zapomnisz o fatalnej aurze i skupisz się na radości płynącej z ukochanej aktywności. Pamiętaj jednak o względach bezpieczeństwa – biegając w deszczu, należy zapewnić sobie ochronę przed zimnem i wilgocią, jak również dobrą widoczność.
    Zdjęcie: Evanto Elements
    Autor: Joanna Plech