Data publikacji:

Dogtrekking dla początkujących. Jak zacząć i co kupić?

Uwielbiasz długie spacery ze swoim czworonogiem? Jeśli tak, masz już podstawy do uprawiania dyscypliny, jaką jest dogtrekking, czyli trekking z psem. Ta aktywność niesie ze sobą całe mnóstwo korzyści, zarówno dla psa, jak i jego właściciela. Dziś podpowiadamy, jak przygotować się do dogtrekkingu, by był on radością dla was obojga!
Dogtrekking

Dogtrekking – idealna forma aktywności dla właścicieli psów

Dogtrekking to nic innego jak trekking z psem – aktywność, którą właściciele czworonogów uprawiają najczęściej w górach, lasach, ale także w miejskich parkach czy rezerwatach przyrody. Może być to spokojny marsz lub nawet bieg. Dogtrekking stał się na tyle popularny, że w wielu miejscach organizowane są zawody dla psów oraz właścicieli. Ich celem jest pokonanie konkretnej trasy w jak najkrótszym czasie.
Dogtrekking to forma aktywności, którą uprawiać mogą wszystkie psy z wyjątkiem typowych kanapowców. Jeśli twój pupil lubi się ruszać, jest zdrowy i chętnie wybiera się na długie spacery, najpewniej nie trzeba będzie go długo zachęcać do wspólnego wędrowania. Dogtrekking to nie tylko sport, ale także forma spędzania czasu, która pozwoli ci wzmocnić więź łączącą cię z psem.

Dogtrekking – korzyści dla psa

Dogtrekking to aktywność wskazana dla większości psów. Żwawe spacery, a nawet biegi przysłużą się kondycji fizycznej, zdrowiu stawów oraz układu krwionośnego zwierzaka. Mało tego, dogtrekking może być sposobem na zgubienie zbędnych kilogramów, jeśli psiak tego wymaga. Wreszcie, wspólny trekking bez wątpienia zbliży was do siebie i sprawi, że nauczycie się sprawnej współpracy w różnych sytuacjach.

Dogtrekking – korzyści dla właścicieli psów

Ty również wyciągniesz z dogtrekkingu wiele dobrego – nie trzeba chyba tłumaczyć, że umiarkowana aktywność fizyczna, jaką są spacery czy marszobiegi, okaże się zbawienna dla twojego organizmu. Dogtrekking można z łatwością dopasować do aktualnej kondycji zarówno człowieka, jak i psa, przez co nie musi być on meczący. Jeśli nie masz aktualnie najlepszej formy, zacznij po prostu od krótszych, łatwiejszych tras.

Dogtrekking. Jak zacząć?

Jeśli zainteresował cię temat dogtrekkingu, pora zastanowić się, od czego zacząć. Na szczęście ta dyscyplina nie wymaga długotrwałych przygotowań.

Wybierz odpowiednie miejsce

Pierwszym krokiem powinno być określenie, gdzie będziecie spacerować. Dogtrekking można uprawiać na górskich szlakach, ale także pagórkowych terenach parków czy rezerwatów przyrody. Nie musisz wyjeżdżać daleko, by cieszyć się tą aktywnością – po prostu sprawdź, jakie warunki oferuje twoja okolica. Pamiętaj także o dopasowaniu trudności terenu do kondycji swojej oraz swojego psa.

Przygotuj siebie i swojego zwierzaka

Przed dogtrekkingiem zarówno ty, jak i twój pies powinniście być wypoczęci. Wskazany jest również energetyczny, lecz lekkostrawny posiłek. Sprawdź pogodę na dany dzień oraz przygotuj ekwipunek dla siebie i zwierzaka. Co powinieneś zabrać? O tym opowiemy za chwilę!

Rozpocznij od krótkich tras

Na pierwszy dogtrekking nie przeznaczaj zbyt wiele czasu – zacznij od krótkich i łatwych tras, abyście ty i twój czworonóg mogli stopniowo zaznajamiać się z nową formą spędzania czasu.

Co kupić do dogtrekkingu? Akcesoria dla psa i właściciela

Czy dogtrekking wymaga szczególnego ekwipunku? Co kupić przed pierwszą wyprawą? Sprawdź, jakie akcesoria przydadzą się wam podczas wspólnych przygód.

Szelki i smycz dla psa

Najważniejsze akcesoria dla psa, który będzie uprawiać dogtrekking, to dobrze dopasowane szelki i smycz. Szelki są zdecydowanie lepszym wyborem niż obroża, ponieważ nie powodują nieprzyjemnego uczucia ciągnięcia i nie uciskają szyi zwierzaka. W gwałtownych sytuacjach pozwolą ci także zachować lepszą kontrolę nad psem. Co się tyczy smyczy, upewnij się, że jest ona przeznaczona do łączenia ze specjalnym paskiem. Najlepszym wyborem okaże się smycz w formie cienkiej, regulowanej linki.

Pas do dogtrekkingu

Właściciel psa powinien zaopatrzyć się w pas, do którego będzie mocowana elastyczna smycz psa (podobny do tego, który stosuje się w canicrossie). Dzięki pasowi pies będzie trzymać się blisko ciebie, a ty przez cały czas będziesz mieć wolne ręce.

Saszetka na przysmaki i wodę

Aby pies czerpał z trekkingu radość i satysfakcję, podczas wyprawy nie może zabraknąć mu żywności i wody. Zabierz ze sobą ulubione smaczki pupila w szczelnej saszetce oraz turystyczną butelkę na wodę dla psa.

Odpowiednie buty i odzież

Zadbaj o właściwy ubiór, dopasowany do warunków atmosferycznych i specyfiki trasy. Szczególnie ważne są buty z wydatnym bieżnikiem, który zapobiegnie poślizgnięciu się. Ponadto warto włożyć długie spodnie chroniące nogi przed krzewami. Pamiętaj, że twoje ubrania powinny być przewiewne i szybko odprowadzające wilgoć.

Akcesoria

Zwłaszcza w miejscach takich jak góry, pogoda bywa kapryśna. Na dogtrekking zabierz ze sobą niewielki lekki plecak, do którego włóż kurtkę przeciwdeszczową oraz wodoodporną odzież dla psa. Zabierz także wodę, przekąski, kompas i małą, podręczną apteczkę. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w telefon z powerbankiem oraz mapę najbliższej okolicy.

Dogtrekking – sport, który buduje relacje!

Jeśli chciałbyś spędzać czas ze swoim psem nieco bardziej aktywnie, dogtrekking to idealne rozwiązanie. Spacery i marsze po naturalnych terenach pomogą zwalczyć stres i nudę, poprawią kondycję oraz sprawią, że ty i twój zwierzak poznacie się jeszcze lepiej.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech