Data publikacji:

Łowienie ryb na spinning, czyli jak łowić ryby na spinning?

Spinning pozostaje jednym z najpopularniejszych rodzajów wędkarstwa w naszym kraju. Łowienie ryb na spinning wymaga jednak odpowiedniej techniki, a także sprzętu, akcesoriów oraz przynęt. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje na jego temat.
Łowienie ryb na spinning
Wędkarstwo spinningowe to popularna metoda sportowego oraz amatorskiego połowu ryb drapieżnych, takich jak szczupaki, okonie czy sandacze. Wymaga ona specjalnej, acz względnie łatwej do opanowania techniki zarzucania przynęty. W wielu przypadkach łowienie ryb na spinning będzie skuteczne również wówczas, gdy poszukujemy ryb odżywiających się roślinami oraz małymi bezkręgowcami. Do wędkowania spinningowego potrzebne będą nam: dedykowane wędzisko, kołowrotek oraz kilka typów przynęt.

Na czym polega łowienie ryb na spinning?

Zasada łowienia ryb na spinning jest dość nieskomplikowana. Rybak nieustannie i naprzemiennie zarzuca i ściąga przynętę, czekając na to, aż zainteresuje się nią ryba. Równocześnie przy pomocy ruchów wędki może wykonywać drobne ruchy symulujące zachowanie osłabionej lub rannej ryby, będącej idealnym celem dla naszego poszukiwanego drapieżnika. Skuteczne zachęcenie ryb tym sposobem wymaga oczywiście wprawy i doświadczenia, różne gatunki będą reagować najlepiej na przynęty zachowujące się w nieco inny sposób oraz przebywające na rożnych głębokościach wody.
O sukcesie połowu decyduje tu również rodzaj wybranej przynęty, w spinningu używa się bowiem trzech typów sztucznych przynęt (gumy, blaszki i woblery), z których część budową stara się jak najbardziej realistycznie odzwierciedlić wygląd rybek, na które polują drapieżniki.

Jaki sprzęt do wędkarstwa spinningowego?

Wędki używane w łowieniu na spinning są dość krótkie, ich długość wynosi zazwyczaj od 1,8 do 3,3 m. Kołowrotek dopasowany jest do żyłki lub plecionki, odpowiadającej grubością poszukiwanemu gatunkowi ryb. Zwłaszcza ta druga jest zalecana do spinningu, ze względu na swoją sztywność oraz mniejszą średnicę.
W łowieniu spinningowym korzystamy przede wszystkim ze sztucznych przynęt w trzech typach.
Woblery
Woblery to wykonane z drewna lub plastiku imitacje larw, owadów lub rybek wielu różnych gatunków. Najdroższe przynęty tego typu to wręcz małe dzieła sztuki, przypominające do złudzenia swoje żywe odpowiedniki. Sklepy wędkarskie oferują niezwykle bogaty wybór kolorów i kształtów woblerów, które często tworzone są z myślą o zbawieniu konkretnych gatunkach. Woblery różnią się pomiędzy sobą także głębokością, na jaką się zanurzają, oraz sposobem zachowania w wodzie.
Błystki
Niezwykle proste przynęty wykonane z metalu lub plastiku, które zakończone są haczykiem. Składają się one z przykuwającej wzrok ryby błyszczącej płytki, której często towarzyszą również dodatki, takie jak np. koraliki. Ze względu na ruchy, jakie wykonują w wodzie, przynęty tego typu dzielimy na obrotowe lub wahadłowe.
Gumy
Są to przynęty wykonane z silikonu lub gumy, które poza rybkami mogą naśladować larwy, owady oraz np. kijanki. Zanurzone w wodzie szybko się poruszają, kusząc znajdujące się w pobliżu ryby.

Typy wędkarstwa spinningowego

Istnieją w sumie cztery typy spinningu wędkarskiego, które różnią się wielkością stosowanych przynęt oraz długością wędki, co bezpośrednio przekłada się na rodzaj łowionych ryb.
Spinning lekki
W spinningu lekkim używa się przynęt o masie od 3 do około 10 gramów, a także krótkiego wędziska o długości od 1,8 do 2,5 metra oraz lekkiego i niewielkiego kołowrotka o dużej pojemności i bardzo cienkiej żyłki lub plecionki. Lekki spinning wymaga doświadczenia i sprawdzi się np. w małych rzeczkach i strumieniach, gdzie łowimy pstrągi, klenie czy okonie.
Spinning średni
Najpopularniejszy typ łowienia ryb na spinning. W tym przypadku używa się przynęt o wadze od 10 do 30 gramów oraz wędziska o długości 2,1-2,7 metra, kołowrotka o średnie wielkości, a także wytrzymałej żyłki lub plecionki, która dostosowana jest do konkretnej ryby. Idealny do wędkowania na jeziorach i rzekach, zarówno z brzegu, jaki i z łodzi, w poszukiwaniu szczupaków i innych pospolitych gatunków.
Spinning ciężki
Spinning przystosowany do łowienia największych okazów ryb, takich jak sumy czy duże szczupaki, głównie z brzegu oraz z łodzi na jeziorach lub stawach. Stosowana tu przynęta waży od 30 do nawet 70 gramów, a wędki mogą mieć nawet ponad 3 metry długości. Niezbędna jest tu również gruba i wytrzymała żyłka.
Spinning ultralekki
Kompletne przeciwieństwo spinningu ciężkiego, w którym przynęta waży od 0,5 do 3 gramów, jest ona sparowana z najmniejszymi kołowrotkami obsługującymi bardzo cienkie żyłki lub plecionki. Lekki spinning sprawdza się podczas połowów w płytkich strumieniach i zbiornikach wodnych, choć w rękach doświadczonych wędkarzy sprawdza się też w większych rzekach lub jeziorach.

Kiedy można łowić na spinning?

Wielu wędkarzy zainteresowanych spinningiem zadaje sobie pytanie, kiedy można łowić na spinning? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od gatunku ryby, na jaki mamy zamiar zapolować. Okresy ochronne poszczególnych ryb zależą od decyzji lokalnych oddziałów Polskiego Związku Wędkarskiego, a także Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska. Po aktualne informacje powinniśmy więc kierować się na strony internetowe tych instytucji.