Data publikacji:

Trail running, czyli bieganie w terenie: na czym polega?

Trail running to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która w ostatnich latach zdobywa serca coraz większych rzeszy osób. To idealny sport dla miłośników biegania i obcowania z przyrodą. Jeśli chcesz połączyć te dwie rzeczy, możesz mieć pewność, że trail running to coś w sam raz dla ciebie. Sprawdź, jak się przygotować do pierwszego biegu oraz jakie trasy warto wybierać!
trail running

Czym jest trail running?

Trail running to odmiana biegania, która skupia się na pokonywaniu różnorodnych, naturalnych tras terenowych. Biegacze trailowi zamiast asfaltu czy chodników wybierają ścieżki leśne lub górskie, a nawet pagórkowate pola. Trail running, zwany też czasem bieganiem crossowym, zdobywa ogromną popularność głównie dlatego, że w odróżnieniu od klasycznego joggingu zapewnia mocny kontakt z naturą oraz wspaniałe widoki.

Bieganie w terenie – jakie niesie korzyści?

Bieganie trailowe to aktywność, która ma całe mnóstwo zalet. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
  • polepszenie kondycji fizycznej,
  • lepsze dotlenienie organizmu,
  • pozytywny wpływ na samopoczucie biegacza,
  • możliwość dopasowania trasy do indywidualnych wymagań,
  • szansa na obcowanie z naturą,
  • wspaniałe widoki.
  • Kto może uprawiać trail running?

    W odróżnieniu od biegania po parku czy mieście, trail running wymaga od biegacza więcej zaangażowania, bowiem „dzikie” ścieżki bywają strome i nierówne. Jest to więc dyscyplina przeznaczona dla osób, które mają choć minimalne doświadczenie w joggingu. Nie musisz jednak wyróżniać się ponadprzeciętną formą: nawet jeśli nie jest ona szczytowa, wystarczy dopasować właściwą trasę, a trail running z całą pewnością będzie dla ciebie przyjemny. Zacznij na przykład od biegania po pobliskim lesie. Ci bardziej doświadczeni biegacze mogą podjąć się trudniejszych wyzwań w postaci biegów po górach czy ekstremalnych terenach.

    Trail running – przeciwwskazania

    Mimo że trail running, jak każda aktywność, może przynosić wiele korzyści, istnieją pewne przeciwwskazania do jego uprawiania. Z tej aktywności powinny zrezygnować:
  • osoby z problemami sercowo-naczyniowymi,
  • osoby z chorobami kości i stawów,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z dużą nadwagą.
  • Jeśli nie masz pewności, czy trail running to aktywność dla ciebie, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Wykonanie podstawowych badań powinno pomóc w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.

    Trail running – jaką trasę wybrać?

    Wiesz już, że trail running to bieganie w pięknych okolicznościach przyrody. Jak wiadomo, w Polsce nie brakuje wspaniałych terenów, których uroki sprzyjają uprawianiu aktywności fizycznej. Zwolennicy trail runningu najchętniej wybierają tereny górskie.

    Bieganie po górach

    Bieganie po górach to wyzwanie nawet dla dość zaawansowanych biegaczy. Wymaga ono nie tylko kondycji fizycznej, ale także umiejętności poruszania się w trudnym terenie. Wybierając się na górską trasę, warto dobrze poznać jej specyfikę oraz poziom trudności.
    W polskich górach znajduje się wiele malowniczych tras, idealnych do uprawiania trail runningu. Poniżej kilka przykładów miejsc, które są szczególnie popularne wśród biegaczy terenowych:
  • Bieszczady – Połonina Wetlińska
  • Połonina Wetlińska to obszar oferujący zarówno łagodniejsze, jak i bardziej wymagające trasy. Biegacze tutaj mogą cieszyć się pięknym widokiem na Bieszczady i unikatową przyrodą.
  • Tatry – Dolina Kościeliska
  • Dolina Kościeliska w Tatrach to doskonałe miejsce dla biegaczy, którzy chcą połączyć terenowe bieganie z imponującym krajobrazem górskim. Trasy w okolicy są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Znajdzie się coś w sam raz dla nowicjuszy oraz bardziej zaawansowanych biegaczy crossowych.
  • Karkonosze – Szklarska Poręba
  • Szklarska Poręba w Karkonoszach oferuje wiele tras o różnym stopniu trudności, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.
  • Beskidy – Szczyrk
  • Szczyrk w Beskidach to kolejne atrakcyjne miejsce dla miłośników trail runningu. Biegi wokół Szczyrku umożliwiają odkrywanie uroków beskidzkich lasów i pagórkowatych terenów. To bardzo dobre miejsce dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z biegami terenowymi.
  • Góry Świętokrzyskie – Święty Krzyż
  • Okolice Góry Święty Krzyż oferują biegaczom nie tylko trasy wśród górskich szczytów, ale również malownicze ścieżki prowadzące przez lasy i doliny.
  • Pieniny – Trzy Korony
  • Trzy Korony w Pieninach to miejsce o bardzo charakterystycznym krajobrazie. Biegacze mogą tu pokonywać trasy z widokiem na Dunajec i Sokolice.
  • Sudety – Góry Stołowe
  • Góry Stołowe to obszar o niepowtarzalnej rzeźbie terenu. Biegi wokół Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał sprawią, że poczujesz się jak w skalnym labiryncie.

    Bieganie trailowe po lesie

    Dla początkujących biegaczy idealnym miejscem może być las. Trasa o równomiernym nachyleniu, cień drzew i zmienne nawierzchnie pozwalają stopniowo przyzwyczajać się do terenowego biegania. Trzeba jednak pamiętać, ze nawet z pozoru lekkie leśne trasy są trudniejsze niż utwardzone drogi.

    Wyposażenie do trail runningu – co przygotować?

    Jeśli rozważasz rozpoczęcie trail runningu, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. O czym powinien pamiętać początkujący terenowy biegacz?

    Buty do trail runningu

    Najważniejszym elementem wyposażenia są buty do trail runningu. Muszą być lekkie, ale jednocześnie odporne na różnorodne warunki terenowe. Podeszwa powinna zapewniać dobrą przyczepność, a cholewka chronić stopę przed drobnymi kamieniami czy korzeniami. Warto wybrać model z usztywnieniem w okolicach kostki, który zmniejszy ryzyko kontuzji.

    Odzież

    Wybierając odzież do trail runningu, warto postawić na lekkie, oddychające materiały, dostosowane do warunków atmosferycznych. Podstawą twojego zestawu do biegania mogą być koszulka i legginsy sportowe. Pod ręką warto mieć lekką kurtkę softshell, która przyda się w przypadku deszczu.

    Akcesoria

    Wybierając się na trail running w terenie, koniecznie zabierz ze sobą lekki plecak, w którym pomieścisz dodatkowe akcesoria. Warto mieć pod ręką przekąski (takie jak batony energetyczne, żywność ekspandowana), butelkę z wodą, podstawowe środki pierwszej pomocy. Weź ze sobą również telefon z powerbankiem, latarkę oraz kompas. W przypadku biegów górskich przydatne mogą okazać się kije trekkingowe.

    Trail running – weź udział w zawodach

    Trail running to aktywność, która błyskawicznie wciąga – nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrastają grupy zrzeszające fanów tego sportu, a także zawody, w których biegacze trailowi mogą się zmierzyć. Do popularniejszych wyścigów w trail runningu zaliczamy Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, Bieg 7 Dolin w Tatrach czy też Bieg Sokoła w Pieninach. Jeśli więc lubisz trail running i chcesz poczuć nutkę zdrowej rywalizacji, nie pozostaje nic innego, niż zapisać się i spróbować swoich sił!

    Trail running – aktywność w zgodzie z naturą

    Trail running to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również wspaniała możliwość obcowania z naturą. Bez względu na poziom zaawansowania, każdy może znaleźć odpowiednią trasę dla siebie, zadbać o formę, a przy okazji cieszyć się fantastycznymi widokami. Pamiętaj o właściwym przygotowaniu, a trail running z całą pewnością wejdzie ci w krew!
    Zdjęcie: Evanto Elements
    Autor: Joanna Plech