Data publikacji:

Moon Board - inna przygoda ze wspinaczką

Co może dać pasja połączona z frustracją? Coś niesamowitego! Jeśli jesteś pasjonatem wspinaczki i szukasz coraz to nowych wyzwań, to na pewno pokochasz Moon Board. 

Czym jest Moon Board? To rodzaj treningu dla wspinaczy, który przeprowadzany jest na sztucznej ściance. Ale nie jest to zwykła, pionowa ścianka wspinaczkowa. Jej forma jest dość specyficzna...

Wszystko zaczęło się w późnych latach 80. XX wieku. Do głosu dochodziło nowe, młode pokolenie wspinaczy. Wśród nich wyróżnili się Jerry Moffatt i Ben Moon - twórca Moon Boardu. Młodzi pasjonaci wspinaczki byli zawiedzeni tym, jak niewielkie możliwości treningowe dawano im w owym czasie. Dotyczyło to przede wszystkim dostępu do satysfakcjonujących ścianek w zadaszonych miejscach. Zaczęli więc eksperymentować i tworzyć własne w prywatnych domach.

Ścianka w jednym ze szwedzkich klubów wspinaczkowych (źródło: http://www.orebroklattergym.se)

Ben Moon był pierwszym, który opracował rozwiązanie pasujące do niewielkich przestrzeni. W swoim domu mógł wygospodarować miejsce jedynie w niskiej, niezbyt obszernej piwnicy. Nie było mowy o wspinaniu się wzwyż. Wpadł na pomysł: ścianka wspinaczkowa odchylająca się od ściany. Dzięki temu uzyskał płaszczyznę o wystarczającej powierzchni i stopniu trudności, gwarantującą wysoką intensywność treningu. Z czasem coraz więcej wspinaczy zaczęło budować ścianki we własnych domach. Powstawały kolejne pomysły na problemy rozwiązywane przez trenującego, warianty tras. Dyscyplina rozwinęła się i zyskała uznanie na całym świecie.

Źródło: http://www.dpmclimbing.com

Moon Board to bardzo dobra opcja dla osób, które chcą poprawić kondycję, wzmocnić swoje ciało i ręce (niezwykle ważne podczas wspinaczki). Ścianka odchyla się od ściany pod kątem 40 st., przez co ćwiczenia jeszcze mocniej angażują mięśnie i ścięgna palców. Zaletą tej dyscypliny jest możliwość zaadaptowania jej w prawie każdym domu. Ściankę można zbudować samodzielnie (instrukcję znajdziesz TUTAJ). Pełny program treningowy przewiduje dodatkową aktywność wzmacniającą całe ciało i poprawiającą wydolność organizmu. Metoda Moon Board przygotowała grupę jednych z najsilniejszych wspinaczy.