Data modyfikacji:

Mapa turystyczna Polski. Jak wybrać i jak korzystać z mapy?

Mapa turystyczna Polski to rzecz, którą powinien mieć każdy miłośnik podróży po naszym kraju. Zawiera opisy szlaków, atrakcji turystycznych, a także informacje o ukształtowaniu terenu. Jak wybrać mapę turystyczną Polski? Jak z niej korzystać? Sprawdź w artykule!

Polecamy: Gdzie na weekend w Polsce?

mapa turystyczna

Jak korzystać z mapy turystycznej?

Mapa turystyczna Polski – co to jest?

Szukasz dobrej mapy turystycznej Polski, dzięki której będziesz mógł planować ciekawe wycieczki po kraju? Tego rodzaju mapa to obowiązkowy element wyposażenia każdego podróżnika. Składa się ona z warstwy topograficznej oraz turystyczno-krajoznawczej i zawiera wszelkie przydatne informacje, których może szukać turysta.

Mapa turystyczna Polski powinna zawierać następujące elementy:

  • ukształtowanie terenu, np. w formie poziomic (niziny, wyżyny, góry, doliny),
  • rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne,
  • znakowane szlaki turystyczne, spacerowe, edukacyjne (zarówno piesze, jak i rowerowe),
  • parki narodowe i rezerwaty przyrody,
  • ważne zabytki, muzea i inne punkty orientacyjne w regionie,
  • obiekty rekreacyjne (np. parki wodne, parki rozrywki),
  • hotele, campingi, restauracje, pensjonaty, schroniska itp.,
  • stacje kolejowe oraz ważne przystanki autobusowe.

Klasyczna mapa turystyczna ma zwykle dwie strony. Na jednej z nich znajduje się właściwa mapa, na drugiej zaś umieszczona jest legenda, opisy ważniejszych zabytków i inne informacje turystyczne. Czasem jednak mapa może znajdować się na obydwu stronach arkusza.

Sprawdź również, jakie polskie szlaki górskie warto pokonać.

Mapa turystyczna Polski – jak zaplanować trasę?

Jak zaplanować trasę na mapie turystycznej Polski lub danego regionu? Najpierw musisz zorientować się, w jakiej skali przygotowana jest mapa. Im mniejsza skala, tym dokładniejszy plan. Mapy turystyczne są sporządzane zwykle w skali 1:50000. Oznacza to, że 1 cm na mapie równa się 500 m w terenie. Rzadziej stosowane są skale 1:60000 lub 1:70000. Nieco bardziej szczegółowe mapy turystyczne mogą mieć skalę 1:30000 lub 1:25000.

Gdy już sprawdzisz, jaką skalę ma twoja mapa turystyczna, możesz przejść do planowania trasy. Znajdź na mapie punkty, które chcesz odwiedzić i drogę, którą chcesz przebyć danego dnia. Następnie za pomocą linijki lub cyrkla odmierz odległość między punktami A i B, i porównaj ją ze skalą mapy.

Przykładowo, wybrana trasa na mapie ma 10 cm, a podziałka wynosi 1: 50000. Jeśli 1 cm na mapie odpowiada 500 m w terenie, w takim razie 10 cm na mapie będzie równać się 5000 m w terenie. Wybrana trasa w rzeczywistości ma więc 5 km. W podobny sposób odmierz odległości pomiędzy pozostałymi punktami na mapie turystycznej.

Dużym ułatwieniem w użytkowaniu mapy turystycznej Polski są oznaczenia szlaków. W przewodnikach oraz w internecie bez problemu znajdziesz informacje, jaką długość ma wybrany szlak. Nie musisz więc samodzielnie liczyć długości trasy z linijką w ręku.

W Polsce szlaki turystyczne oznacza się kolorami. Wbrew obiegowej opinii, kolory szlaków nie mają nic wspólnego z ich trudnością. Zwykle oznacza się je następująco:

  • szlak czerwony – główny szlak w regionie, zwykle jest długi i prowadzi przez najciekawsze punkty w okolicy,
  • szlak niebieski – szlak długodystansowy,
  • szlak zielony – krótki szlak prowadzący do konkretnej lokalizacji,
  • szlak czarny – krótki szlak łącznikowy,
  • szlak żółty – nieco dłuższy od czarnego szlak łącznikowy lub dojściowy.

Podsumujmy więc wszystko. Aby zaplanować trasę na mapie turystycznej Polski, najpierw musisz podjąć decyzję, jakie miejsca chcesz odwiedzić. Pomoże ci w tym legenda umieszczona na mapie wraz z opisem charakterystycznych miejsc. Następnie możesz wybrać, jakim szlakiem będziesz podążać lub połączyć kilka szlaków i obliczyć ich długość, korzystając ze skali mapy i linijki.

Mapa turystyczna Polski – jak wybrać?

Jak wybrać najlepszą mapę turystyczną Polski? Zwróć uwagę na kilka ważnych elementów. Najistotniejszym z nich jest szczegółowość mapy. Sprawdź, jakie miejsca są na niej oznaczone, jak wygląda legenda i czy po drugiej stronie arkusza znajduje się opis ciekawych punktów i zabytków. Ważną kwestią jest również obecność niewielkiego planu miasta wraz z oznaczeniem sklepów, parkingów, przystanków autobusowych i innych ważnych miejsc.


Zwróć uwagę na to, czy na mapie oznaczone są kolorami szlaki turystyczne oraz czasy ich przejścia. To znacznie ułatwienie dla podróżnika. Kolejną ważną kwestią jest stopień odwzorowania terenu. Mogą to być poziomice lub np. oznaczenia kolorystyczne. 

Sprawdź także, czy wybrana mapa turystyczna Polski jest czytelna. Nie chcesz przecież męczyć się, próbując odszyfrować, co autor miał na myśli. Kolejną powiązaną z tym kwestią jest jakość wykonania mapy. Powinna przetrwać w plecaku długie wędrówki.

Nie zapomnij również sprawdzić daty wydania wybranej mapy turystycznej. Stara mapa z lat 90. może wygląda ciekawie i oldschoolowo, ale informacje na niej zawarte mogą być dość przestarzałe. Hotele, restauracje, a nawet trasy szlaków mogły bardzo się zmienić przez kilkadziesiąt lat.

Mapa turystyczna Polski – laminowana czy papierowa?

Jaką mapę turystyczną Polski wybrać – laminowaną czy papierową? Pierwsza opcja jest znacznie bardziej trwała i wytrzymała. Bez problemu można ją złożyć, ponadto jest wodoodporna. Jej wadą natomiast jest wyższa cena oraz nieco mniejsza poręczność.

Mapa papierowa to propozycja tania, poręczna i oldschoolowa. Niestety jednak nie jest wodoodporna, ponadto często trudno jest ją złożyć, a także korzystać z niej podczas deszczu czy wiatru.

Mapa turystyczna Polski – podział na regiony

Zamiast dużej mapy turystycznej Polski, najlepiej zaopatrzyć się w małe mapki z podziałem na regiony. W internecie znajdziesz ich mnóstwo, np. mapa turystyczna Tatr, mapa turystyczna Bieszczad, mapa turystyczna Wybrzeża Bałtyku czy mapa turystyczna Mazur. Wybierz tę, która potrzebna ci będzie w podróży lub kup od razu wszystkie i ruszaj na wycieczkę!

Autorka: Olga Wacholc