Data publikacji:

Longboard: aktywnie poza domem

Wśród wielu popularnych dzisiaj sportów zdecydowanie wyróżnia się longboard. Pozwala on na niespotykaną dowolność i różnorodność techniki. Jako nowa dyscyplina pozostawia duże pole do popisu dla kreatywności i wyobraźni. Znajdź coś dla siebie - chwyć deskę i odkrywaj jeszcze więcej.

Zdjęcie wyróżniające, autor: Mat Olszowy

Longboard to nie tylko deska, kółka i tracki. To pasja, niesamowita prędkość, pełna adrenaliny zabawa. Ale to przede wszystkim ludzie i wspólny widok zachodzącego słońca podczas wypraw w góry.

Każda kobieta ma czasem potrzebę odstawienia lakierów do paznokci, związania włosów, wrzucenia na siebie dresów i odizolowania się od świata. Każdy facet ma czasem ochotę wyłączyć komputer, wyłączyć telewizor, wyłączyć silnik. Na longa mogą wyjść razem.

Longboard wywodzi się z Kalifornii. W pewnym momencie fale przestają wystarczać i swoją pasję chcemy przenieść na asfalt. W odróżnieniu od deskorolki  długa deska daje nam stabilność, specjalne koła umożliwiają większą prędkość, a dzięki trackom łagodniej pokonuje się asfaltowe nierówności.

fot. Mat Olszowy

W Polsce longboard to nie tylko moda na aktywnie spędzany czas, ale także szybki środek transportu, bardziej ekscytujący i widowiskowy od roweru. Rozwijanie dużych prędkości po prostej powierzchni (cruising) to tylko jedna strona medalu. Zaangażowanie i wyobraźnia osób jeżdżących na desce umożliwiła powstanie sieci podkategorii. Najbardziej popularne style jazdy to:

  • dancing - czyli sekwencja kroków, koordynacja, równowaga na desce

  • downhill - czyli połączenie slide'ów (ślizgów) z  osiąganiem znacznie większych prędkości niż na zwykłej deskorolce

  • freestyle - czyli triki, jak w skateboardingu (m.in. flipy, graby, manuale)
  • Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat longboardu, to śledź kolejne wpisy. W następnej odsłonie opowiemy o ulubionych miejscach longboardzistów.

    Autor: Karolina