Pozwala śledzić takie parametry, jak prędkość, dystans, czas jazdy czy ilość spalonych kalorii, dlatego może być doskonałym sposobem na monitorowanie postępów dla wyczynowców, jak i sprawdzaniem własnych możliwości w przypadku osób rekreacyjnie jeżdżących na rowerze. Radzimy, na co zwrócić uwagę kupując licznik rowerowy.
Licznik rowerowy montuje się na kierownicy, a towarzyszące mu czujniki magnetyczne na szprychach w przednim kole oraz widelcu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tego gadżetu – przewodowy i bezprzewodowy. W pierwszym przypadku komunikacja między elementami urządzenia odbywa się poprzez kabel, w drugim wykorzystywane są fale radiowe lub cyfrowa transmisja danych, a model pracuje na bateriach. Licznik rowerowy przewodowy jest tańszy i dokładniejszy niż wersja bezprzewodowa (np. możliwość zakłóceń magnetycznych), ale źle zamontowany (np. odstający kabel) może przeszkadzać w jeździe.
Ważnym kryterium doboru licznika rowerowego są Twoje oczekiwania. Jeśli jeździsz rekreacyjnie, wystarczy Ci model z zegarem pokazujący takie parametry jak dystans trasy i aktualna prędkość. Nieco lepsze urządzenie pokaże też temperaturę, średnią prędkość i dystans całkowity (wszystkie nabite dotąd kilometry).
W przypadku wyczynowca potrzebne będą również bardziej zaawansowane funkcje, np. licznik kadencji, największa i średnia prędkość odcinka, odliczanie trasy, pomiar dla 2 rowerów oraz dodatki typu wysokościomierz, pulsometr, licznik spalania kalorii, stoper, stan baterii, automatyczny start/stop czy backup.
Ponieważ licznik rowerowy narażony jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, warto wybrać model, który będzie wodoodporny. Sprawdź również zakres temperatur, w jakich gadżet będzie w stanie normalnie pracować. Wybierz model o czytelnym wyświetlaczu i przekątnej 5-6 cm.
*Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie
Autor: Sylwia Stwora