Data publikacji:

Jaka kurtka zimowa damska w góry jest najlepsza?


Każdy, kto lubi aktywność na świeżym powietrzu, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnymi elementami odzieży są buty i kurtka. Szczególnie, jeśli wybieramy się tam, gdzie mogą nas zaskoczyć zmienne warunki atmosferyczne, śnieg i niska temperatura. Kurtka zimowa damska w góry powinna być ciepła, jednak nieprzesadnie, a ponadto odporna na wiatr i wilgoć oraz oddychająca. Jak wybrać kurtę na zimową wyprawę w góry, żeby zaspokoiła wszystkie potrzeby wymagającej kobiety?
kobieta

Kurtka jako jedna z warstw


Nie ulega wątpliwości, że kurtka zimowa damska w góry jest niezwykle ważnym elementem wyposażenia. Trzeba jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest również odpowiednie dobranie pozostałych warstw odzieży, żeby stworzyć całość idealnie dopasowaną do warunków panujących na szlaku. W czasie aktywności na powietrzu, szczególnie w wymagającym terenie, powinno się stosować ubiór wielowarstwowy. Najbliżej ciała powinna znaleźć się dobrej jakości bielizna termoaktywna, której zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i utrzymanie skóry suchej, nawet w czasie dużego wysiłku. Kolejna warstwa ma pomóc ocieplać ciało, może to być polar lub wełniany sweter. Dopiero na ten zestaw zakładamy kurtkę.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kurtki zimowe w góry?


Producenci prześcigają się w tworzeniu wciąż nowych modeli kurtek. Doskonale zdają sobie sprawę, że podróżnicy zwracają na ten element ubioru dużą uwagę, dlatego chcą sprostać ich oczekiwaniom. Stąd wielość krojów, różne rodzaje wypełnienia i materiały, a także rozmaite wygodne rozwiązania. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, zasobności portfela, warunków, jakich się spodziewamy w czasie wyprawy i wielu innych czynników. Są jednak parametry, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, dlatego przed zakupem trzeba zadać sobie kilka pytań.

Ocieplenie. Ważną kwestią jest, czy kurtka ma być ocieplana, czy stanowić jedynie barierę ochronną przed warunkami atmosferycznymi.

Rodzaj wypełnienia. W przypadku kurtek ocieplanych może to być naturalny puch lub materiały syntetyczne.

Planowany rodzaj aktywności. To do niej trzeba dopasować krój odzieży wierzchniej.

Kołnierz. Jaki rodzaj będzie dla nas najwygodniejszy?

Kaptur ocieplany lub nie.

Pozostałe udogodnienia: wewnętrzne mankiety, ściągacze, kieszenie zamykane na suwak i wiele innych.

Kurtka zimowa w góry damska – ocieplana czy nie?


Choć ocieplenie wydaje się często czymś oczywistym, kiedy wybieramy kurtkę zimową, nie zawsze jest konieczne. Co więcej, czasami może nam zaszkodzić. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli w chłodny dzień spędzamy wiele godzin na zewnątrz. To dlatego przy bardzo dynamicznych rodzajach aktywności lepiej zrezygnować z ocieplenia na rzecz innego rodzaju ochrony przed zimnem.
Jeśli zdecydujemy się na kurtkę zimową damską w góry ocieplaną, do wyboru będziemy mieć naturalny puch lub materiały syntetyczne. Obie wersje mają swoje plusy i minusy, które trzeba rozważyć przed zakupem.

Kurtka puchowa. Wypełniona jest najczęściej puchem kaczym lub gęsim, które sprawiają, że między warstwami materiału, w którym są zamknięte, gromadzi się dużo powietrza. Powietrze w naturalny sposób izoluje nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Taka kurta jest wyjątkowo lekka, ciepła i zajmuje bardzo mało miejsca. Tego typu odzież bardzo cenią wielbiciele naturalnych, tradycyjnych rozwiązań. Puchówka nie jest jednak wolna od wad. Pierwszą z nich jest sposób pozyskiwania puchu, skreślający produkty, które go zawierają z listy zainteresowań osób zwracających uwagę na dobrostan zwierząt. Kurtki puchowe są również zwykle bardzo drogie. Najczęściej wymienianą wadą jest natomiast duża wrażliwość puchu na wilgoć, co może okazać się bardzo dużym problemem.

Kurtka z puchem syntetycznym. Jest wolna od wymienionych wyżej wad. Po nasiąknięciu wodą izoluje nieco gorzej, jednak nadal spełnia swoje zadanie, a przede wszystkim nie ryzykujemy, że ulegnie pod wpływem wody zniszczeniu. Kurtka w góry damska zimowa ze sztucznym wypełnieniem będzie również niemal zawsze tańsza. Jej wadą jest natomiast nieco gorsza ochrona przed chłodem.

Harshell i softshell


Jeśli tam, gdzie się wybieramy, problemem będzie przede wszystkim duża wilgoć — deszcz lub śnieg, a dodatkowo silny wiatr, warto rozważyć kurtkę zimową damską w góry wyposażoną w membranę. Zadaniem kurtki typu hardshell jest zatrzymanie wody i wiatru z dala od ciała, co wydaje się rozwiązaniem idealnym w trudnych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że odzież wodoodporna wyposażona w membranę znacznie ogranicza przepływ powietrza, co może być dużym problemem, szczególnie w czasie dużej aktywności fizycznej. Hardshell zwykle nie jest ocieplany i wymaga założenia pod spód grubej drugiej warstwy. Istnieją jednak również modele kurtek zimowych ocieplanych wyposażonych w membranę, które również warto rozważyć, planując wyprawę w miejsce o wyjątkowo trudnych warunkach.
Czasami najlepszym rozwiązaniem nie będzie typowa ocieplana kurtka zimowa damska w góry ani hardshell. Jeśli jedziemy w góry, by jeździć na nartach biegowych lub uprawiać inny dynamiczny sport, a jednocześnie nie spodziewamy się dużych opadów, być może warto wybrać softshell. Ten wielofunkcyjny materiał ma wielu fanów, ponieważ jego właściwości sprawiają, że można się w nim czuć dobrze i komfortowo w bardzo zmiennych warunkach. Softshell jest lekki, bardzo elastyczny, chroni przed drobnym deszczem i wiatrem oraz zapewnia komfort cieplny przy umiarkowanie niskich temperaturach. Kurtki tego typu mogą jednak bardzo się od siebie różnić. Inne modele wybiera się na lato, inne na zimne pory roku. Te drugie są wyposażone w grubszą wewnętrzną warstwę ocieplająca i zwykle mają lepsze parametry, jeśli chodzi o ochronę przed wiatrem i deszczem.
Autor: Nina Nadybska