Spadochron – wynalazek, który miał ratować pilotów w obliczu katastrofy, a później umożliwiać desant żołnierzy z powietrza, dziś stał się jednym z symboli sportów ekstremalnych. Jeśli chcesz szybować będąc podczepionym do jedwabnej czasy, masz dwie możliwości – jednorazowy skok z instruktorem lub udział w profesjonalnym kursie.
Jeśli od zawsze marzyłeś o skokach ze spadochronem, ale nie wiesz, czy w krytycznym momencie, gdy musisz opuścić samolot, utrzymasz nerwy na wodzy, to wybór jednorazowego skoku pod okiem instruktora posłuży sprawdzeniu, czy ten sport jest rzeczywiście dla Ciebie. Czymś dalece innym jest bowiem oglądanie na YouTube skoków zarejestrowanych przez innych śmiałków od przeżycia tego na własnej skórze.
Skok z instruktorem dostarcza równie emocjonujących przeżyć, jak wykonanie go samodzielnie, ale różni się od solowego w istotnych szczegółach. Najważniejsza różnica zasadza się na tym, że przez cały czas będziesz przypięty do profesjonalisty za pomocą specjalnej uprzęży zwanej tandemem. To doświadczony spadochroniarz będzie operował linkami podczas opadania, on też w odpowiedniej chwili otworzy spadochron. Poza brakiem kontroli reszta doznań będzie jednak identyczna, jakbyś skakał samodzielnie. Jak wygląda skok w tandemie, bardzo popularny w roli tzw. aktywnego prezentu? Najpierw przejdziesz szkolenie, podczas którego zostaną Ci wyjaśnione podstawy działania spadochronu i technika skoku. Następnie przećwiczysz z instruktorem układ nóg, które musisz przyjąć podczas lądowania (w uproszczeniu: podkurczasz nogi w odpowiedni sposób i skoczek ląduje miękko za Ciebie). Nie musisz się martwić o dobór kombinezonu, gogli i spadochronu – zapewnia je aeroklub. Cały skok zazwyczaj wygląda następująco: szkolenie, dobór sprzętu, lot samolotem na wysokość ok. 4000 m (zajmuje około kwadransa), skok (swobodne opadanie przez ok. minutę, a następnie otwarcie spadochronu) i szybowanie w dół zakończone lądowaniem.
Jeżeli po jednym skoku zapragniesz podbić nieboskłon raz jeszcze, wówczas rozważ zapisanie się na pełny kurs spadochronowy. Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa lotnisko sportowe i aeroklub. Jeśli tak, to możesz być pewny, że odbywają się tam skoki spadochronowe, a w takim przypadku na pewno również kursy dla początkujących.
Warto zadzwonić i wypytać o szczegóły, a najlepiej pofatygować się osobiście. Do kursu nie będzie Ci potrzebny własny kombinezon i gogle, bowiem w tym przypadku też zapewni je klub. Podobnie ma się sprawa ze spadochronem: po skoku każdy sam go składa (zgodnie z wyuczona techniką), ale nie musisz go od razu kupować. To spory wydatek i profesjonalni skoczkowie zalecają, by zainwestować w niego już po wykonaniu minimum 50 skoków.
Szkolenie dzieli się na część teoretyczna, gdzie nauczysz się techniki opuszczania samolotu, lądowania, sterowania spadochronem oraz jego składania. Później odbywają się skoki z wieży treningowej, następnie z samolotu w tandemie z instruktorem, a na koniec już samodzielnie.
Kurs spadochronowy trwa zazwyczaj 2-3 miesiące, odbywa się w weekendy i zamyka się zwykle w wykonaniu do 10 skoków. Zalecane jest, aby przerwy między udziałem w zajęciach (czyli między skokami) były jak najkrótsze, bowiem ich wydłużenie generuje dodatkowy stres przed wyskokiem z lecącego samolotu. Po kursie otrzymasz certyfikat uprawniający Cię do wykonywania skoków w aeroklubie, gdzie ukończyłeś szkolenie, a osiąganie kolejnych pul skoków umożliwi Ci korzystanie z innych lotnisk.