Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: Segway Polo

Polo, jedna z najstarszych dyscyplin sportowych doczekała się już wielu modyfikacji. Zamiast konia, można korzystać z roweru, wózka golfowego, kajaku, samochodu czy nawet słonia (w Indiach). Coraz większe grono zwolenników zdobywa też Segway Polo.

Pierwsze starcie

Historia Segway Polo sięga lipca 2004 roku, kiedy to pierwszy oficjalny mecz z wykorzystaniem charakterystycznych, dwukołowych pojazdów elektrycznych rozegrali między sobą członkowie Bay Area SEG (Segway Enthusiasts Group). Jednak już rok wcześniej kuriozalny sport został zaprezentowany w połowie meczu futbolu amerykańskiego na stadionie drużyny Minnesota Wiking.

Amerykańska wariacja na temat tradycyjnego polo szybko zyskała spore grono zwolenników, dlatego też zdecydowano się ujednolicić zasady. Powołano też The International Segway Polo Association (ISPA), czyli międzynarodowe stowarzyszenie zarządzające grą w polo na segway'ach. Od 2006 roku rozgrywane są mistrzostwa świata w tej dyscyplinie – Woz Challenge Cup, a od 2010 roku - mistrzostwa Europy. Najwięcej zwolenników nietypowej rozgrywki jest w USA, Niemczech, Szwecji, Austrii, Barbadosie i Nowej Zelandii. Do miłośników Segway Polo należy m.in. Steve Wozniak, współzałożyciel firmy Apple.

Zasady Segway Polo

Reguły obowiązujące w tym kuriozalnym sporcie są niemal identyczne jak w tradycyjnym polo, z tym że miejsce koni zajmują segway'e. Rozgrywka toczy się na otwartym boisku o wymiarach 61 x 39 m. Na dwóch jego krótszych bokach mieszczą się bramki mające 2,4 m szerokości oraz 1,5 m wysokości. Na boisku znajdują się dwie drużyny liczące maksymalnie po 4 zawodników. Spotkanie składa się z czterech kwart, określanych mianem czakerów (chukkers). Każda trwa 8 minut. 

Celem rozgrywki jest zdobycie większej liczby bramek niż przeciwnik. Do gry używa się piłki z włókien syntetycznych o średnicy 7,6-8,9 cm i wadze 120-135 gram. Można ją uderzyć specjalnym kijem wyglądającym jak młotek z długą rączką. Jego długość zależy od preferencji zawodnika – ma od 50 do 53 cali. Piłkę można odbijać za pomocą kija, dowolnej części ciała lub segway'a, jednak bramki są zaliczane jedynie w przypadku, gdy użyto kij.

Autor: Sylwia Stwora