Data publikacji:

Kupujemy pierwsze rękawice bokserskie

Nawet amatorskie uprawianie boksu wymaga – oprócz kondycji fizycznej, umiejętności i odrobiny talentu – odpowiedniego sprzętu. Dobre rękawice to podstawa. Wybór odpowiedniej pary może sprawić problemu początkującemu bokserowi, dlatego podpowiadamy, o co pytać i jakich rękawic szukać w sklepach sportowych.

Chociaż dyscyplina sportowa, w której dwóch zawodników staje naprzeciw siebie i zadaje ciosy pięściami, narodziła się już w czasach starożytnych, to dopiero pod koniec XIX wieku bokserzy zaczęli używać rękawic podczas walk. Wcześniej stosowano je tylko w ramach ćwiczeń. Dziś poważne uprawianie tego sportu bez odpowiednich rękawic (a także innego sprzętu: butów, ochraniaczy, worków treningowych) trudno sobie wyobrazić.

Przeznaczenie rękawic

Pamiętaj, że nie ma uniwersalnych rękawic bokserskich, a nawet jeśli jakaś para jest reklamowana takim hasłem to możesz być pewien, że nie będzie się ona nadawała do niczego. Rozróżniamy rękawice do sparingów, przeznaczone do ćwiczeń z gruszką lub workiem treningowym oraz meczowe. Różnice między nimi są dość znaczące. Para używana do sparingów cechuje się większą częścią uderzeniową. Takie rękawice lepiej chronią dłonie zawodnika, ale też są miękkie, więc zadają mniej bolesne ciosy sparingpartnerowi. Ponadto są masywniejsze, co pomaga w osłanianiu się przed wyprowadzanymi przez niego uderzeniami. Rękawice sparingowe nie będą się sprawdzać w treningu z workiem i innymi przyrządami. Do niego opracowano tzw. piąstówki, które są o wiele lżejsze i mają mniejszą powierzchnię uderzeniową. Dłoń w nich jest dobrze chroniona, a przy tym mniej się męczy. Rękawice do zawodów stanowią wypadkową odmian treningowych i wyróżniają się tym, że bokserzy w ringu muszą mieć parę o takim samym rozmiarze.

Rozmiar 

To następna ważna kwestia, którą należy się kierować przy wyborze rękawic. Rozmiar rękawic bokserskich to w istocie ich waga. Podawana jest w uncjach (oz) – jedna taka jednostka masy to 28,4 gram. Rozmiary rękawic wahają się od 6 do nawet 20 uncji. Lżejszych używa się do ćwiczeń ze sprzętach, a cięższych do sparingów, przy czym zazwyczaj kobiety powinny wybierać rękawice w rozmiarze 10 – 12 oz, a mężczyźni 14 – 16 oz. Rozpiętości wynikają z konieczności uwzględnienia wielkości dłoni zawodnika. W Polsce do zawodów używa się rękawic o rozmiarze (wadze) 8 uncji (do wagi muszej do półśredniej) oraz 10 uncji (pozostałe kategorie wagowe).

Materiał

Rękawice bokserskie szyje się ze skóry naturalnej (bydlęcej lub koziej) i materiałów syntetycznych (nylon). Pokutuje przekonanie, że rękawice skórzane są trwalsze i wolniej się zużywają, ale wiele też zależy od jakości szycia. Nawet para wykonana w całości z syntetyków może być solidna i służyć przez lata; będzie najlepszym wyborem dla początkującego boksera. Wyściółka rękawic również może być pochodzenia naturalnego (np. bawełna) lub sztucznego (poliuretan). Musi stanowić połowę wagi rękawicy i być odporna na odkształcanie.

Zapięcie rękawicy

Do treningów i sparingów wystarczą rękawice zapinane na rzepy – szybciej i łatwiej się je zdejmuje. Podczas walk w ringu używa się rękawic sznurowanych, których założenie i dopasowanie trwa dłużej, a ponadto potrzeba do tego drugiej osoby. Do rękawic niezbędne bandaże do owijania dłoni lub specjalne wkładki. Wchłaniają pot i zapobiegają przechodzeniu rękawic nieprzyjemnym zapachem.

*Aby dowiedzieć się produkcie, kliknij w jego zdjęcie.

Autor: Sylwia Stwora