Data modyfikacji:

Kostki Rubika – rodzaje. Jakie są rodzaje kostek Rubika?

Kostka Rubika to zabawka logiczna, która na rynku pojawiła się ponad 40 lat temu, a mimo to wciąż cieszy się ogromną popularnością. Jej fenomen rozrósł się do takiej skali, że organizowane są mistrzostwa świata w układaniu kostki Rubika na czas, a także powstały oficjalne techniki i systemy układania kostki nazwane od ich twórców, znane na całym świecie. Klasyczna kostka Rubika to sześcian w formacie 3x3x3. Istnieje jednak cała masa kostek zarówno sześciennych w innych formatach, jak i czworościennych, ośmiościennych, dwunastościennych, a nawet kostek o innych nietypowych kształtach. Wybór jest przeogromny, dlatego jeżeli dokładnie chcesz poznać, jakie są rodzaje kostek Rubika – koniecznie przeczytaj tekst do końca.
kostki rubika rodzaje

Klasyczna Kostka Rubika – jak doszło do jej powstania?

Kostka Rubika została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego inżyniera Erno Rubika. Jest to sześcienna łamigłówka, która polega na ułożeniu kwadratów w taki sposób, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Sześć ścian po dziewięć pól każda daje łącznie 43 tryliony różnych kombinacji ułożeń, co jest solidnym wyzwaniem dla każdego układającego.

O tym, że kostka może być łamigłówką, zadecydował przypadek, kiedy to pierwszy prototyp rozpadł się na kawałki. Początkowo miała to być jedynie pomoc naukowa dla studentów rozwijająca wyobraźnię przestrzenną. Ten drobny wypadek zapoczątkował projekt stworzenia mechanizmu, dzięki któremu poszczególne części mogą przemieszczać się niezależnie od pozostałych, bez naruszania integralności całości.

W taki sposób powstała klasyczna wersja kostki Rubika, która w zawrotnym tempie zyskiwała popularność na całym świecie. Według strony internetowej producenta kostki Rubika, na całym świecie sprzedano dotychczas ponad 350 mln jej egzemplarzy, co pokazuje jak niezwykłym i ponadczasowym jest produktem. Nic nie wskazuje, aby jej popularność słabła i miała kiedykolwiek zniknąć z półek sklepowych. Co roku powstają nowe, coraz bardziej skomplikowane rodzaje kostek, które zyskują kolejnych fanów.

Speedcubing – co to jest?

Speedcubing to dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika oraz innych łamigłówek należących do jej rodziny. Posiada własną, międzynarodową organizację (World Cube Association), która organizuje zawody i mistrzostwa w układaniu kostek na czas, na całym świecie. Istnieje wiele różnych odmian speedcubingu. Poza klasycznym układaniem, mamy także takie dyscypliny jak: układanie kostki jedną ręką, stopami, z zawiązanymi oczami czy z jak najmniejszą liczbą ruchów. Polacy odnoszą całkiem spore sukcesy w układaniu kostki Rubika na czas, gdyż aż dwóch z nich znajduje się w czołowej 10 najlepszych czasów na świecie. Obecnie rekordowy rezultat, w jakim ułożono klasyczną kostkę Rubika, to 3,47 sekundy.

Sprawdź również: Jak ułożyć kostkę Rubika?

Wszystkie rodzaje kostek Rubika


Sześcienne

  • Kostka 3x3 – klasyczna, najbardziej popularna kostka Rubika, od której zaczęło się całe łamigłówkowe „szaleństwo”. Kostka Rubika 3x3 doskonale nadaje się do bicia rekordów w speedcubingu i to właśnie na niej ustanawiane są te najlepsze rekordy.
  • Kostka 2x2 – prostsza alternatywa dla znudzonych już tradycyjnymi kostkami 3x3. Posiada mniejszą ilość pól jednak samo ułożenie nadal wymaga logicznego myślenia i znajomości algorytmów. Kostki 2x2, podobnie jak kostki z trzema rzędami, doskonale nadają się do bicia rekordów w speedcubingu.
  • Kostka 4x4 – zapewnia układającym znacznie więcej wrażeń i przyjemności z układania, ponieważ dołożenie jednego rzędu kolorowych pól znacznie zwiększa ilość kombinacji ustawień. Techniki stosowane do układania kostki Rubika 4x4 nieznacznie różnią się od rozwiązań znanych w tradycyjnej kostce, dlatego jest to idealna propozycja dla osób, które pobiły już wszelkie rekordy na mniejszych kostkach. Wybór kostek sześciennych jest właściwie nieograniczony i zależy od naszych upodobań. Najtrudniejsze kostki występują w formatach nawet 17x17, a rekordową ułożoną kostką sześcienną jest 33x33.
  • Kostka Gear Cube – złożona jest ze skomplikowanych postrzępionych kształtów przypominających mechaniczne tryby. Zasada działania jest taka sama jak w klasycznej kostce – należy ułożyć wszystkie elementy o tym samym kolorze na jednej płaszczyźnie.
  • Kostka Skewb – poszczególne ściany są podzielone pionowo i poziomo na mniejsze kwadraty i trójkąty, co znacznie komplikuje i uatrakcyjnia układanie kostki. -
  • Kostka Mirror – należy do oddzielnej grupy kostek charakteryzujących się tym, iż podczas układania zwraca się uwagę na kształt, a nie kolory. Nie posiada różnokolorowych ścianek i w całości jest jednobarwna – wszystkie ściany kostki najczęściej są srebrne lub złote. Po rozłożeniu sześcian staje się nieregularną bryłą, a zadaniem układającego jest ponowne ułożenie sześcianu.

Czworościenne

  • Kostka Pyraminx – w przeciwieństwie do kostek tradycyjnych, kostka Rubika Pyraminx posiada ściany będące różnokolorowymi trójkątami składającymi się z mniejszych trójkątów.

Ośmiościenne

  • Kostka Diamond
  • Kostka Octohedron

Dwunastościenne

  • Kostka Megaminx – nietypowa kostka składająca się 12 pięciokątnych ścian i łącznie aż 50 ruchomych klocków, które musimy odpowiednio ustawić. Wydawać się może, że ta łamigłówka jest bardzo skomplikowana, jednak w rzeczywistości układa się praktycznie tak samo jak układana jest klasyczna kostka 3x3

Kostki zmiennokształtne

Należą do najtrudniejszych układanek, gdyż po przemieszaniu kostki zupełnie nie przypominają sześcianu. Do kostek sprawiających najwięcej trudności zaliczana jest tzw. Ghost Cube. Nieco prostsze są takie kostki jak Fisher Cube czy Axis Cube.

Wybierając kostkę, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, trwałość, a przede wszystkim mechanizm, dzięki któremu obracamy poszczególnymi częściami. Jest to szczególnie ważne, jeżeli układamy kostkę na czas i zależy nam na każdej milisekundzie.

Autor: Marcin Korytkowski