Data publikacji:

Jak ułożyć kostkę Rubika?

Kostka Rubika to jedna z kilku najpopularniejszych łamigłówek logicznych na świecie. Dla wielu osób jej błyskawiczne ułożenie jest nie tylko imponującym wyczynem, ale także wyznacznikiem niezwykle wysokiego intelektu. W rzeczywistości nie trzeba być jednak geniuszem, by rozwiązać ją w bardzo szybkim czasie, dlatego też radzimy, jak się za to zabrać i jakiego typu metody należy użyć.
jak ułożyć kostkę rubika

Klika słów o historii kostki Rubika

Chociaż mogłoby się wydawać, że z kostką Rubika ludzie bawią się od bardzo długiego czasu, wiele osób jest zaskoczonych, gdy odkrywa, że jest ona względnie nowym wynalazkiem, liczącym sobie zaledwie kilkadziesiąt lat. Początki kostki sięgają połowy lat 70. ubiegłego roku. Wówczas to jej twórca, węgierski architekt i akademik o imieniu Ernő Rubik, przygotował prototyp zabawki. Według jego zamierzeń, kostka miała służyć celom dydaktycznym i pomóc studentom w lepszym zrozumieniu brył przestrzennych oraz procesu ich manipulacji, bez zmiany struktury obiektu.
Łamigłówka Rubika spotkała się z ciepłym przyjęciem, a jej autor zrozumiał dość szybko, że pomysł można sprzedać. Opatentował więc jej konstrukcję na Węgrzech, opisując jako „magiczną kostkę”, a następnie doprowadził do tego, że jej pierwsze egzemplarze pojawiły się w sklepach w 1977 roku.
Kostka zyskała jednak globalną popularność dopiero w 1980 roku, kiedy oficjalnie zadebiutowała także za żelazną kurtyną, na Zachodzie. Łamigłówka została ochrzczona imieniem swego wynalazcy, a jej producenci nie nadążali z realizacją zamówień i popytem rynku. Przez kilka kolejnych lat świat ogarnęła istna rubikomania, dzięki czemu do rąk osób na całym świecie trafiło w przeciągu tego czasu aż 200 milionów kostek.
Jeszcze w latach 80. układanie kostki Rubika stało się sportem wyczynowym, a ludzie konkurowali ze sobą o to, kto złoży ją w jak najkrótszym czasie. Kostka zafascynowała też wielu matematyków i informatyków, którzy opracowali specjalne systemy jak najbardziej optymalnego układania łamigłówki, wiele z nich jest używanych do dziś.
Obecnie kostka Rubika wciąż jest świetnie znana pod każdą szerokością geograficzną, będąc nadal zabawką kojarzoną z geniuszami i naukowcami. Wciąż też organizuje się turnieje i zawody, w których spotykają się najlepsi mistrzowie Rubika.

Kostka Rubika – jej budowa i rodzaje

Klasyczna kostka Rubika jest sześcianem o brzegach mierzących 5,6 cm. Zabawka składa się z 26 niewielkich połączonych ze sobą kostek, którymi można manipulować dzięki prostej, acz niezwykle sprytnej konstrukcji przegubowej. Pozwala ona na obrót wokół prostopadłej osi wszystkich warstw sześcianu. Fabrycznie każda ze ścian sześcianu przyjmuje inny kolor (biały, zielony, czerwony, żółty, niebieski lub czerwony), który zazwyczaj pozostaje ten sam, bez względu na producenta.
Aby rozpocząć zabawę, musimy w pierwszej kolejności wielokrotnie przestawić ścianki kostki w różnych osiach. Po jej przygotowaniu staramy się przywrócić jej pierwotny wygląd. W tym miejscu możemy wspomnieć o najstarszym sposobem na szybkie układanie Rubika. Polega ona na zapamiętaniu całej sekwencji ruchów, które wykonaliśmy podczas przygotowania kostki, a następnie ich powtórzeniu w odwrotnej kolejności. Sztuczkę tę wykorzystywało wiele osób, dlatego też podczas zawodów ich uczestnicy nie korzystają z własnych kostek.
Standardowa kostka Rubika (3 × 3) nie jest jedynym wariantem zabawki. W sklepach spotkamy się też z większymi i bardziej wymagającymi egzemplarzami w formatach 4 × 4, 5 × 5, 6 × 6, multiplikujących liczbę możliwych kombinacji ułożenia poszczególnych elementów Rubika. W standardowym modelu są ich 43 tryliony. Istnieją też warianty w innych kształtach, takich jak dwunastościany, czworościany, a nawet kule.

Jak ułożyć kostkę Rubika – reguły i systemy

Początkujący starający się ułożyć kostkę Rubika zazwyczaj wykonują niezaplanowane ruchy, skupiając się na początku na ułożeniu kolorów tylko na jednej lub dwóch ściankach kostki. Wiele osób liczy też, że chaotyczne przestawianie łamigłówki w magiczny sposób przybliży ich do celu.
Doświadczone osoby, które zainteresowały się tematem, wiedzą jednak, że kluczem do sukcesu jest tutaj stosowanie się do ściśle określonej sekwencji ruchów, a więc tzw. algorytmów, których wykonanie pozwala na stopniowe pokonanie wyzwania, bez względu na wyjściowy układ elementów kostki.
Dzięki nim ułożenie kostki Rubika w 20 ruchach jest całkiem wykonalne. Poprawne posługiwanie się systemami algorytmów nie jest jednak łatwym zadaniem. Ich skuteczne użycie wymaga treningu, bowiem posługujemy się tutaj bardzo skomplikowanymi wskazówkami, wymagającymi wyobraźni przestrzennej oraz skupienia, zwłaszcza gdy zadanie chcemy wykonać w szybkim tempie. Do tego dochodzi też potrzeba posiadania dobrych umiejętności manualnych, pozwalających na bezbłędną manipulację kostką.
Należy więc podkreślić, że sposobu na skuteczne układanie kostki Rubika nie opanujemy w jeden weekend, potrzeba na to znacznie więcej czasu. Ze względu na stopień skomplikowania algorytmów nie możemy przedstawić ich tutaj w kilku punktach. Dodajmy, że istnieje ich bardzo wiele i każdy wymaga zwracania uwagi na nieco inne elementy układu kostki.
Wśród najpopularniejszych systemów wyróżniamy metodę LBL (Layer By Layer), a także metodę Rouxa, Petrusa lub Fridrich. Są to tylko wybrane algorytmy stosowane przez profesjonalistów, którzy mogą stosować je nawet bez patrzenia na kostkę, tylko po wstępnym zapamiętaniu startowego układu pól i kolorów.
Zdjęcie: Envato Elements